Boshqarmaning qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan o‘tgan davr mobaynida jami 27 ta holatda 78,95 gektar maydonlarda qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarish holatlari aniqlanib, jami 3 mlrd 9 mln 375 ming so‘m miqdorida zararlar hisoblangan va ushbu maʼlumotlar qonuniy chora ko‘rish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga yuborilgan.
Jumladan, Sharof Rashidov tumanida 11 ta holatda 1 mlrd   949 mln 280 ming so‘m, Zafarobod tumanida 5 ta holatda 120 mln 232 ming so‘m, G‘allaorol tumanida 4 ta holatda 439 mln 870 ming so‘m, Zomin tumanida 3 ta holatda  24 mln 520 ming so‘m, Forish tumanida 22 mln 993 ming so‘m, Bahmal tumanida 1 ta holatda 11 mln 775 ming so‘m, Do‘stlik tumanida 1 ta holatda 3 mln 467 ming so‘m va Jizzax shahrida 1 ta holatda 437 mln 407 ming so‘mlik keltirilgan zararlar hisoblandi
Mazkur holatlar bo‘yicha yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan Prokuratura hamda IIB tergov organlari tomonidan tergov harakatlari va sud jarayonlari davom etmoqda.
Boshqarmaning qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan olib borilgan o‘rganishlar natijasida Forish tumani, «Egizbuloq» MFY hududidagi «SOFSOR» MCHJ tomonidan 22 mln 993 ming 061 so‘m hamda SH.Rashidov tumani “Ultra beton” MCHJ tomonidan 116 mln 228 ming 660 so‘m miqdorda qishloq xo‘jaligi yerlariga keltirilgan zararlar aniqlangan
Boshqarma tomonidan o‘zboshimchalik bilan qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarish holatlari bo‘yicha hisoblangan zararlarning undirish choralari ko‘rilmoqda.
Shuningdek boshqarmaning qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan samarasiz foydalanish holatlari yuzasidan tuman hokimliklariga 32 ta taqdimnomalar kiritilgan.

Over the past period, the department for control over the use of agricultural lands identified cases of unauthorized withdrawal from agricultural use of agricultural lands on an area of 78.95 hectares in a total of 27 cases for a total amount of 3 billion 9 million. Damage was calculated in the amount of 375 thousand soums and this The information was sent to law enforcement agencies for legal proceedings.
In particular, 1 billion 949 million 280 thousand soums in 11 cases in Sharof Rashidov district, 120 million 232 thousand soums in 5 cases in Zafarabad district, 439 million 870 thousand soums in 4 cases in Gallaorol district, 3 in Zaminsky district 24 million 520 thousand soums in one case, 22 million 993 thousand soums in the
Forish district, 11 million 775 thousand soums in 1 case in the Bakhmal district, 3 million 467 thousand soums in 1 case in the Dostlik district and 1 in the city of Jizzakh 437 million 407 thousand soums In each case the amount of damage is calculatedIn particular, 1 billion 949 million 280 thousand soums in 11 cases in Sharof
Rashidov district, 120 million 232 thousand soums in 5 cases in Zafarabad district, 439 million 870 thousand soums in 4 cases in Gallaorol district, 3 in Zaminsky district 24 million 520 thousand soums in one case, 22 million 993 thousand soums in the Forish district, 11 million 775 thousand soums in 1 case in the Bakhmal district, 3 million 467 thousand soums in 1 case in the Dostlik district and 1 in the city of Jizzakh 437 million 407 thousand soums In each case the amount of damage is calculated
The prosecutor's office and investigative bodies of the Ministry of Internal Affairs continue investigations and trials against legal entities and individuals who caused the seizure of land from agricultural use in these cases.
As a result of research conducted by the department for control over the use of agricultural land of the department, SOFSOR LLC in the Forishsky district, the Egizbulok MFU area, Ultra Beton LLC on the street. Rashidovsky district. Damage to agricultural lands was determined in the amount of 116 million 228 thousand 660 soums.
The administration is taking measures to recover losses calculated in cases of unauthorized withdrawal of agricultural products from circulation.
In addition, the department for control over the use of agricultural land sent 32 submissions to district administrations regarding the ineffective use of agricultural land.