SIFATLI DON VA UN MAHSULOTLARI “O‘ZAGROINSPEKSIYA” NAZORATIDA
Mamlakatimiz iqtisodiyotini barqaror rivojlantirishda va xalqimiz turmush farovonligini oshirishda sifatli don yetishtirish va sifatli un mahsulotlari tayyorlash muhim o‘rin tutadi. Shu bois aholining un va non mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini qondirish, bozorlarda un va non mahsulotlarini ko‘paytirish bugungi kunda eng ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi.
Ichki bozorni sifatli un mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan Toshkent shahri va Toshkent viloyatida joylashgan tadbirkorlik subyektlarida un ishlab chiqarish quvvatlari mavjudligi, texnologik jarayonlar amaldagi qonunchilik talablariga muvofiq yoki muvofiq emasligi Inspeksiya tomonidan o‘rganib kelinmoqda.
Joriy yilning o‘tgan davrida tadbirkorlarning murojaatlariga ko‘ra 8 ta donni qayta ishlash korxonalarida un ishlab chiqarish quvvatlarining mavjudligi, texnologik jarayonni tashkil etish belgilangan talablarga mos kelishi, mahsulot sifatini nazorat qilish bo‘yicha laboratoriya faoliyati to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi, texnologik jarayonlarning belgilangan talablarga to‘liq javob berishi aniqlandi.
Albatta bu tadbirlardan ko‘zlangan maqsad, ichki bozorni sifatli un va non mahsulotlari bilan ta’minlash orqali xalqimizning dasturxoni to‘kin bo‘lishiga erishish.

Growing high-quality grain and producing high-quality flour products play an important role in the sustainable development of our country's economy and improving the well-being of our people. Therefore, meeting the population's need for flour and bakery products and increasing the supply of flour and bakery products in the markets is one of the top priorities today.
In order to continuously provide the domestic market with high-quality flour products, the Tashkent Regional Department of the Uzagroinspection is studying the availability of flour production capacities in business entities located in the city of Tashkent and the Tashkent region, and whether technological processes comply with the requirements of current legislation.
During the past period of this year, according to the applications of entrepreneurs, it was determined that 8 grain processing enterprises have flour production capacities, the organization of the technological process complies with the established requirements, the laboratory activities for product quality control are properly organized, and the technological processes fully meet the established requirements.
Of course, the intended goal of these measures is to ensure that the domestic market is supplied with high-quality flour and bakery products, so that our people have a full table.