Samarqand: joriy yil hosili uchun 10 ming 105 tonna urug‘lik paxta-xom ashyosi jamg‘arilgan
Maʼlumki, urug‘lik chigitni tozalash, saralash, tuksizlantirish va dorilash ishlarini davlat standarti talablari asosida o‘z muddatlarida bajarilishi paxtadan mo‘l hosil olishning asosiy omillaridan biri hisoblanadi.
Urug‘lik paxta xom-ashyosini qabul qilish, saqlash, dastlabki qayta ishlash, urug‘lik chigit tayyorlash va tarqatish, sifatini nazorat qilish bo‘yicha Inspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2023-yil hosilidan paxta to‘qimachilik klasterlari tomonidan viloyat bo‘ylab 54 ta g‘aramlarda jami 10 ming 105 tonna urug‘lik paxta xom-ashyosi nav va avlodlar bo‘yicha jamg‘arilgan.
Shuningdek, 2024-yil hosili uchun 4 ming 954 tonna urug‘lik chigitni tozalash va saralash, shundan 671 tonna tuksizlantirish, 3 ming 863 tonnasini dorilash ishlari amalga oshirish belgilanib, urug‘lik chigit tayyorlash grafigi, urug‘lik chigitni tozalash, saralash tuksizlantirish va dorilash dislokatsiyasi ishlab chiqilib tasdiqlangan.
Shunga ko‘ra, viloyatda mavjud bo‘lgan, “Mitan” urug‘lik sexida 849 tonna, “Ittifoq” urug‘lik sexida 622 tonna, “Samarqand best seeds ” MCHJda 1 ming 690 tonna, “Maraqand sifat” MCHJda 700 tonna jami 3 ming 863 tonna urug‘lik chigitni dorilash belgilangan.
Bugungi kunda, 3 ming 225 tonna yoki 64,6 foiz urug‘lik chigit tozalanib, saralangan, shundan 163 tonnasi yoki 24,3 foizi tuksizlantirilgan, shuningdek 520 tonna yoki 13,5 foizi dorilangan bo‘lib, ishlar davom ettirilmoqda.
Qolaversa, mavsum davomida viloyat va tuman bo‘limi xodimlari tomonidan 18 ta nazorat tadbirlari olib borilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan ogohlantirishlar berilishi taʼminlandi.
Bugungi kunda 2024-yil hosili uchun urug‘lik chigitni dorilash ishlari inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari tomonidan to‘liq nazoratga olingan.
X. Nurbekov, Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish sho‘basi boshlig‘i

Samarkand: 10 thousand 105 tons of cotton seed raw materials have been accumulated for this year’s harvest
24 January 2024 2749
It is known that cleaning, sorting, depilating and processing seeds in accordance with the requirements of state standards are one of the main factors in obtaining a good cotton harvest.
The Samarkand regional department and district inspection departments carry out a number of works on reception, storage, pre-processing, procurement and distribution of seed cotton, and quality control.
In particular, a total of 10,105 tons of seed cotton raw materials were collected by cotton textile clusters for the 2023 harvest in 54 garams of the region by variety and generation.
Also, for the 2024 harvest, 4 thousand 954 tons of seeds were cleaned and sorted, of which 671 tons were depilated, 3 thousand 863 tons were processed, a schedule for seed preparation, cleaning, sorting, depilation and seed processing was determined. was developed and validated.
According to this, in the Mitan seed warehouse - 849 tons, in the Ittifak seed warehouse - 622 tons, in Samarkand Best Seeds LLC - 1690 tons, in Marakand Sifat LLC - 700 tons. 3 thousand 863 tons of seeds are prescribed.
To date, 3 thousand 225 tons or 64.6 percent of seeds have been cleaned and sorted, of which 163 tons or 24.3 percent have been depilated, 520 tons or 13.5 percent have been processed, work continues.
In addition, during the season, employees of regional and district departments carried out 18 control activities and issued warnings regarding identified deficiencies.
Today, work on processing seeds for the 2024 harvest is under the full control of the regional administration and district inspection departments.