Уруғлик ғалла майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш юзасидан мутахассисларнинг ўқув курси ташкил этилди
8 Май 2024 278
Ҳукуматнинг тегишли қарори билан тасдиқланган “Уруғлик учун экилган майдонларда қишлоқ хўжалиги экинларини апробация қилиш тартиби тўғрисида”ги низом талаблари асосида Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг 2024 йил 25 апрелдаги “Уруғлик дон олиш учун экилган ғалла майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш тўғрисида”ги буйруқнинг 6-бандида ғалла майдонларида апробация кўригини ўтказиш бўйича республикада кўргазмали ўқув-семинарлари ташкил этиш бўйича вазифалар белгилаб берилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси қошидаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасасида жорий йилнинг 3 – 8 май кунлари шартнома асосида илк маротаба “Уруғлик ғалла майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш ҳамда ҳужжатларни расмийлаштириш тартиби” бўйича ўқув курси ташкил этилди.
Мазкур ўқув курсида назарий ва амалий ўқув машғулотлари амалдаги норматив- ҳуқуқий ҳужжатлар, техник жиҳатдан тартибга солишга доир норматив ҳужжатлар асосида ишлаб чиқилган ўқув- тематик дастурларга мувофиқ машғулотлар амалга оширилди.
Ўқув курсида машғулотлар кўп йиллик тажрибага эга мутахассислар томонидан ўтказилиб, курс якуни билан тингловчиларга махсус гувоҳномалар тақдим этилди.

A training course for specialists was organized in connection with the field approval inspection of grain fields.
8 May 2024 2000
Based on the requirements of the regulation "On the procedure for approving agricultural crops in areas sown for seed" approved by the relevant government decision, the Ministry of Agriculture of April 25, 2024 "Grain sown for seed grain" Clause 6 of the order "On conducting field approval inspections on grain fields" specifies tasks for organizing demonstration training seminars in the republic on conducting approval inspections on grain fields. given
Based on the above, on May 3-8 of this year, for the first time, on the basis of the contract, "Field approval in Urug grain fields" was held at the state institution "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under the control inspection of the Agro-Industrial Complex under the Ministry of Agriculture. a training course was organized on "procedure of conducting inspections and formalizing documents".
In this training course, theoretical and practical training sessions were carried out in accordance with the educational and thematic programs developed on the basis of the current normative legal documents and technical regulatory documents.
The training course was conducted by specialists with many years of experience, and special certificates were presented to the participants at the end of the course.