Самарқанд: 2024 йил ҳосили учун чигит экиш ишларига жиддий тайёргарлик кўрилмоқда
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил ва сифатли маҳсулот етиштириш уруғликка боғлиқ. Сифатли уруғлик етказиб бериш замирида уруғларни етиштириш, қайта ишлаш ҳамда навдорлик ва экинбоплик сифат кўрсаткичларини назорат қилиш соҳа ходимларидан жиддий масъулиятни талаб қилади.
2023-йил ҳосилидан Самарқанд вилоятида жамғарилган уруғлик пахта хом-ашёсини қайта ишлаш натижасида 4 минг 954 тонна уруғлик чигитни тозалаш ҳамда 3 минг 863 тоннасини туксизлантириш ва дорилаш ишлари якунланган.
Вилоятда экилиши белгиланган уруғлик чигитлар туксизлантирилган ҳолда тайёрланиши ҳамда нав тозалиги супер элита ва элита авлодли уруғлик чигитда 100%, биринчи авлодда 99%, иккинчи авлодда 98%, учинчи авлодда эса 96% дан кам бўлмаслиги, шунингдек, унувчанлик, ифлослик, намлик, механик шикастланганлик ва қолдиқ тола каби сифат кўрсаткичлари давлат стандарти меъёрларига мос бўлиши талаб этилади.
Қабул қилинган уруғлик пахта хом-ашёси ғарамларда камида икки ой тиним даврида сифатли сақланиб, пахта хом-ашёсидаги чигитлар тўлиқ физиологик етилганидан сўнг, қайта ишлашга бериш ва ишлаб чиқаришдан олинган уруғлик чигитни уруғлик тайёрлашга ихтисослашган корхоналарга ташиш, дорилаш, сақлаш ва фермер хўжаликларга етказиб берилишини ташкил этиш босқичма-босқич амалга ошиш давом этмоқда.
Шу боисдан уруғлик чигит тайёрлаш учун мавжуд пахта кластерларига тегишли пахта тозалаш корхоналарида “Ўзагроинспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари, “Уруғчиликни ривожлантириш маркази” ДМ, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигининг ҳудудий бўлимлари билан биргаликда уруғлик пахтани тозалаш ҳамда мавжуд иккита уруғлик чигит дорилаш цехларининг ишлаши кунлик мониторинг қилиб борилмоқда.
Айниқса, Республика бўйлаб об-ҳавонинг кескин совиб кетиши уруғлик чигит тайёрлаш цехларининг омборхоналарида иситиш чораларининг кўрилганлиги, дорилаш жараёнларида намликнинг белгиланган меъёрида бўлиши ҳамда уруғлик чигитнинг унувчанлигини йўқотмаслик юзасидан барча зарурий чоралар кўрилиши эътибордан четда қолдирилмади.
-Ҳозирги кунда вилоятдаги пахта-тўқимачилик кластерлари ва уруғлик тайёрлаш цехларида жами 4 минг 954 тонна уруғлик пахта тозаланиб, сараланиб, 3 минг 733 тоннаси туксизлантирилиб, дорилаш ишлари амалга оширилиб, бугунги кунда ушбу уруғлик чигитларга мувофиқлик сертификат олиш учун намуналар юборилиб, бу ўз навбатида “Ўзагроинспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлим мутахассислари томонидан амалга оширилаётган назорат тадбирлари натижасида вилоятда сифатли уруғлик чигит тайёрланишига эришилмоқда.
Бу эса пахтадан мўл ҳосил олинишида муҳим аҳамиятни касб этиб, келгусида фермер хўжалиги ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналари юқори марраларга эришишни таъминлаб беради.

Obtaining high yields and quality products from agricultural crops depends on seeds. At the heart of quality seed supply is the production, processing and control of seed yield and quality, requiring significant responsibility on the part of field personnel.
As a result of processing seed cotton raw materials accumulated in the Samarkand region from the 2023 harvest, 4 thousand 954 tons of seeds were cleaned and 3 thousand 863 tons of depilation and processing were performed.As a result of processing seed cotton raw materials accumulated in the Samarkand region from the 2023 harvest, 4 thousand 954 tons of seeds were cleaned and 3 thousand 863 tons of depilation and processing were performed.
Seeds intended for sowing in the region must be deodorized, varietal purity must be at least 100% for super-elite and elite seeds, 99% in the first generation, 98% in the second generation and 96% in the third generation. as well as fertility, contamination, humidity, mechanical damage and quality indicators such as residual fiber must comply with state standards.
The resulting cotton seed raw material is stored in warehouses for at least two months during the dormant period, and after the seeds are completely physiological in the cotton raw material, the seeds obtained as a result of processing and production are exported to enterprises specializing in production. during seed preparation, processing, storage and delivery to farms. This work continues to be implemented step by step.
Therefore, the regional administration and district offices of Uzagroinspection, DM Center for Seed Development, regional departments of the Agency for Quarantine and Plant Protection work together with cotton ginning enterprises that are part of existing cotton clusters to procure seed material daily. monitoring is ongoing.
In particular, the sudden cooling of the weather throughout the republic did not ignore the fact that heating measures were taken in the warehouses of seed shops, the humidity during the processing process was at a given level, and all necessary measures were taken so as not to lose the viability of the seed.
- Currently, in the cotton-textile clusters and seed shops of the region, 4 thousand 954 tons of raw cotton have been cleaned and sorted, 3 thousand 733 tons of raw cotton have been dust-free and processed. As a result of control measures carried out by specialists of the Samarkand regional department and the district department of the Uzagroinspectorate, high-quality seed production has been achieved in the region.
This is of great importance in obtaining a bountiful cotton harvest and in the future will be the key to achieving high goals for farming and other agricultural enterprises.