Бугунги кунда дунёда пахта толасини классификация қилиш бўйича малакали мутахассисларни тайёрлашда 4 та мактаб мавжуд: АҚШда (Мемфис), Германияда (Бремен), Польшада (Гдыня) ва Ўзбекистонда (Тошкент.
"Агросаноат мажмуида хизматлар кўрсатиш маркази" ДУКда Мутахассисларни тайёрлаш бўйича ўқув курслари Марказ Устави ва КМО 0301-сонли лицензия бўйича ўз фаолиятини юритади.
licenz.jpg
Мутахассисларни тайёрлаш бўйича ўқув курслари мақсади ва вазифалари
- Маҳсулотларни классификациялаш ва маркетинг йўналиши ҳамда қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникларини бошқариш ҳуқуқини бериш, сервис хизмат кўрсатиш бўйича агросаноат мажмуи соҳасида мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширилишини таъминлаш;
- Марказ мутахассисларини соҳасига караб, маҳсулотларни сертификатлаштириш йўналишида, мувофиқликни баҳолаш бўйича ҳалқаро стандартлар талабларини билиши, ҳалқаро ташкилотларда малака ошириши ва амалиёт ўташларини ташкил қилиш;
- Кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш жараёнлари сифатини такомиллаштириш, уларнинг билим ва касбий маҳоратини ижтимоий-иқтисодий соҳаларнинг ривожланиб боришига уйғунлаштириш, марказ ходимларининг тегишли йуналишлар ва соҳалар бўйича янги билим, кўникма ва малакаларни ўзлаштиришларига кенг имкониятлар яратиб бериш.
Курсларда машғулотлар ўтказиш учун олий таълим муассасаларининг етакчи педагог кадрларини ва докторлик диссертацияларини химоя қилиш бўйича илмий кенгаш аъзоларини, шунингдек, шартнома асосида республикамизнинг бошқа олий таълим муассасаларининг юқори малакали педагог кадрларини ва хорижий мутахассисларни, ходимлар ва амалиётчи мутаҳассисларни жалб этилади.

На сегодняшний день в мире существует 4 школы по подготовке квалифицированных специалистов по классификации хлопкового волокна: в США (Мемфис), Германии (Бремен), Польше (Гдыня) и Узбекистане (Ташкент.
Курсы повышения квалификации специалистов в «Центре обслуживания агропромышленного комплекса» действуют согласно Устава Центра и лицензии КМО №0301.
Цель и задачи курсов повышения квалификации специалистов
- обеспечить подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов в области агропромышленного комплекса в области классификации и реализации продукции и предоставления права руководства сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техникой;
- По специальности специалисты центра будут ознакомлены с требованиями международных стандартов по сертификации продукции, оценке соответствия, обучению и стажировке в международных организациях;
- Повышение качества процессов переподготовки и повышения квалификации кадров, гармонизация их знаний и профессиональных навыков с развитием социально-экономических сфер, создание широких возможностей для получения работниками центра новых знаний, навыков и квалификации в соответствующих областях и областях.