Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini sertifikatlash yo‘nalishida Fransiya davlati bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilmoqda
17 Yanvar 2025 1127
Ayni kunlarda Fransiya Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat barqarorligi vazirligi huzuridagi “SEMAE – Fransiya o‘simliklar va urug‘liklar bo‘yicha ixtisoslashtirilgan keng tarmoqli tashkiloti” taklifiga binoan «Ozagroinspeksiya» mutaxassislaridan iborat Ishchi guruh qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari laboratoriyalarini modernizatsiya qilish uchun grand mablag‘larini jalb etish maqsadida Fransiyada bo‘lib turibdi.
Tashrif davomida mutaxassislar OESD – Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, Fransiya Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat barqarorligi vazirligi, SOS – Sifat va nazorat departamenti, OSDE – Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, SISASOV – Fransiya o‘simlik navlarini yaratuvchilarning intellektual mulk huquqlarini boshqarish tashkiloti, OSVV – Yevropa Ittifoqi agentligi (O‘simliklar navlari huquqlarining Yevropa Ittifoqi tizimi), GEVES – O‘simliklar navlarini baholash va urug‘lik sinovlari tashkiloti, kartoshka va makkajo‘xori urug‘chilik sektorlari (urug‘lik kompaniyalari va ularning laboratoriyalari) vakillari bilan uchrashib, laboratoriyalarni modernizatsiya qilish doirasida ajratiladigan grand mablag‘lari qiymati va urug‘liklarni sertifikatlashtirishga oid masalalarda muzokaralar olib borilmoqda.
Shuningdek, tashrif doirasida sohani rivojlantirish va innovatsion g‘oyalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish maqsadida ikki davlat o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

Налаживается сотрудничество с правительством Франции в области сертификации семян сельскохозяйственных культур.
17 Января 2025 1126
В настоящее время по приглашению Министерства сельского хозяйства и продовольственной устойчивости Франции во Франции находится рабочая группа, состоящая из специалистов «Озагроинспекции», с целью привлечения грантовых средств на модернизацию сельскохозяйственных семенных лабораторий.
В ходе визита приняли участие эксперты из ОЭСР - Организации экономического сотрудничества и развития, Министерства сельского хозяйства и продовольственной устойчивости Франции, SOS - Департамента качества и контроля, OSDE - Организации экономического сотрудничества и развития, SISASOV - Французского департамента управления интеллектуальной собственностью. Организация по правам собственности создателей сортов растений, OSVV – Агентство Европейского Союза (Система Европейского Союза по правам на сорта растений), GEVES – Организация по оценке сортов растений и испытанию семян, секторы семеноводства картофеля и кукурузы (семенные компании и их лаборатории). Встречи проводятся Проводится встреча с представителями Министерства сельского хозяйства и развития села по вопросам стоимости грантов, выделяемых на модернизацию лабораторий, а также вопросов сертификации семян.
Также в рамках визита был подписан меморандум о сотрудничестве между двумя странами с целью развития отрасли и налаживания обмена инновационными идеями.