Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini sertifikatlash yo‘nalishida Fransiya davlati bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilmoqda
17 Yanvar 2025 1127
Ayni kunlarda Fransiya Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat barqarorligi vazirligi huzuridagi “SEMAE – Fransiya o‘simliklar va urug‘liklar bo‘yicha ixtisoslashtirilgan keng tarmoqli tashkiloti” taklifiga binoan «Ozagroinspeksiya» mutaxassislaridan iborat Ishchi guruh qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari laboratoriyalarini modernizatsiya qilish uchun grand mablag‘larini jalb etish maqsadida Fransiyada bo‘lib turibdi.
Tashrif davomida mutaxassislar OESD – Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, Fransiya Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat barqarorligi vazirligi, SOS – Sifat va nazorat departamenti, OSDE – Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, SISASOV – Fransiya o‘simlik navlarini yaratuvchilarning intellektual mulk huquqlarini boshqarish tashkiloti, OSVV – Yevropa Ittifoqi agentligi (O‘simliklar navlari huquqlarining Yevropa Ittifoqi tizimi), GEVES – O‘simliklar navlarini baholash va urug‘lik sinovlari tashkiloti, kartoshka va makkajo‘xori urug‘chilik sektorlari (urug‘lik kompaniyalari va ularning laboratoriyalari) vakillari bilan uchrashib, laboratoriyalarni modernizatsiya qilish doirasida ajratiladigan grand mablag‘lari qiymati va urug‘liklarni sertifikatlashtirishga oid masalalarda muzokaralar olib borilmoqda.
Shuningdek, tashrif doirasida sohani rivojlantirish va innovatsion g‘oyalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish maqsadida ikki davlat o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

Cooperation is being established with the French government in the field of certification of agricultural crop seeds
17 January 2025 1123
Currently, at the invitation of the "SEMAE - French Specialized Broad-based Organization for Plants and Seeds" under the French Ministry of Agriculture and Food Sustainability, a Working Group consisting of specialists from "Ozagroinspection" is in France to attract grant funds for the modernization of agricultural seed laboratories.
During the visit, experts met with representatives of the OECD - Organization for Economic Cooperation and Development, the French Ministry of Agriculture and Food Sustainability, SOS - Department of Quality and Control, OSDE - Organization for Economic Cooperation and Development, SISASOV - French Organization for the Management of Intellectual Property Rights of Plant Variety Creators, OSVV - European Union Agency (European Union System of Plant Variety Rights), GEVES - Organization for the Evaluation and Seed Testing of Plant Varieties, potato and corn seed sectors (seed companies and their laboratories), and negotiations are underway on the cost of grants allocated within the framework of laboratory modernization and issues related to seed certification.
Also, during the visit, a memorandum of cooperation was signed between the two countries to develop the industry and establish an exchange of innovative ideas.