G‘alla maydonlarining kasallik, zararkunanda va begona o‘tlarga qarshi kimyoviy kurash ishlarini borishi Inspeksiya nazoratida
16 Aprel 2024 475
Respublikada 2024-yil hosili uchun 1 mln. 169 ming 775 gektar maydonlarda boshoqli don ekinlari parvarish qilinmoqda.
“O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmalari va tumanlar bo‘limlari tomonidan hududlarda 2024-yil hosili uchun g‘alla parvarishida agrotexnik tadbirlarni tashkil qilish bilan birga, uni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi ustidan doimiy nazorat olib borilmoqda.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 2024-yil hosili uchun parvarish qilinayotgan g‘alla maydonlarida kasallik, zararkunanda va begona o‘tlarga qarshi kurash ishlarining borishi Inspeksiya tomonidan nazoratga olingan.
Bugungi kunda Respublika hududlarida mavjud 5 ming 48 dona purkagichlar bilan zang kasalligiga qarshi 1 mln. 78 ming 257 gektar yoki 92 foiz maydonlarda fungitsidlar bilan ishlov berish ishlari o‘tkazilganligi maʼlum bo‘ldi.
Ushbu tadbir Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Surxondaryo va Farg‘ona viloyatlarida to‘liq 1,0-1,2 marta amalga oshirildi.
Shuningdek, g‘alla zararkunandalariga qarshi 584 ming gektar yoki 50 foiz g‘alla maydonlarida zararkunandalarga qarshi insektitsidlar bilan ishlov berilganligi aniqlandi.
Jumladan, Buxoro, Surxondaryo, Andijon viloyatlarida 80-90 foiz g‘alla maydonlarida o‘tkazilganligi maʼlum bo‘ldi.
Shu bilan birga, g‘alla maydonlaridagi begona o‘tlarga qarshi 91 foiz maydonda gerbitsidlar bilan ishlov berilganligi aniqlandi.
Misol uchun, Farg‘ona, Samarqand, Namangan, Jizzax, Qashqadaryo viloyatlarida ushbu tadbir bir marta to‘liq o‘tkazildi.
Inspeksiyaning soha xodimlari tomonidan mavsum davomida hududlarda g‘alla parvarishida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi yuzasidan 31 ming 150 ta monitoring tadbirlari o‘tkazib, ushbu tadbirlar davomida 15 ming 178 ta fermer xo‘jaliklarining 107 ming 914 gektar g‘alla maydonlarida kamchiliklar aniqlandi.
Ushbu holatlarni bartaraf etish maqsadida, tuman hokimliklari, mutasaddi tashkilot va idoralarga 470 ta taqdimnomalar kiritildi, g‘allachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklariga 30 ming 680 ta ogohlantirishlar berildi.
O‘zagroinspeksiyaning soha mutaxassislari tomonidan, mavsum davomida hududlarda parvarish qilinayotgan g‘alla maydonlarida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi nazorat qilib boriladi.

Ход химической обработки зерновых полей от болезней, вредителей и сорняков находится под контролем Инспекции.
16 Апреля 2024 474
1 миллион за урожай 2024 года в республике. Зерновые культуры возделываются на 169 775 га земли.
Областные администрации и районные отделения «Узагроинспекции» организуют агротехнические мероприятия под урожай 2024 года в регионах и постоянно контролируют их своевременное и качественное выполнение.Областные администрации и районные отделения «Узагроинспекции» организуют агротехнические мероприятия под урожай 2024 года в регионах и постоянно контролируют их своевременное и качественное выполнение.
В частности, инспекция контролировала ход борьбы с болезнями, вредителями и сорняками на зерновых полях, обслуживаемых под урожай 2024 года в Республике Каракалпакстан и областях.
Сегодня в республике имеется 5 тысяч 48 оросителей, а 1 млн. Стало известно, что фунгицидами обработано 78 тысяч 257 га или 92 процента площадей.
Данное мероприятие проводилось 1,0-1,2 раза в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ферганской областях.
Также установлено, что инсектицидами против вредителей зерна обработано 584 тысячи гектаров или 50 процентов зерновых полей.
В частности, в Бухарской, Сурхандарьинской, Андижанской областях стало известно, что 80-90 процентов потрачено на зерновые поля.
При этом установлено, что 91 процент площадей обработан гербицидами против сорняков на зерновых полях.
Например, в Ферганской, Самаркандской, Наманганской, Джизакской, Кашкадарьинской областях данное мероприятие проводилось один раз.
За сезон инспекторами проведено 31 тысяча 150 контрольных мероприятий по своевременному и качественному выполнению агротехнических мероприятий по уходу за зерном в регионах, в ходе этих мероприятий выявлены недостатки на 107 тысячах 914 га зерновых полей 15 тысяч 178 фермерских хозяйств.
В целях устранения данных ситуаций в районные администрации, официальные организации и учреждения подано 470 представлений, зерновым кластерам и хозяйствам вынесено 30 680 предупреждений.
Специалисты «Узагроинспекции» контролируют своевременное и качественное выполнение агротехнических мероприятий на зерновых полях, содержащихся в регионах в течение сезона.