ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ЕРЛАРИДАН БЕЛГИЛАНГАН МАҚСАДЛАРДА ФОЙДАЛАНИЛИШИ ДАВЛАТ НАЗОРАТИДА
Ўзагроинспексиянинг Сирдарё вилоят бошқармаси томонидан қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши натижасида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар устидан доимий тарзда назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Жорий йилда тизимли олиб борилган назорат тадбирларида бир нечта юридик ва жисмоний шахслар томонидан ер тўғрисидаги қонунчиликка зид равишда тегишли рухсат олмасдан ўзбошимчалик билан ерларни қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишга сабаб бўлган қонун бузилиш ҳолатлари аниқланмоқда.
Хусусан, Мирзаобод тумани “Оқ олтин” ҳудудида қишлоқ хўжалиги харитасининг 27-контурларидаги 47 балл бонитетли суғориладиган экин ер майдонларида жами 0,304 гектар ер участкасида ўзбошимчалик билан қурилиш қуриш оқибатида, ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган.
Мазкур ҳолатда етказилган зарар миқдори Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 25 майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган Низомнинг 55-банди талабларидан келиб чиққан ҳолда ҳисоблаб чиқилди. Унга кўра етказилган зарар 148 миллион 518 минг сўмни ташкил этган.
Шунингдек, ушбу ҳудудида фаолият кўрсатаётган “ДЕҲҚОНОБОД ISSIQXONA KOMPLEKSI” масъулияти чекланган жамияти ер майдони ўрганилганда МЧЖ ижарасида бўлган 24қ-контурдаги балл бонитети 44 балл бўлган 0,05 гектар ер майдонида ўзбошимчалик билан иситиш бинолари қурилиши оқибатида ушбу ер майдонини қишлоқ ҳўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳамда 22 миллион 868 минг сўмлик зарар етказилган.
Худди шундай ҳолат “Оқ олтин” ҳамда “Т.Ахмедов” ҳудудларида фаолият юритаётган “МИРЗАОБОД UNIVERSAL TRADE CЛУСТЕР” масъулияти чекланган жамиятига қарашли 26-қисм-контурдаги бонитет балли 47 бўлган 0,25 гектар суғориладиган ер майдонида аниқланди. Ушбу контурда ўзбошимчалик билан идора биноси қуриб, тарози ўрнатилганлиги ва ерга асфальт ётқизилганлиги сабабли ер майдонининг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳамда 122 миллион 137 минг  сўмлик зарар етказилган.
Юқорида қайд этилган ҳолатларда, Ер тўғрисидаги қонунчиликка зид равишда тегишли рухсат олмасдан ўзбошимчалик билан ерларни қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишга сабаб бўлган юридик ва жисмоний шахслар томонидан етказилган зарар миқдорини ундириш юзасидан белгиланган тартибда судларга даъво аризалар киритилди.
Бундан ташқари,  қишлоқ хўжалиги ер турларини, айниқса суғориладиган ер майдонларини сақлаб авайлаш, ноқонуний эгаллаб олмаслик ва ўзбошимчалик билан қурилишлар қилмаслик юзасидан жойларда кенг тарғибот ишлари олиб борилмоқда.

THE USE OF AGRICULTURAL LAND FOR SPECIFIC PURPOSES IS UNDER STATE CONTROL
The Uzagroinspection is constantly monitoring the situation that led to the arbitrary seizure of agricultural land by the Syrdarya regional department, which led to its loss of use.
During the current year, systematic control measures have revealed cases of violations of the law by several legal entities and individuals, which led to the arbitrary withdrawal of land from agricultural circulation without obtaining appropriate permits in violation of land legislation.
In particular, in the "Aq Oltin" area of ​​​​Mirzaabad district, the construction of a building on a total of 0.304 hectares of land plots with a 47-point bonity on the 27th contour of the agricultural map, which led to the arbitrary withdrawal of land from agricultural circulation.
The amount of damage caused in this case was calculated based on the requirements of paragraph 55 of the Regulation, approved by Resolution No. 146 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 25, 2011. According to it, the damage caused amounted to 148 million 518 thousand soums.
Also, when the land area of ​​the “DEHQANOBAD ISSIQXONA KOMPLEKSI” Limited Liability Company operating in this area was studied, it was found that the construction of heating buildings on an area of ​​0.05 hectares of land in the 24th contour with a score of 44 points, leased by the LLC, caused the land area to be taken out of agricultural circulation and caused damage in the amount of 22 million 868 thousand soums.
A similar situation was identified on an area of ​​0.25 hectares of irrigated land in the 26th contour with a score of 47 belonging to the “MIRZAOBOD UNIVERSAL TRADE CLUSTER” Limited Liability Company operating in the “Aq Oltin” and “T. Akhmedov” regions. Due to the arbitrary construction of an office building, the installation of scales and the laying of asphalt on the land, the land area was taken out of agricultural use and caused damage in the amount of 122 million 137 thousand soums.
In the above cases, claims were filed with the courts in accordance with the established procedure to recover the amount of damage caused by legal entities and individuals who, contrary to the Land Law, took the land out of agricultural use without obtaining the appropriate permit.
In addition, extensive propaganda work is being carried out in the areas to preserve agricultural land types, especially irrigated land areas, to avoid illegal occupation and to avoid arbitrary construction.
K. Kodirov,
Chief Specialist of the Department for Control of Agricultural Land Use of the Syrdarya Regional Department of the “Uzagroinspection”