ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ЕРЛАРИДАН БЕЛГИЛАНГАН МАҚСАДЛАРДА ФОЙДАЛАНИЛИШИ ДАВЛАТ НАЗОРАТИДА
Ўзагроинспексиянинг Сирдарё вилоят бошқармаси томонидан қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши натижасида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар устидан доимий тарзда назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Жорий йилда тизимли олиб борилган назорат тадбирларида бир нечта юридик ва жисмоний шахслар томонидан ер тўғрисидаги қонунчиликка зид равишда тегишли рухсат олмасдан ўзбошимчалик билан ерларни қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишга сабаб бўлган қонун бузилиш ҳолатлари аниқланмоқда.
Хусусан, Мирзаобод тумани “Оқ олтин” ҳудудида қишлоқ хўжалиги харитасининг 27-контурларидаги 47 балл бонитетли суғориладиган экин ер майдонларида жами 0,304 гектар ер участкасида ўзбошимчалик билан қурилиш қуриш оқибатида, ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган.
Мазкур ҳолатда етказилган зарар миқдори Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 25 майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган Низомнинг 55-банди талабларидан келиб чиққан ҳолда ҳисоблаб чиқилди. Унга кўра етказилган зарар 148 миллион 518 минг сўмни ташкил этган.
Шунингдек, ушбу ҳудудида фаолият кўрсатаётган “ДЕҲҚОНОБОД ISSIQXONA KOMPLEKSI” масъулияти чекланган жамияти ер майдони ўрганилганда МЧЖ ижарасида бўлган 24қ-контурдаги балл бонитети 44 балл бўлган 0,05 гектар ер майдонида ўзбошимчалик билан иситиш бинолари қурилиши оқибатида ушбу ер майдонини қишлоқ ҳўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳамда 22 миллион 868 минг сўмлик зарар етказилган.
Худди шундай ҳолат “Оқ олтин” ҳамда “Т.Ахмедов” ҳудудларида фаолият юритаётган “МИРЗАОБОД UNIVERSAL TRADE CЛУСТЕР” масъулияти чекланган жамиятига қарашли 26-қисм-контурдаги бонитет балли 47 бўлган 0,25 гектар суғориладиган ер майдонида аниқланди. Ушбу контурда ўзбошимчалик билан идора биноси қуриб, тарози ўрнатилганлиги ва ерга асфальт ётқизилганлиги сабабли ер майдонининг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳамда 122 миллион 137 минг  сўмлик зарар етказилган.
Юқорида қайд этилган ҳолатларда, Ер тўғрисидаги қонунчиликка зид равишда тегишли рухсат олмасдан ўзбошимчалик билан ерларни қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишга сабаб бўлган юридик ва жисмоний шахслар томонидан етказилган зарар миқдорини ундириш юзасидан белгиланган тартибда судларга даъво аризалар киритилди.
Бундан ташқари,  қишлоқ хўжалиги ер турларини, айниқса суғориладиган ер майдонларини сақлаб авайлаш, ноқонуний эгаллаб олмаслик ва ўзбошимчалик билан қурилишлар қилмаслик юзасидан жойларда кенг тарғибот ишлари олиб борилмоқда.

ДЛЯ ЦЕЛЕЙ, УСТАНОВЛЕННЫХ ДЛЯ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННЫХ ЗЕМЕЛЬ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ КОНТРОЛЕМ
14 Мая 2025 702
Узагроинспекция постоянно отслеживает ситуацию, приведшую к самовольному изъятию сельскохозяйственных земель Сырдарьинским областным управлением, что привело к утрате ими возможности использования.
В текущем году в ходе системных контрольных мероприятий были выявлены нарушения законодательства, которые привели к самовольному изъятию земель из сельскохозяйственного оборота рядом юридических и физических лиц с нарушением земельного законодательства без получения соответствующих разрешений.
В частности, на территории «Ак Олтин» Мирзаабадского района самовольное строительство здания на общей площади 0,304 га земли в 27-м контуре сельскохозяйственной карты с баллом 47 повлекло самовольное изъятие земель из сельскохозяйственного оборота.
Размер причиненного ущерба в данном случае был рассчитан исходя из требований пункта 55 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 мая 2011 года № 146. По его словам, причиненный ущерб составил 148 миллионов 518 тысяч сумов.
Также при обследовании земельного участка Общества с ограниченной ответственностью «DEHQANOBAD ISSIQXONA KOMPLEXI», действующего в данной местности, установлено, что самовольное строительство отопительных зданий на земельном участке площадью 0,05 га с баллом 44 по 24-квадратному контуру, арендуемом Обществом, повлекло за собой вывод земельного участка из сельскохозяйственного оборота и причинение ущерба в размере 22 млн. 868 тыс. сумов.
Аналогичная ситуация выявлена ​​на участке орошаемого земельного участка площадью 0,25 га с кредитным баллом 47 на участке 26 общества с ограниченной ответственностью «MIRZAOBOD UNIVERSAL TRADE CLUSTER», осуществляющего деятельность в районах «Ак Олтин» и «Т. Ахмедов». Самовольное строительство административного здания, установка весов и укладка асфальта на данном контуре привели к выводу земельного участка из сельскохозяйственного оборота и причинению ущерба в размере 122 млн. 137 тыс. сумов.
По указанным делам в суды в установленном порядке направлены иски о взыскании размера ущерба, причиненного юридическими и физическими лицами, самовольно изъявшими земли из сельскохозяйственного оборота без получения соответствующих разрешений, с нарушением земельного законодательства.
Кроме того, в районах проводится масштабная разъяснительная работа по сохранению сельскохозяйственных угодий, особенно орошаемых земель, а также по предотвращению незаконных захватов и произвольного строительства.
К. Кодиров,
Главный специалист отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Сырдарьинского областного управления Узагроинспекции