9 Сентябрь 2024 1110
Лазерли ер текислаш - бу маълум бир сирт устида қирғичнинг баландлигини бошқарадиган лазер нурлари ёрдамида юқори аниқликдаги топографик майдоннинг бир хиллигига эришиш технологиясидир.
Ушбу технологияни амалиётга кенг жорий этиш мақсадида охирги 2-3 йилда мамлакатимизда қатор қонунчилик ҳужжатлари қабул қилинди.
Хусусан, Президентнинг 2023 йил 26 январидаги ПҚ-23-сонли қарорида 2023 йилдан бошлаб, хориждан олиб келинган ва республикамизда ишлаб чиқарилган лазерли қурилмага эга автоматлаштирилган ер текислагич агрегатларини сотиб олган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига ер текислагич агрегатлари қийматининг 30 фоизи Давлат бюджетидан қоплаб берилиши белгиланган.
Давлатимиз томонидан лазерли ер текислагичлар сотиб олишга берилаётган имтиёзлар натижасида жорий йилнинг ўтган даври мобайнида фермер хўжаликлари ва кластер корхоналари томонидан 912 дона янги замонавий лазерли ер текислагичлар харид қилинди ва ушбу техникалар белгиланган тартибда давлат рўйхатига олинди.
Бугунги кунда давлат рўйхатига олинган замонавий ресурс тежамкор лазерли ер текислагичлар сони 2 минг донадан ортади.

In our republic, the number of modern resource-saving laser levelers has increased to more than 2 thousand
9 September 2024 2092
Laser leveling is a technology for achieving high-precision topographic field uniformity using laser beams that control the height of the scraper on a given surface.
In the last 2-3 years, a number of legislative documents have been adopted in our country in order to widely introduce this technology into practice.
In particular, the decision of the President No. PQ-23 dated January 26, 2023 stipulates that starting from 2023, 30 percent of the cost of the land leveler units will be reimbursed from the State budget to the manufacturers of agricultural products who bought automated land leveler units with a laser device imported from abroad and manufactured in our republic.
As a result of the incentives provided by our state for the purchase of laser levelers, 912 new modern laser levelers were purchased by farms and cluster enterprises during the past period of this year, and these machines were registered with the state in the prescribed manner.