9 Сентябрь 2024 1110
Лазерли ер текислаш - бу маълум бир сирт устида қирғичнинг баландлигини бошқарадиган лазер нурлари ёрдамида юқори аниқликдаги топографик майдоннинг бир хиллигига эришиш технологиясидир.
Ушбу технологияни амалиётга кенг жорий этиш мақсадида охирги 2-3 йилда мамлакатимизда қатор қонунчилик ҳужжатлари қабул қилинди.
Хусусан, Президентнинг 2023 йил 26 январидаги ПҚ-23-сонли қарорида 2023 йилдан бошлаб, хориждан олиб келинган ва республикамизда ишлаб чиқарилган лазерли қурилмага эга автоматлаштирилган ер текислагич агрегатларини сотиб олган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига ер текислагич агрегатлари қийматининг 30 фоизи Давлат бюджетидан қоплаб берилиши белгиланган.
Давлатимиз томонидан лазерли ер текислагичлар сотиб олишга берилаётган имтиёзлар натижасида жорий йилнинг ўтган даври мобайнида фермер хўжаликлари ва кластер корхоналари томонидан 912 дона янги замонавий лазерли ер текислагичлар харид қилинди ва ушбу техникалар белгиланган тартибда давлат рўйхатига олинди.
Бугунги кунда давлат рўйхатига олинган замонавий ресурс тежамкор лазерли ер текислагичлар сони 2 минг донадан ортади.

В нашей республике количество современных ресурсосберегающих лазерных правильных станков выросло более чем до 2 тысяч.
9 Сентября 2024 2094
Лазерная нивелировка — это технология достижения высокоточной однородности топографического поля с помощью лазерных лучей, контролирующих высоту скрепера на заданной поверхности.
За последние 2-3 года в нашей стране принят ряд законодательных документов с целью широкого внедрения этой технологии в практику.
В частности, постановлением Президента № PQ-23 от 26 января 2023 года предусмотрено, что начиная с 2023 года 30 процентов стоимости агрегатов для выравнивания почвы будет возмещаться из государственного бюджета производителям сельхозпродукции, купившим автоматизированные машины. планировочные машины с лазерным устройством импортируются из-за границы и производятся в нашей республике.
В результате льгот, предоставленных нашим государством на закупку лазерных правильных станков, за прошедший период текущего года фермерскими хозяйствами и кластерными предприятиями было приобретено 912 новых современных лазерных правильных станков, которые были поставлены на государственную регистрацию в установленном порядке.
Сегодня количество зарегистрированных на государственной регистрации современных ресурсосберегающих лазерных правильных станков превышает 2 тысячи единиц.
Для информации, в 2017 году количество лазерных нивелиров в нашей стране составило всего 127 единиц.