Working groups consisting of specialists from the Inspection's vertical system in the field of seed production, employees of the "Center for Seed Development" and specialists from district agricultural departments were formed, and the first monitoring event was held in the field of seed production.
Sarah's seed is a pledge of a bountiful harvest
Our people have a saying: "A good seed is a guarantee of a bountiful harvest." In the words of experienced cotton growers, the quality of the seed planted in the ground is of paramount importance in obtaining a bountiful harvest of cotton.
19 February 2025 525
THE SEASONAL PREPARATION OF AGRICULTURAL EQUIPMENT PARTICIPATING IN SPRING FIELD WORKS HAS BEEN COMPLETED.
In the spring of 2025, a total of 3,367 agricultural machinery will be used in the Navoi region, including 604 mowing tractors, 604 cultivators, 604 seed drills, 1,517 gear harrows, 111 land levelers, 142 chisels, 90 sprayers. and 118 mineral fertilizer spraying machines are planned to participate.
18 February 2025 482
WORKS ON PREPARING AGRICULTURAL EQUIPMENT FOR SPRING FIELD WORK ARE FINISHED.
By the spring of 2025, a total of 134,936 agricultural machines in the Republic, including 19,307 hay tractors, 18,804 cultivators, 7,685 seed drills, 73,239 gear harrows, 3,665 land levelers, 4,884 chisels, 3,867 sprayers and 3,485 mineral fertilizer spreaders are planned to participate.
14 February 2025 600
Sara seed is a guarantee of high-quality cotton and high yield.
The Navoi Regional Department of the Inspectorate examined the treatment of seed seedlings prepared for the 2025 cotton harvest in the region according to the established plan, based on the requirements established by law.
4 February 2025 679
The inspection is providing practical assistance to ensure the participation of business entities in stock exchange trading