On March 5 of this year, the Inspection for Supervision of the Agro-Industrial Complex under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan, held a roundtable discussion on important tasks set at the expanded …
28 March 2025 196Andijan Regional Department of "Uzagroinspection" In the field of technical condition control, a number of positive works have been carried out on monitoring the technical condition of agricultural, land reclamation and road construction machinery, providing state services to individuals and legal e…
24 March 2025 271In paragraph 2 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On additional measures to further improve the system of state control in the agro-industrial complex" dated October 22, 2024 No. PF-164, the Inspection for Supervision of the Agro-Industrial Complex under the Cabinet of Min…
24 March 2025 272Today, employees of the Andijan Regional Department and district departments of the Inspection are conducting control measures to ensure the quality of agrotechnical measures in grain fields maintained in the region.
20 March 2025 248At the initiative of the Kashkadarya regional department of the "Uzagroinspection" and the regional Trade Union, a trip to the city of Khiva, which has a rich historical and cultural heritage, was organized for employees, activists, women and veterans of labor who have been working in agricultural l…
19 March 2025 315In the Samarkand region, grain is being grown on 94,230 hectares for the 2025 harvest.
19 March 2025 270In the field of technical condition control of "Uzagroinspektsiya", a number of positive works were carried out on control of the technical condition of agricultural, land reclamation and road construction equipment, provision of state services to individuals and legal entities, and digitization.
14 March 2025 339As a result of the increase in the population of our country, the demand for grain products is increasing. In order to meet this demand and to achieve high productivity in grain crops, it is important to grow quality seed grain.
14 March 2025 356The general meeting heard the report of the trade union committee on the work carried out for 2020-2025 and the reports of the audit commission.
12 March 2025 391In Navoi region, 34,300 hectares of grain crops are being cultivated for this year's grain harvest.