Respublikada 2024-yil hosili uchun g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekish ishlarini o‘tkazilishini nazorat qilish bo‘yicha maʼlumot.
Assalomu alaykum.
Respublikada joriy yil g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekin ekish tadbirlarini o‘z vaqtida boshlash, yaʼni O‘rilgan g‘allazorlarni somondan tozalash, shudgorlash va ekin ekish ishlarini boshlash jarayonlari «O‘zagroinspeksiya» tomonidan monitoring qilib borildi.
Taʼkidlash kerakki, joriy yilda respublikada g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shaydigan jami  923 ming 682 gektar maydonga takroriy ekin ekilishi rejalashtirilgan.
Shundan 284 ming 882 gektarga dukkakli ekinlar, 227 ming 164 gektar yerga ozuqa ekinlari, 110 ming 447 gektar yerga sabzavot, 101 ming 230 gektar sholi va shu kabi qolgan gektarlarga tariq, kartoshka, supurgi va moyli  ekinlarni takroriy ekin sifatida o‘z muddatlarida ekish  ishlari Inspeksiya tomonidan doimiy nazorat qilib borildi.
Jumladan, takroriy ekin uchun rejalashtirilgan dukkakli ekinlar 286 ming gektarga yoki rejaga nisbatan 100 foiz, ozuqa ekinlari 244,7 ming gektarga yoki rejaga nisbatan  112 foiz, sabzavot 104,1 ming gektarga yoki rejaga nisbatan deyarli  95 foizga,  sholi urug‘lari  99,7 ming gektarga yoki rejaga nisbatan 98,6 foiz, tariq doni  57 ming gektarga yoki rejaga nisbatan 102 foiz maydonlarda, shuningdek, boshqa turdagi takroriy ekinlar ham rejaga ko‘ra  ekib bo‘linishi taʼminlangan.
Ushbu maydonlarda belgilangan qishloq xo‘jaligi ekinlarining ekilishi «O‘zagroinspeksiya» tomonidan o‘rganilganda klaster va fermer xo‘jaliklari o‘z ehtiyojlari uchun 453,1 ming gektarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, amalda 453,7 ming gektar yoki rejaga nisbatan 100,2 foiz, fermer xo‘jaligi aʼzolari tomonidan 311,1 ming gektar, amalda rejaga nisbatan 100 foiz, shuningdek ijtimoiy daftarlarda ro‘yxatga olingan ishsiz fuqarolar tomonidan 159,8 ming gektar, amalda rejaga nisbatan 99,7 foiz maydonlarda takroriy ekinlar ekilganligi maʼlum bo‘ldi.

Briefing with the participation of Khalida Shodiyeva, head of the information service of the inspection inspection over the agro-industrial complex
26 August 2024 262
Information on the control of the replanting of crops in the republic for the harvest of 2024 on the fields freed from grain and fallow crops.
Hello
"Uzagroinspektsiya" monitored the processes of timely commencement of landscaping activities in the republic - cleaning of harvested grain fields, plowing and planting.
It should be noted that this year in the republic it is planned to sow repeated crops on 923 thousand 682 hectares, which will be freed from grain and fallow crops.
Of these, 284 thousand 882 hectares of leguminous crops, 227 thousand 164 hectares of forage crops, 110 thousand 447 hectares of vegetables, 101 thousand 230 hectares of rice, and the remaining hectares - millet, potatoes, broom and oilseeds. The timing of repeated crops was constantly monitored by the inspection.
In particular, 286 thousand hectares of leguminous crops or 100 percent of the plan are planned for re-sowing, forage crops - 244.7 thousand hectares or 112 percent of the plan, vegetables - 104.1 thousand hectares or almost 95 percent of the plan, rice. According to the plan, 99.7 thousand hectares or 98.6 percent compared to the plan were sown with seeds, millet grain - 57 thousand hectares or 102 percent compared to the plan, as well as other types of re-sowing crops.
When the sowing of agricultural crops in these territories was studied by "Uzagroinspectsiya", it was envisaged that clusters and farms for their own needs would sow 453.1 thousand hectares with agricultural crops, and in practice 453.7 thousand hectares or 100.2 percent of the plan. , 311.1 thousand hectares by members of the farm, 100 percent compared to the plan in practice and 159.8 thousand hectares by unemployed citizens registered with social registers, 99 thousand hectares in practice compared to the plan. It became known that 7 percent of the fields were planted with repeated crops.