Respublikada 2024-yil hosili uchun g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekish ishlarini o‘tkazilishini nazorat qilish bo‘yicha maʼlumot.
Assalomu alaykum.
Respublikada joriy yil g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekin ekish tadbirlarini o‘z vaqtida boshlash, yaʼni O‘rilgan g‘allazorlarni somondan tozalash, shudgorlash va ekin ekish ishlarini boshlash jarayonlari «O‘zagroinspeksiya» tomonidan monitoring qilib borildi.
Taʼkidlash kerakki, joriy yilda respublikada g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shaydigan jami  923 ming 682 gektar maydonga takroriy ekin ekilishi rejalashtirilgan.
Shundan 284 ming 882 gektarga dukkakli ekinlar, 227 ming 164 gektar yerga ozuqa ekinlari, 110 ming 447 gektar yerga sabzavot, 101 ming 230 gektar sholi va shu kabi qolgan gektarlarga tariq, kartoshka, supurgi va moyli  ekinlarni takroriy ekin sifatida o‘z muddatlarida ekish  ishlari Inspeksiya tomonidan doimiy nazorat qilib borildi.
Jumladan, takroriy ekin uchun rejalashtirilgan dukkakli ekinlar 286 ming gektarga yoki rejaga nisbatan 100 foiz, ozuqa ekinlari 244,7 ming gektarga yoki rejaga nisbatan  112 foiz, sabzavot 104,1 ming gektarga yoki rejaga nisbatan deyarli  95 foizga,  sholi urug‘lari  99,7 ming gektarga yoki rejaga nisbatan 98,6 foiz, tariq doni  57 ming gektarga yoki rejaga nisbatan 102 foiz maydonlarda, shuningdek, boshqa turdagi takroriy ekinlar ham rejaga ko‘ra  ekib bo‘linishi taʼminlangan.
Ushbu maydonlarda belgilangan qishloq xo‘jaligi ekinlarining ekilishi «O‘zagroinspeksiya» tomonidan o‘rganilganda klaster va fermer xo‘jaliklari o‘z ehtiyojlari uchun 453,1 ming gektarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, amalda 453,7 ming gektar yoki rejaga nisbatan 100,2 foiz, fermer xo‘jaligi aʼzolari tomonidan 311,1 ming gektar, amalda rejaga nisbatan 100 foiz, shuningdek ijtimoiy daftarlarda ro‘yxatga olingan ishsiz fuqarolar tomonidan 159,8 ming gektar, amalda rejaga nisbatan 99,7 foiz maydonlarda takroriy ekinlar ekilganligi maʼlum bo‘ldi.

Брифинг с участием Халиды Шодиевой, руководителя информационной службы инспекционной службы в агропромышленном комплексе
26 Августа 2024 1820
Информация о контроле пересева посевов в республике под урожай 2024 года на полях, освобожденных от зерновых и паров.
здравствуйте.
«Узагроинспекция» контролировала процессы своевременного начала озеленительных мероприятий в республике – очистки убранных зерновых полей, вспашки и посадки.
Отметим, что в этом году в республике планируется посеять повторные посевы на 923 тысячах 682 га, которые будут освобождены от зерновых и паровых культур.
Из них 284 тысячи 882 га зернобобовых культур, 227 тысяч 164 га кормовых культур, 110 тысяч 447 га овощей, 101 тысяча 230 га риса, а остальные га - проса, картофеля, метлы и масличных культур. сроки как повторные посевы Постоянно контролировались инспекцией.
В частности, зернобобовых культур запланировано к повторному посеву - 286 тыс. га или 100 процентов к плану, кормовых культур - 244,7 тыс. га или 112 процентов к плану, овощей - 104,1 тыс. га или почти 95 процентов к плану, риса. Семенами по плану засеяно 99,7 тыс. га или 98,6 процента по сравнению с планом, зерном проса - 57 тыс. га или 102 процента по сравнению с планом, а также другими видами повторных культур.
Когда посев сельхозкультур на этих территориях изучала «Узагроинспекция», предусматривалось, что кластеры и хозяйства для собственных нужд засеют сельхозкультурами 453,1 тыс. га, а на практике 453 7 тыс. га или 100,2 процента к плану. , 311,1 тыс. га членами хозяйства, 100 процентов по сравнению с планом на практике и 159,8 тыс. га безработными гражданами, состоящими на соцрегистрах, 99 тыс. га на практике по сравнению с планом Стало известно, что 7 процентов полей были засажены повторными культурами.