Konstitutsiya targ‘iboti: Inspeksiyada maxsus o‘quv tashkil etildi
Ayni kunlarda respublika bo‘ylab barcha bo‘g‘indagi davlat organlari va tashkilotlari xodimlari uchun Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning mazmun-mohiyatini keng o‘rganishga qaratilgan o‘quv-seminarlar tashkil etilmoqda.
Mana shunday o‘quv seminarlaridan biri "O‘zagroinspeksiya"da ham tashkil etilib, unda markaziy apparat va ZOOM platformasi orqali hududiy boshqarma xodimlari ham ishtirok etdilar. Ekspertlar sifatida tadbirda Toshkent davlat yuridik universiteti dotsenti I. Turaboyev hamda Fanlar Akademiyasi davlat va huquq instituti bo‘lim boshlig‘i, yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori A. Teshaboyevlar ishtirok etib, yig‘ilganlarga Konstitutsiyamizda belgilangan asosiy prinsiplar, jamiyat va shaxs masalalari, xususan, kadrlar uchun belgilangan huquqiy normalar hamda ularni davlat xizmatchisining har kunlik faoliyatiga tatbiq etishi yuzasidan tushuntirishlar berdi.
-Aholining erkin va farovon hayot kechirishi uchun ularning haq-huquqlari, qonun va vatan oldidagi burchlari aks etgan bosh Qomusimiz har birimizning faoliyatimiz uchun bosh mezondir.-deydi Inspeksiyaning maʼnaviy va maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini taʼminlash bo‘yicha maslahatchi G. Irgasheva- Bugungi tashkil etilgan tadbir har bir davlat xizmatchisining O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va Qonunlarini chuqur bilishi, unda belgilangan haq-huquqlari va burchlarini chuqur anglashi, faoliyatida ham bunga qatʼiy amal qilishi lozimligini yana bir bor anglatdi.
O‘quv davomida Konstitutsiyada inson huquq va erkinliklari himoyasi, ushbu yo‘nalishda qonunchilikni yana-da rivojlantirish masalalari, inson huquq-erkinliklarini himoya qilishda nazoratni amalga oshiruvchi organlarning roli yuzasidan fikrlar almashildi.
Seminar davomida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga maʼruzachilar tomonidan tegishli javoblar berildi.

Пропаганда Конституции: в Инспекции организовано специальное обучение
В эти дни по всей республике организуются образовательные семинары для сотрудников государственных органов и организаций всех уровней, направленные на всестороннее изучение сути новой редакции Конституции.
Один такой обучающий семинар был организован в «Узагроинспекции», в нем приняли участие сотрудники администрации региона через центральный аппарат и платформу ZOOM. Доцент Ташкентского государственного юридического университета И. в качестве эксперта на мероприяти. И.Турабоев и заведующий отделом Института государства и права Академии наук, доктор философских наук по юридическим наукам А. Тешабоевы приняли участие и дали собравшимся разъяснения об основных принципах, определенных в нашей Конституции, обществе и отдельных вопросах, в частности, о кадровых правовых нормах и их применении в повседневной деятельности государственных служащих.
- Чтобы население жило свободной и благополучной жизнью, главным критерием каждой нашей деятельности является наш Генеральный совет, в котором отражаются его права, обязанности перед законом и страной. Г. ИргашеваСегодняшнее мероприятие еще раз означало, что каждый государственный служащий должен иметь глубокие знания Конституции и законов Республики Узбекистан, глубокое понимание своих прав и обязанностей и неукоснительно следовать им в своей деятельности.
В ходе тренинга состоялся обмен мнениями по вопросам защиты прав и свобод человека в Конституции, вопросам дальнейшего развития законодательства в этом направлении, роли органов, осуществляющих контроль в защите прав и свобод человека.