Konstitutsiya targ‘iboti: Inspeksiyada maxsus o‘quv tashkil etildi
Ayni kunlarda respublika bo‘ylab barcha bo‘g‘indagi davlat organlari va tashkilotlari xodimlari uchun Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning mazmun-mohiyatini keng o‘rganishga qaratilgan o‘quv-seminarlar tashkil etilmoqda.
Mana shunday o‘quv seminarlaridan biri "O‘zagroinspeksiya"da ham tashkil etilib, unda markaziy apparat va ZOOM platformasi orqali hududiy boshqarma xodimlari ham ishtirok etdilar. Ekspertlar sifatida tadbirda Toshkent davlat yuridik universiteti dotsenti I. Turaboyev hamda Fanlar Akademiyasi davlat va huquq instituti bo‘lim boshlig‘i, yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori A. Teshaboyevlar ishtirok etib, yig‘ilganlarga Konstitutsiyamizda belgilangan asosiy prinsiplar, jamiyat va shaxs masalalari, xususan, kadrlar uchun belgilangan huquqiy normalar hamda ularni davlat xizmatchisining har kunlik faoliyatiga tatbiq etishi yuzasidan tushuntirishlar berdi.
-Aholining erkin va farovon hayot kechirishi uchun ularning haq-huquqlari, qonun va vatan oldidagi burchlari aks etgan bosh Qomusimiz har birimizning faoliyatimiz uchun bosh mezondir.-deydi Inspeksiyaning maʼnaviy va maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini taʼminlash bo‘yicha maslahatchi G. Irgasheva- Bugungi tashkil etilgan tadbir har bir davlat xizmatchisining O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va Qonunlarini chuqur bilishi, unda belgilangan haq-huquqlari va burchlarini chuqur anglashi, faoliyatida ham bunga qatʼiy amal qilishi lozimligini yana bir bor anglatdi.
O‘quv davomida Konstitutsiyada inson huquq va erkinliklari himoyasi, ushbu yo‘nalishda qonunchilikni yana-da rivojlantirish masalalari, inson huquq-erkinliklarini himoya qilishda nazoratni amalga oshiruvchi organlarning roli yuzasidan fikrlar almashildi.
Seminar davomida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga maʼruzachilar tomonidan tegishli javoblar berildi.

Propaganda of the Constitution: special training has been organized at the Inspectorate
These days, educational seminars are being organized throughout the republic for employees of government bodies and organizations at all levels, aimed at a comprehensive study of the essence of the new edition of the Constitution.
One such training seminar was organized at the Uzagroinspektsiya, which was attended by employees of the regional administration through the central office and the ZOOM platform. Associate Professor of Tashkent State Law University I. as an expert at the event. I. Turaboev and the head of the department of the Institute of State and Law of the Academy of Sciences, Doctor of Philosophy in Legal Sciences A. Teshaboev took part and gave explanations to the audience about the basic principles defined in our Constitution, society and certain issues, in particular, about personnel legal norms and their application in the daily activities of civil servants.
- In order for the population to live a free and prosperous life, the main criterion for each of our activities is our General Council, which reflects their rights, responsibilities before the law and the country.G. IrgashevaToday’s event once again meant that every civil servant must have deep knowledge of the Constitution and laws of the Republic of Uzbekistan, a deep understanding of their rights and responsibilities and strictly follow them in their activities.
During the training, an exchange of views took place on the protection of human rights and freedoms in the Constitution, issues of further development of legislation in this direction, and the role of bodies exercising control in the protection of human rights and freedoms.