In Andijan region, 69,835 hectares of grain crops are being cultivated for this year's grain harvest.
20 March 2025 252
Today, employees of the Andijan Regional Department and district departments of the Inspection are conducting control measures to ensure the quality of agrotechnical measures in grain fields maintained in the region.
During the control measures, special attention is paid to the timely fertilizing of grain fields with mineral and local fertilizers, as well as the quality implementation of irrigation, weed control, and disease and pest control.
During the control measures carried out in the regions during the season, it was revealed that 2,363 farms had shortcomings in the implementation of agrotechnical measures on 8,986 hectares of grain fields.
In particular, it was found that 1,482 hectares of grain area of ​​510 farms was sparse, 603 hectares of grain area of ​​202 farms lagged behind in development, 545 hectares of 209 farms were fertilised with poor-quality nitrogenous mineral fertilizers, and 1,69 hectares of grain area of ​​367 farms were irrigated poorly.
14 presentations were given to district khokimiyats and 1,566 warning letters were sent to relevant officials and farm managers to eliminate these shortcomings in the short term.