Қонунчиликка киритилган ўзгартиришлар юзасидан тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисида” 14.11.2024-yilda қабул қилинган ПФ-184-сонли Фармонига асосан 2025 йил 1 январидан бошлаб назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар “Ягона давлат назорати” ахборот тизимида рўйхатга олиш орқали Бизнес-омбудсманни хабардор этиш тартибида амалга оширилиши белгиланди.
Бундан ташқари, текшириладиган тадбиркорлик субъекти аниқ бўлмаган ҳолатларда, шунингдек, фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига, жамоат хавфсизлигига, давлат манфаатларига, атроф-муҳитга зарар етказиш хавфининг тезкор олдини олиш ёки бартараф этиш мақсадида тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувлар текширув бошлангандан сўнг 24 соат ичида “Ягона давлат назорати” ахборот тизимида рўйхатга олиш орқали Бизнес-омбудсманни хабардор этиш тартибида амалга ошириш тартиби жорий этилди.
Шу муносабат билан Инспекциянинг Хоразм вилоят бошқармаси ходимлари ҳамда Уруғчиликни ривожлантириш маркази давлат муассаси Хоразм вилоят бўлими ходимлари ўртасида ўзаро ҳуқуқий тарғибот соати ўтказилди.
Тадбирда Инспекциянинг вилоят бошқармаси юридик таъминлаш бўйича бош мутахассиси U.Hayitboyev, Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари етиштирилиши ва таъминотини назорат қилиш шўбаси мутахассислари ҳамда Уруғчиликни ривожлантириш маркази давлат муассасаси Хоразм вилоят бўлими ходимлари иштирок этдилар.
Хусусан, тадбирнинг очилиш қисмида U.Hayitboyev ва D.Qutlimuratovlar томонидан келгуси йилнинг дастлабки кунлариданоқ уруғлик етиштирувчи тадбиркорлик субъектларида ўтказиладиган текширишларда юқорида кўрсатиб ўтилган Президент Фармони талабларига риоя қилган ҳолда амалга ошириш юзасидан маълумот бериб ўтилди.
Келгуси йил ҳосили тақдирини белгиловчи уруғнинг сифатли бўлишини таъминлашда ўтказиладиган назорат тадбирларида айни шу соҳа вакилларининг ҳамкорлиги жуда муҳим бўлиб, бу борада ўтказиладиган текширишларда қонунчилик талабларига риоя этилиши муҳим аҳамият касб этади.
Тарғибот тадбирлари қизғин мунозаралар ва савол жавобга бой тарзда, кўтаринки кайфиятда бошланиб, бу каби тадбирлар соҳа вакиллари иштирокида доимий тарзда ўтказилиши борасида келишиб олинди.

Проводятся рекламные мероприятия в связи с изменениями в законодательстве.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан №ПФ-184 «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей», принятому 14 ноября 2024 года, с 1 января 2025 года будут определены надзорные органы. что все проверки будут проводиться путем регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль» и информирования Бизнес-омбудсмена.
Кроме того, в случаях, когда проверяемый субъект хозяйствования не ясен, а также в целях оперативного предотвращения или устранения риска причинения вреда жизни и здоровью граждан, общественной безопасности, государственным интересам, окружающей среде, проводятся проверки. в деятельность субъектов предпринимательства в течение 24 часов после начала введен порядок реализации в порядке уведомления Бизнес-омбудсмена путем регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль».
В связи с этим между сотрудниками Хорезмского областного управления инспекции и работниками Хорезмского областного филиала государственного учреждения «Центр развития семеноводства» был проведен час взаимного правового поощрения.
В мероприятии приняли участие главный специалист по правовому обеспечению областного управления Инспекции У.Хайитбоев, специалисты отдела контроля выращивания и поставок семян сельскохозяйственных культур, сотрудники Хорезмского областного филиала государственного учреждения. Центра развития семян.
В частности, в открывающей части мероприятия У.Хайитбоев и Д.Кутлимуратов предоставили информацию о ходе реализации вышеупомянутого Указа Президента в ходе проверок, проводимых в субъектах семеноводческого хозяйства с первых дней следующего года.
Сотрудничество представителей этой сферы очень важно в контрольных мероприятиях по обеспечению качества семян, от которого зависит судьба урожая следующего года, и важно соблюдать требования законодательства при проверках, проводимых в этой связи. .
Рекламные мероприятия начались с интенсивных дискуссий и сессий вопросов и ответов в приподнятом настроении, и было решено, что такие мероприятия будут проводиться регулярно с участием представителей отрасли.