Инспекцияда “Ўзбекистон -2030” стратегияси мазмун-моҳиятига бағишланган тадбир ташкил этилди
2023 йилда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-158-сон фармонига мувофиқ “Ўзбекистон — 2030” стратегияси тасдиқланган бўлиб, мазкур ҳужжат келгуси 2030 йилгача мамлакатимиздаги асосий ривожланиш йўналишларини белгилаб берувчи муҳим ҳужжат ҳисобланади, Ҳужжат 5 та устувор йўналиш доирасида 100 та мақсадни ўз ичига қамраб олган.
Хусусан, барқарор иқтисодий ўсиш орқали даромади ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторидан ўрин олиш, аҳоли талабларига ва халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берадиган таълим, тиббиёт ва ижтимоий ҳимоя тизимини ташкил қилиш, аҳоли учун қулай экологик шароитларни яратиш, халққа хизмат қилиши шарт бўлган адолатли ва замонавий давлатни барпо этиш, мамлакатнинг суверенитети ва хавфсизлигини кафолатли таъминлаш каби ғоялар акс эттирилган.
Жорий йил 18 июль куни  “Ўзагроинспекция” томонидан ташкил этилган тадбир “Ўзбекистон-2030” стратегияси мазмун-моҳиятини Инспекция ходимлари ва жамоатчилик орасида кенг тушунтиришга бағишланди.
Тадбирда Инспекция марказий аппарати ҳамда  "ZOOM" платформаси орқали ҳудудий бошқармалар ходимлари иштирок этдилар.
Тадбирни "Ўзагроинспекция" марказий студиясидан Инспекция бошлиғи ўринбосари в.в.б B.Ҳасанов олиб борди.
Шундан сўнг, "ZOOM" платформасида оnlayn иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатнинг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси ўринбосари, сенатор Р.Сиддиқов ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтди.
Хусусан, «Ўзбекистон-2030» стратегияси доирасида Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида 100 та мақсад белгилаб олинганлиги, белгиланган ва амалга оширилиши лозим бўлган барча мақсадларга эришиш ва долзарб вазифалар бажарилишига давлат миқёсида катта эътибор қаратилаётганлиги хусусида сўз юритди.
Қатнашчиларга эксперт сифатида ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик Палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси аъзоси, депутат - А. Тўлабоев, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси ҳузуридаги Давлат ва ҳуқуқ институти юридик фанлари доктори, профессор – Р.Ҳакимовлар томонидан Президентнинг 2024-йил 21-февралдаги “Ўзбекистон-2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Фармон моҳияти ҳамда соҳага тегишли ислоҳотлар ва бу йўналишда халқаро тажрибалар ҳақида кенг тушунчалар бериб кетилди.
Жумладан, “Ўзбекистон-2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурининг 54 мақсадида қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик ва рентабеллик даражасини кескин ошириш орқали ҳосилдорликни пахта бўйича ўртача 45 — 50 центнерга, ғалла бўйича 80 — 100 центнерга етказиш вазифалари кўзда тутилган бўлиб, пахта ва ғалла экинлари ҳосилдорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш белгиланган.
Инспекция томонидан “Ўзбекистон - 2030” стратегияси ва Давлат дастури бўйича дастурининг 8 та мақсадидаги устувор вазифаларни қамраб олган 10 та банддан иборат чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган.
Бугунги кунда ушбу чора-тадбирлар режасининг 2 та банди ижроси бажарилиб, қолган 8 та банд ижросини таъминлаш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Биргина мисол,  57-мақсад ижроси бўйича “my.gov.uz” орқали шахсларнинг мурожаатлари асосида қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини рўйхатдан ўтказишда техникани турган жойига бориб, мобил техник кўрикдан ўтказиш хизмати жорий қилинди.

В рамках инспекции было организовано мероприятие, посвященное сути стратегии «Узбекистан – 2030».
В 2023 году Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ-158 была утверждена стратегия «Узбекистан – 2030». Этот документ является важным документом, определяющим основные направления развития нашей страны до 2030 года. Документ включает 5 приоритетных направлений, включив в исследование 100 целей.
В частности, за счет стабильного экономического роста войти в число стран с доходом выше среднего, организовать систему образования, медицинской и социальной защиты, полностью отвечающую требованиям населения и международным стандартам, создать благоприятные экологические условия для населения. построить справедливое и современное государство, которое должно служить народу, отражены такие идеи, как обеспечение суверенитета и безопасности страны.
18 июля текущего года мероприятие, организованное «Узагроинспекцией», было посвящено широкому разъяснению содержания стратегии «Узбекистан-2030» среди сотрудников инспекции и общественности.
Центральный аппарат инспекции и сотрудники региональных управлений приняли участие в мероприятии через платформу «ZOOM».
Мероприятие провел заместитель начальника инспекции центральной мастерской «Узагроинспекции» Б.Гасанов.
После этого свое мнение высказал заместитель председателя Комитета по аграрному и водному хозяйству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан сенатор Р.Сиддиков, участвуя в режиме онлайн на платформе «ZOOM».
В частности, в рамках стратегии «Узбекистан-2030» в стратегии развития Нового Узбекистана поставлены 100 целей, большое внимание уделяется на государственном уровне достижению всех поставленных и должно быть реализовано и выполнение неотложных задач.
Член Комитета по аграрному и водному хозяйству Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутат – А. посетил участников в качестве эксперта. Толабоев, доктор юридических наук Института государства и права АН РУз, профессор – Р.Хакимовлар о государственной программе реализации стратегии Президента «Узбекистан-2030» 21 февраля 2024 год объявлен «Годом поддержки молодежи и бизнеса» «Учитывая широкое понимание сути Указа и реформ в этой сфере, а также международного опыта в этом направлении.
В частности, в соответствии с 54 задачами Государственной программы по реализации стратегии «Узбекистан-2030» в «Год молодежи и поддержки бизнеса», резко повысив уровень производительности и рентабельности в сельском хозяйстве, добиться предусматриваются задачи до 45-50 ц хлопка и 80-100 ц зерна в среднем и определено разработать программу мероприятий по повышению урожайности хлопчатника и зерновых культур.
Инспекцией разработан план мероприятий из 10 пунктов, охватывающий приоритетные задачи 8 целей стратегии «Узбекистан – 2030» и Государственной программы.
На сегодняшний день 2 пункта данного плана мероприятий реализованы, ведется работа по обеспечению реализации остальных 8 пунктов.
Лишь один пример, в соответствии с реализацией 57-й цели, через «my.gov.uz» введена выездная служба технического осмотра для регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.