Инспекцияда “Ўзбекистон -2030” стратегияси мазмун-моҳиятига бағишланган тадбир ташкил этилди
2023 йилда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-158-сон фармонига мувофиқ “Ўзбекистон — 2030” стратегияси тасдиқланган бўлиб, мазкур ҳужжат келгуси 2030 йилгача мамлакатимиздаги асосий ривожланиш йўналишларини белгилаб берувчи муҳим ҳужжат ҳисобланади, Ҳужжат 5 та устувор йўналиш доирасида 100 та мақсадни ўз ичига қамраб олган.
Хусусан, барқарор иқтисодий ўсиш орқали даромади ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторидан ўрин олиш, аҳоли талабларига ва халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берадиган таълим, тиббиёт ва ижтимоий ҳимоя тизимини ташкил қилиш, аҳоли учун қулай экологик шароитларни яратиш, халққа хизмат қилиши шарт бўлган адолатли ва замонавий давлатни барпо этиш, мамлакатнинг суверенитети ва хавфсизлигини кафолатли таъминлаш каби ғоялар акс эттирилган.
Жорий йил 18 июль куни  “Ўзагроинспекция” томонидан ташкил этилган тадбир “Ўзбекистон-2030” стратегияси мазмун-моҳиятини Инспекция ходимлари ва жамоатчилик орасида кенг тушунтиришга бағишланди.
Тадбирда Инспекция марказий аппарати ҳамда  "ZOOM" платформаси орқали ҳудудий бошқармалар ходимлари иштирок этдилар.
Тадбирни "Ўзагроинспекция" марказий студиясидан Инспекция бошлиғи ўринбосари в.в.б B.Ҳасанов олиб борди.
Шундан сўнг, "ZOOM" платформасида оnlayn иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатнинг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси ўринбосари, сенатор Р.Сиддиқов ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтди.
Хусусан, «Ўзбекистон-2030» стратегияси доирасида Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида 100 та мақсад белгилаб олинганлиги, белгиланган ва амалга оширилиши лозим бўлган барча мақсадларга эришиш ва долзарб вазифалар бажарилишига давлат миқёсида катта эътибор қаратилаётганлиги хусусида сўз юритди.
Қатнашчиларга эксперт сифатида ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик Палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси аъзоси, депутат - А. Тўлабоев, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси ҳузуридаги Давлат ва ҳуқуқ институти юридик фанлари доктори, профессор – Р.Ҳакимовлар томонидан Президентнинг 2024-йил 21-февралдаги “Ўзбекистон-2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Фармон моҳияти ҳамда соҳага тегишли ислоҳотлар ва бу йўналишда халқаро тажрибалар ҳақида кенг тушунчалар бериб кетилди.
Жумладан, “Ўзбекистон-2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурининг 54 мақсадида қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик ва рентабеллик даражасини кескин ошириш орқали ҳосилдорликни пахта бўйича ўртача 45 — 50 центнерга, ғалла бўйича 80 — 100 центнерга етказиш вазифалари кўзда тутилган бўлиб, пахта ва ғалла экинлари ҳосилдорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш белгиланган.
Инспекция томонидан “Ўзбекистон - 2030” стратегияси ва Давлат дастури бўйича дастурининг 8 та мақсадидаги устувор вазифаларни қамраб олган 10 та банддан иборат чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган.
Бугунги кунда ушбу чора-тадбирлар режасининг 2 та банди ижроси бажарилиб, қолган 8 та банд ижросини таъминлаш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Биргина мисол,  57-мақсад ижроси бўйича “my.gov.uz” орқали шахсларнинг мурожаатлари асосида қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини рўйхатдан ўтказишда техникани турган жойига бориб, мобил техник кўрикдан ўтказиш хизмати жорий қилинди.

An event dedicated to the essence of the "Uzbekistan - 2030" strategy was organized at the inspection.
18 July 2024 1914
In 2023, according to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-158, the strategy "Uzbekistan - 2030" was approved. This document is an important document that defines the main directions of development in our country until 2030. The document includes 5 priority directions. included 100 goals within the scope of the study.
In particular, to become one of the countries with higher than average income through stable economic growth, to organize an education, medical and social protection system that fully meets the requirements of the population and international standards, to create favorable environmental conditions for the population, to build a fair and modern state that must serve the people. ideas such as guaranteeing the sovereignty and security of the country are reflected.
On July 18 of this year, the event organized by "Uzagroinspektsiya" was devoted to a wide explanation of the contents of the "Uzbekistan-2030" strategy among the employees of the Inspectorate and the public.
The Central Office of the Inspectorate and employees of regional departments participated in the event through the "ZOOM" platform.
The event was conducted by B. Hasanov, Deputy Head of the Inspectorate from the central studio of "Uzagroinspektsiya".
After that, Senator R. Siddikov, Deputy Chairman of the Committee on Agrarian and Water Management of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, participating online on the "ZOOM" platform, expressed his opinion.
In particular, within the framework of the "Uzbekistan-2030" strategy, 100 goals have been set in the development strategy of New Uzbekistan, and great attention is being paid at the state level to the achievement of all the goals that have been set and should be implemented and the fulfillment of urgent tasks.
Member of the Committee on Agrarian and Water Management of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, MP - A. visited the participants as an expert. Tolaboev, doctor of legal sciences of the Institute of State and Law under the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, professor - R. Hakimovlar on the state program for the implementation of the "Uzbekistan-2030" strategy of the President on February 21, 2024 in the "Year of supporting youth and business" "Given a broad understanding of the nature of the Decree and reforms in the field, as well as international experiences in this direction.
In particular, in accordance with the 54 objectives of the state program for the implementation of the "Uzbekistan-2030" strategy in the "Year of Youth and Business Support", by sharply increasing the level of productivity and profitability in agriculture, to bring the productivity to 45-50 centners of cotton and 80-100 centners of grain on average. tasks are envisaged, and it is determined to develop a program of measures to increase the productivity of cotton and grain crops.
The inspection has developed a 10-item action plan covering the priority tasks of the 8 goals of the "Uzbekistan - 2030" strategy and the State Program.
Today, 2 items of this plan of measures have been implemented, and work is being carried out to ensure the implementation of the remaining 8 items.
Just one example, in accordance with the implementation of the 57th goal, a mobile technical inspection service was introduced for the registration of agricultural, reclamation and road construction equipment through "my.gov.uz".