Пахта ҳосилини қабул қилиш онлайн тизими орқали назорат қилинмоқда
Самарқанд вилоятида фаолият юритаётган пахта-тўқимачилик кластерларига қарашли пахта қабул қилиш масканларида 2024-йил пахта ҳосилини шаффоф ва уюшқоқлик билан йиғиб олишни ташкил этиш мақсадида пахта ҳосили  автоматлашган онлайн ҳисобга олиш «Агроплатформа» тизими орқали қабул қилинмоқда.
Бу ҳақида Агроинспекциянинг Самарқванд вилоят бошқармаси томонидан ўтказилган Пресс – турда таъкидланди.
Таъкидланадики, 2024 йил ҳосили учун вилоятдаги мавжуд 10 та пахта тўқимачилик кластерлари томонидан 2 минг 228 та пахта етиштиришга ихтисослашган фермер хўжаликлари билан фючерс шартномаси имзоланган.
Айним кунларда вилоят пахта далаларида йиғим-терим ишлари авжида. Кластер корхоналарига қарашли 31 та пахта қабул қилиш масканларида йиғиштириб олинган пахта хом ашёси пешма-пеш қабул қилинмоқда.
«Агроинспекция»нинг Самарқанд вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари масъул ходимлари «АРБИТРАЖ» гуруҳлари фермер хўжаликлари ва пахта-тўқимачилик кластерлари ўртасида пахтани қабул қилишда низоли ҳолатларни бартараф этишда иштирок этмоқда.
Жумладан, Арбитраж гуруҳлари томонидан бугунгача фермер хўжаликлари ва пахта-тўқимачилик кластери ўртасида 50-та низоли ҳолатлар бўйича далолатномалар тузилиб, шундан 39-та ҳолатда фермер хўжаликлари фойдасига, 11-та ҳолатда пахта-тўқимачилик кластерлари фойдасига ҳал этилган.
Инспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан пахта-тўқимачилик кластерлари пахта қабул қилиш масканларнинг пахта хом-ашёсини қабул қилиш бўйича кунлик назорат ўрнатилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Вазирлар Маҳкамаси қарорлари ва давлат стандартлари талаблари асосида асосида пахта-тўқимачилик кластерларида пахта хом-ашёсининг сақланиши, реализация қилиниши юзасидан Инспекция ваколати доирасида назоратга олинган ҳамда соҳавий тавсиялар берилиб борилмоқда,-дейди,- «Агроинспекция»нинг Самарқанд вилоят бошқармаси шўба бошлиғи Баходир Рахмонов.
Матбуот ва оммавий ахборот воситалари вакиллари тадбир давомида пахта хом ашёсини қайта ишлаш жараёнлари билан ҳам яқиндан танишдилар.
Ўзларини қизиқтирган саволларга батафсил жавоб олишди.
Пахта хом-ашёси ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси бошлиғи

Acceptance of the cotton crop is controlled through the online system
In order to organize a transparent and organized collection of the 2024 cotton crop in the cotton receiving centers belonging to the cotton-textile clusters operating in the Samarkand region, the cotton crop is being received through the automated online registration "Agroplatforma" system.
This was noted at the press tour held by the Samarkand Regional Department of Agroinspection.
It is noted that for the harvest of 2024, 10 existing cotton textile clusters in the region have signed futures contracts with 2,228 farms specializing in cotton cultivation.
Harvesting is currently in full swing in the cotton fields of the region. Cotton raw materials collected in 31 cotton receiving centers belonging to the cluster enterprises are being received one by one.
Responsible employees of the Samarkand regional office and district departments of "Agroinspection" participate in the elimination of conflict situations in the acceptance of cotton between farms and cotton-textile clusters of "ARBITRAJ" groups.
In particular, arbitration groups have drawn up documents on 50 disputed cases between farms and the cotton-textile cluster, of which 39 cases were in favor of farms, and 11 cases were in favor of cotton-textile clusters. decided in favor of textile clusters.
The regional department and district departments of the inspection set up daily control over the reception of cotton raw materials of the cotton-textile cluster cotton reception centers.
Based on the decisions of the President of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers and the requirements of the state standards, the storage and sale of cotton raw materials in cotton-textile clusters are being controlled and sectoral recommendations are being issued within the scope of the Inspectorate's authority, says the head of "Agroinspeksiya" in Samarkand. Bakhodir Rakhmanov, head of the branch of the regional administration.
During the event, representatives of the press and mass media got acquainted with the processes of raw cotton processing.
They received detailed answers to the questions they were interested in.
Head of the department for control of the use of cotton raw materials and products obtained from their processing