Ҳудудларда ғўзани чилпиш мавсуми бошланмоқда
Пахтачиликда эрта ва мўл ҳосил етиштиришда чилпиш муҳим агротехник тадбир ҳисобланади. Бугунги кунда ғўза майдонларида чилпиш тадбирини ўз муддатида ва сифатли ўтказиш орқали, ғўзанинг ўсиши ва ривожланиши ҳамда ҳосил туплашини янада тезлаштириш мумкин бўлади.
Ғўзани чилпиш ишлари мақбул муддатларда ўтказилганда ҳосил элементлари тўкилишининг олди олинади, гул ва кўсаклар сони ошади, зараркунанда ва ҳашаротларнинг салбий таъсири камаяди, кўсакларнинг пишиши 5-10 кунга тезлашади, ҳосилдорлик гектаридан 5-6 центнергача ошади.
Шунингдек, илмий тавсияларда, чилпишни ғўза навлари ва кўчат қалинлиги, тупроқ таркиби ва муҳими ҳосил шохларига қараб, ўртача 12-13 ҳосил шохлари бўлганда, “қўшқатор” экилган майдонларда эса 11-12 ҳосил шохлари шаклланганда дастлаб ғўзани ўсув нуқталари бир марта чилпишдан ўтказиш белгиланган.
Бугунги кунда эртаги ва ривожи яхши бўлган 314 минг гектар (31%) ғўза майдонларида ўртача 11-12 тадан, 106 минг гектар (11%) майдонларда 13-14 тадан ҳосил шохлари шаклланган.
Бундан ташқари, шу каби эрта муддатларда экилган, яхши парвариш қилинган майдонларда ғўзанинг ён шохларини чилпиш ишлари аксарият ҳудудларда бошлаб юборилди.
Республика ҳудудларида жорий йилда парвариш қилинаётган 1 млн 12 минг 445 гектар ғўзанинг, бугунги кунда 30 минг гектари ёки 3 фоизида дастлабки чилпиш ишлари амалга оширилди.
Шунингдек, тавсияларда, ғўзани чилпиш ишларини кечиктирилиши ёки сифатсиз ўтказилиши оқибатида, поя бўйига ўсиб ғовлаб кетади ва пахта ҳосили 15-20 фоиз камайиб, пишиб етилиши 7-10 кунга кечикади. Шунингдек, кўсаклар майдалашиб, вазни камаяди, ғўза сербарг бўлиб, кўсаклар қобиғи қалинлашиши натижасида ҳашаротлар жумладан, кўсак қурти кўпайишига олиб келиши кўрсатиб ўтилган.
Шу билан бирга, ғўзада чилпишни ўтказишда унинг тартиблари ва илмий тавсияларга риоя қилган ҳолда амалга оширилиши талаб этилади. Жумладан: биринчи навбатда ғўзани ғовлаб кетишига йўл қўймаслик, бунинг учун чилпишни ғўзада ўртача 12-13 ҳосил шохлари бўлганда, “қўшқатор” экилган майдонларда эса 11-12 ҳосил шохлари шаклланганда ўтказиш зарур;
иккинчидан, чилпиш ўтказиладиган ғўза майдонлари албатта суғорилган бўлиши ёки ғўза остида 65-70 фоиз миқдорда намлик бўлиши лозим;
учинчидан, ғўзани чилпишда бош поянинг ва ён шохларнинг ўсув нуқталарини олиб, этакларга солиш ва даладан ташқарига чиқариб кўмиб ташлаш талаб этилади, шундан қилинганда, ўсув нуқталарига тухум қўйган ғўзанинг зараркунанда ва ҳашаротлари ҳам камаяди;
тўртинчидан, имкон қадар чилпишни чала ва сифатсиз ўтказилишига йўл қўймаслик ҳамда ғўзани ён шохларини чилпишга алоҳида эътибор бериш лозим, чунки ён шохлар олинмаса, қатор орасида ҳаво айланиши бузилиб, пастки ярусдаги кўсакларни чиришига олиб келиши мумкин.
Юқоридаги тадбирлар ўз вақтида ва сифатли ўтказилмаган ҳолларда, ғўзада 6-7 центнер ҳосил йўқотилиши кўп йиллик тажрибаларда исботланган.
Ўзагроинспексия” томонидан, ҳудудларда ғўзани чилпиш ишлари ва 2024 йил пахта ҳосили учун парвариш қилинаётган ғўза майдонларида агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши доимий назоратга олиниб борилади.

Cotton ginning season is starting in the regions
Chilpish is an important agrotechnical measure for early and abundant harvest in cotton farming.Today, it will be possible to speed up the growth and development of cotton, as well as the harvest, by carrying out the ginning event in the cotton fields on time and with good quality.
When the cotton weeding is carried out in the optimal period, the shedding of crop elements is prevented, the number of flowers and bolls increases, the negative effects of pests and insects are reduced, the ripening of bolls is accelerated by 5-10 days, the productivity increases to 5-6 centners per hectare.
Also, according to the scientific recommendations, it is prescribed to carry out the weeding, depending on the cotton varieties and seedling thickness, soil composition, and, most importantly, when there are 12-13 harvest branches on average, and when 11-12 harvest branches are formed in the fields planted with "koshkator", first, the cotton growth points should be weeded once.
Today, 314,000 hectares (31%) of cotton fields with good growth and development have on average 11-12 branches, and 13-14 branches have formed in 106,000 hectares (11%) of cotton fields.
In addition, side branching of cotton has been started in most areas in well-maintained fields sown in such early periods.
Of the 1 million 12 thousand 445 hectares of cotton cultivated in the republic's territories this year, preliminary ginning works have been carried out on 30 thousand hectares or 3%.
Also, in the recommendations, as a result of delayed or poor-quality cotton ginning, the stem grows and the cotton yield decreases by 15-20 percent, and ripening is delayed by 7-10 days. It has also been shown that the bolls are smaller and the weight is reduced, the cotton becomes serbarg, and the thickening of the boll shell leads to the increase of insects, including the bollworm.
At the same time, it is required to carry out cotton threading in accordance with its procedures and scientific recommendations. In particular: first of all, it is necessary to prevent the cotton from sprouting, for this it is necessary to carry out pruning when there are on average 12-13 harvest branches in the cotton, and when 11-12 harvest branches are formed in the fields planted with "koshkhator";
secondly, the cotton fields where chilpish is carried out must be watered or there must be 65-70 percent moisture under the cotton;
thirdly, when weeding cotton, it is necessary to take the growth points of the main stem and side branches, put them on the skirts and take them out of the field and bury them, thus reducing the pests and insects of the cotton that laid eggs on the growth points;
fourthly, as much as possible, it is necessary to avoid untimely and poor-quality pruning and to pay special attention to pruning the side branches of the cotton, because if the side branches are not removed, the air circulation between the rows may be disturbed and the pods in the lower tier may rot.
If the above activities are not carried out on time and with high quality, the loss of 6-7 centners of cotton has been proven in many years of experience.
"Uzagroinspeksiya" is constantly monitoring cotton ginning operations in the regions and timely and quality agrotechnical activities in the cotton fields being cared for for the 2024 cotton harvest.