Навоий: уруғлик дон тайёрланиши Инспекция назоратида
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил ва сифатли маҳсулот етиштиришнинг асосий негизи уруғликка боғлиқ бўлиб, сифатли уруғлик етказиб бериш замирида уруғларни етиштириш, қайта ишлаш ҳамда навдорлик ва экинбоплик сифат кўрсатгичларини назорат қилиш алоҳида аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Республикасининг “Уруғчилик тўғрисида”ги Қонуни ҳамда соҳага оид меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларда белгиланган топшириқларни бажарилиши юзасидан жорий йилда яроқли деб топилган майдонлардан 2024 йил ғалла ҳосили учун уруғчилик субъектлари томонидан уруғлик буғдойнинг 13 та селекцион навларининг авлодлари бўйича жами 9247,5 тонна уруғлик жамғарилди.
Бугунги кунда, Навоий вилоятида 2024 йил ҳосили учун уруғчилик субъектлардаги 2 та уруғлик қайта ишлаш цехлари томонидан уруғлик донни саралаш, дорилаш, қадоқлаш ҳамда сертификатлаш ишлари бошқарма томонидан назоратга олиниб, ишлар давом этаётганлигини билдириб, ҳозирги кунга қадар уруғлик дон тайёрлаш цехлари томонидан 8160 тонна ёки 88 фоиз уруғлик дон қайта ишлаб тайёрланганлигини ва 7669 тонна ёки 83 фоиз уруғлик сара донга сертификат берилди.
Жумладан, «Ўздонмаҳсулот» АКга қарашли «Навоийдонмаҳсулотлари»АЖнинг уруғлик дон саралаш цехида 2954 тонна ёки 99 фоиз дорилаб, қадоқланган бўлса, 2023 йил ҳосилидан 2954 тонна, 2022 йил ҳосилидан қолган 1147,7 тонна уруғлик донга сертификат берилди, “Навоий Ғалла Бест СеэдсМЧЖда 4810 тонна ёки 82 фоиз дорилаб, қадоқланган бўлса, 3172 тонна ёки 54 фоиз уруғлик донга сертификат берилган, Уруғчиликни ривожлантириш маркази тизимидаги уруғлик “Элита уруғчилик” хўжаликларида 396 тонна уруғлик дон тайёрланганлиги ёки уларнинг 100 фоиз тайёрланган уруғлик донга сертификат берилди.
Навоий вилоятида мавжуд 2 та уруғлик тозалаш, саралаш ва қадоқлаш цехидан 2024 йил ҳосили учун дон кластер шахобачалари ва фермер хўжаликларига ҳозирги кун ҳолатида 6130 тонна уруғлик дон етказиб берилди.
Шунингдек, уруғлик дон тайёрлаш цех масъулларига жорий йилда қабул қилиб олинган уруғлик буғдой донларини тез кунда дорилаш ишларини якунлаш, қадоқланган тайёр маҳсулотларни давлат стандарт талаблари асосида сақланиши ҳамда белгиланган тақсимот бўйича реализация қилишлари тўғрисида кўрсатмалар берилди.  Дон экинлари уруғлари етиштирилишини назорат қилиш бўлими томонидан инспекциянинг вилоят бошқармасига уруғлик дон тўдаларини белгиланган тартибда сертификатлаш ва экиш учун фермер хўжаликларига етказиб бериш ишларини назоратга олиш юзасидан тегишли кўрсатмалар берилиб, кунлик назорат тадбирлари давом эттирилмоқда.

10 October 2023 3271
The main basis for the production of high yields and high-quality products from agricultural crops depends on seeds, and in the basis of high-quality seed supply, the cultivation of seeds, their processing and monitoring of yield indicators and crop quality are of particular importance.
In total, seed-growing organizations prepared 9,247.5 tons of seeds of 13 breeding varieties of seed wheat from areas recognized as suitable this year in connection with the implementation of tasks provided for by the Law of the Republic of Uzbekistan for the 2024 grain harvest. “On sowing” and regulatory documents related to the field.
To date, for the 2024 harvest in the Navoi region, the sorting, processing, packaging and certification of seeds by 2 seed processing workshops in seed farms is controlled by the department, and the work continues, at the moment the seed processing workshops have produced 8160 tons or 88, 7669 are certified tons or 83 percent of seed grain.
In particular, in the seed grain sorting workshop of Navoidonmakhsulot JSC, owned by Ozdonmakhsulot JSC, 2954 tons or 99 percent were processed and packaged, 2954 tons of the 2023 harvest and 1147.7 tons remaining from the 2022 harvest were certified. , “Navoi Grain Best Seeds” If the LLC processed and packaged 4810 tons or 82 percent, then 3172 tons or 54 percent of seed grain were certified, and seed farms harvested 396 tons of seed grain or 100 percent of them were certified. systems of the Seed Development Center.
Currently, 6,130 tons of seed grain have been supplied to the branches and farms of the grain cluster for the 2024 harvest from 2 operating seed cleaning, sorting and packaging shops in the Navoi region.
In addition, the managers of the seed grain preparation workshop were given instructions to complete the processing of the wheat seed grain received this year as soon as possible, store packaged finished products in accordance with the requirements of the state standard and sell them in accordance with the requirements of the state standard. specified distribution. The Department for Control over the Growing of Grain Seeds has given appropriate instructions to the regional inspection department to certify seed bunches in the prescribed manner and monitor their delivery to farms for sowing, and daily control activities continue.