Навоий: уруғлик дон тайёрланиши Инспекция назоратида
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил ва сифатли маҳсулот етиштиришнинг асосий негизи уруғликка боғлиқ бўлиб, сифатли уруғлик етказиб бериш замирида уруғларни етиштириш, қайта ишлаш ҳамда навдорлик ва экинбоплик сифат кўрсатгичларини назорат қилиш алоҳида аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Республикасининг “Уруғчилик тўғрисида”ги Қонуни ҳамда соҳага оид меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларда белгиланган топшириқларни бажарилиши юзасидан жорий йилда яроқли деб топилган майдонлардан 2024 йил ғалла ҳосили учун уруғчилик субъектлари томонидан уруғлик буғдойнинг 13 та селекцион навларининг авлодлари бўйича жами 9247,5 тонна уруғлик жамғарилди.
Бугунги кунда, Навоий вилоятида 2024 йил ҳосили учун уруғчилик субъектлардаги 2 та уруғлик қайта ишлаш цехлари томонидан уруғлик донни саралаш, дорилаш, қадоқлаш ҳамда сертификатлаш ишлари бошқарма томонидан назоратга олиниб, ишлар давом этаётганлигини билдириб, ҳозирги кунга қадар уруғлик дон тайёрлаш цехлари томонидан 8160 тонна ёки 88 фоиз уруғлик дон қайта ишлаб тайёрланганлигини ва 7669 тонна ёки 83 фоиз уруғлик сара донга сертификат берилди.
Жумладан, «Ўздонмаҳсулот» АКга қарашли «Навоийдонмаҳсулотлари»АЖнинг уруғлик дон саралаш цехида 2954 тонна ёки 99 фоиз дорилаб, қадоқланган бўлса, 2023 йил ҳосилидан 2954 тонна, 2022 йил ҳосилидан қолган 1147,7 тонна уруғлик донга сертификат берилди, “Навоий Ғалла Бест СеэдсМЧЖда 4810 тонна ёки 82 фоиз дорилаб, қадоқланган бўлса, 3172 тонна ёки 54 фоиз уруғлик донга сертификат берилган, Уруғчиликни ривожлантириш маркази тизимидаги уруғлик “Элита уруғчилик” хўжаликларида 396 тонна уруғлик дон тайёрланганлиги ёки уларнинг 100 фоиз тайёрланган уруғлик донга сертификат берилди.
Навоий вилоятида мавжуд 2 та уруғлик тозалаш, саралаш ва қадоқлаш цехидан 2024 йил ҳосили учун дон кластер шахобачалари ва фермер хўжаликларига ҳозирги кун ҳолатида 6130 тонна уруғлик дон етказиб берилди.
Шунингдек, уруғлик дон тайёрлаш цех масъулларига жорий йилда қабул қилиб олинган уруғлик буғдой донларини тез кунда дорилаш ишларини якунлаш, қадоқланган тайёр маҳсулотларни давлат стандарт талаблари асосида сақланиши ҳамда белгиланган тақсимот бўйича реализация қилишлари тўғрисида кўрсатмалар берилди.  Дон экинлари уруғлари етиштирилишини назорат қилиш бўлими томонидан инспекциянинг вилоят бошқармасига уруғлик дон тўдаларини белгиланган тартибда сертификатлаш ва экиш учун фермер хўжаликларига етказиб бериш ишларини назоратга олиш юзасидан тегишли кўрсатмалар берилиб, кунлик назорат тадбирлари давом эттирилмоқда.

Навои: заготовка семенного зерна находится под контролем инспекции
Основная основа производства высокой урожайности и качественной продукции из сельскохозяйственных культур зависит от семян, а в основе качественного семенного обеспечения особое значение имеют выращивание семян, их обработка и контроль показателей урожайности и качества урожая.
Всего семеноводческими организациями под урожай зерновых 2024 года с площадей, признанных пригодными в этом году в связи с выполнением задач, предусмотренных Законом Республики Узбекистан, заготовлено 9 247,5 тонн семян 13 селекционных сортов семенной пшеницы. «О посеве» и нормативно-правовые документы, связанные с полем.
На сегодняшний день к урожаю 2024 года в Навоийской области сортировка, обработка, упаковка и сертификация семян 2-мя цехами по переработке семян в семеноводческих хозяйствах контролируется ведомством, и работа продолжается, на данный момент семенной цехами по переработке произведено 8160 тонн или 88, сертифицировано 7669 тонн или 83 процента семенного зерна.
В частности, в цехе сортировки семенного зерна АО «Навоийдонмахсулот», принадлежащем АО «Оздонмахсулот», обработано и упаковано 2954 тонны или 99 процентов, сертифицировано 2954 тонны урожая 2023 года и 1147,7 тонны оставшееся от урожая 2022 года. , «Навоийские Зерновые Лучшие Семена» Если в ООО было обработано и упаковано 4810 тонн или 82 процента, то сертифицировано 3172 тонны или 54 процента семенного зерна, а в семеноводческих хозяйствах заготовлено 396 тонн семенного зерна или 100 процентов из них сертифицировано. системы Центра развития семян.
В настоящее время в филиалы и хозяйства зернового кластера под урожай 2024 года из 2 действующих семяочистительных, сортировочных и упаковочных цехов Навоийской области поставлено 6130 тонн семенного зерна.
Кроме того, руководителям цеха подготовки семенного зерна даны указания в кратчайшие сроки завершить обработку полученного в этом году семенного зерна пшеницы, хранить расфасованную готовую продукцию в соответствии с требованиями государственного стандарта и реализовывать ее в соответствии с требованиями государственного стандарта. указанное распределение. Отделом по контролю за выращиванием семян зерновых культур даны соответствующие указания областному отделу инспекции по сертификации семенных гроздей в установленном порядке и контролю за их доставкой в ​​хозяйства на посев, продолжаются ежедневные контрольные мероприятия.