Ҳаракатланувчи мобил техник назорат- техника эгалари учун қулайлик яратмоқда
Маълумки, Ҳукуматнинг 2023 йил 29 апрелдаги 170-сон Қарорининг 4-бандида, "Ўзагроинспекция" 2023 йил 1 майдан бошлаб жисмоний ва юридик шахсларнинг қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини ҳаракатланувчи (махсус автотранспорт) мобил техник назорат линияларидан фойдаланган ҳолда мажбурий йиллик техник кўрикдан ўтказиш амалиётини жорий этиш белгиланган.
Юқоридаги қарор ижросини таъминлаш мақсадида, Инспекция томонидан ўтган давр мобайнида бир қатор ишлар амалга оширилди.
Хусусан, республикадаги жисмоний ва юридик шахслар номига рўйхатга олинган қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини мажбурий йиллик техник кўрикдан ўтказиш учун “Ўзагроинспекция” томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бошқарма ва туман бўлимларига 2 тадан жами 28 та ҳаракатланувчи мобил техник назорат линиялари етказилиб берилди ва улар белгиланган ўлчов асбоб-ускуналари билан жиҳозланган;
1.    Тутун ўлчагич (Дымомер) - МЕТА-01МП 0.1 ГТН
2.    Тормоз тизимининг самарадорлигини ўлчагич (Измеритель эффективности тормозных систем) - ЭФФЕКТ-02.01 ГТН
3.    Рул чамбарагининг эркин ҳаракатланиш оралиғи масофасини ўлчагич (Измеритель люфта рулевого управления) - ИСЛ-М-01
4.    Гидро тизимдаги босимни ўлчаш жиҳози (Набор для тестирования гидросистемы) BDTK-60
5. Транспорт қутисидаги тезликни ўлчагич ( Измеритель скорости вращения в траснпортировочном кейсе) Тахометр Теsto 470
6.    Ёнилғи сарфини ўлчаш- DFN.
Мобил техник назорат линиялари ҳудудий туман бўлимларидаги тажрибали инспекторларга бириктирилиб, уларнинг ўлчов асбоб-ускуналардан фойдаланиш бўйича билимларини ошириш юзасидан Инспекция томонидан ўқув семинарлари ташкил этилди.
Ҳозирги кунда мобил техник назорат линиялари бириктирилган инспекторлар нафақат ўз ҳудудларидаги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини, қолаверса яқин туман бўлимлари техника ҳолатини назорат қилиш инспекторларининг талабномаларига асосан, техникаларни ушбу хизматдан фойдаланган ҳолда техник кўрикдан ўтказиш ишларини амалга ошириб келмоқдалар.
Ушбу амалиёт жорий этилган кундан бошлаб ҳозирги вақтгача Республика бўйича 2500 тадан ортиқ дон ўриш комбайнлари ва 5 800 тага яқин техникалар ҳаракатланувчи мобил техник назорат линияларидан фойдаланган ҳолда техник кўрикдан ўтказилди.
Техникаларини ҳаракатланувчи мобил техник назорат линияларидан фойдаланган ҳолда техник кўрикдан ўтказиш амалиётини жорий этилиши натижасида техника эгаларининг сўровномасига асосан техникалар турган жойига борган ҳолда техник кўрикдан ўтказиш имконияти яратилди.
Натижада, техникаларни белгиланган муддатларда техник кўрикдан ўтказиш ишлари ўз вақтида амалга оширилишига ҳамда техника эгасининг техникани техник кўрикдан ўтказиш учун белгиланган жойга олиб боришига кетадиган вақти ва ортиқча ёқилғи сарфи тежалишига имкон яратилди.

Передвижной мобильный технический контроль создает удобство для владельцев техники
Известно, что в п. 4 Постановления Правительства № 170 от 29 апреля 2023 г. «Озагроинспекция» с 1 мая 2023 г. передвижной (автомобильный специальный) передвижной технический контроль сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники физических лиц и юридических лиц Установлено ввести практику обязательного ежегодного технического осмотра линий.
В целях обеспечения выполнения вышеуказанного решения Инспекция за прошедший период провела ряд мероприятий.
В частности, по Республике Каракалпакстан, областям и городу Ташкенту «Узагроинспекция» по обязательному ежегодному техническому осмотру сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники зарегистрирована на имя физических и юридических лиц в республике. в ведомственные и районные отделения поставлены передвижные линии технического контроля, оснащенные указанными измерительными средствами;
1. Дымомер (димометр) - МЕТА-01МП 0,1 ГТН
2. Измеритель эффективности тормозной системы (Измеритель эффективности тормозной системы) - ЭФФЕКТ-02.01 ГТН
3. Измеритель расстояния свободного хода ремня рулевого управления (Измеритель люфта рулевого управления) - ИСЛ-М-01
4. Измеритель давления в гидросистеме (Набор для тестирования гидросистемы) БДТК-60
5. Спидометр в транспортном ящике (Измеритель скорости вращения в транспортировочном кейсе) Тахометр Testo 470
6. Измерение расхода топлива - DFN.
К опытным инспекторам в районных отделениях области были прикреплены передвижные линии технического контроля, а инспекцией были организованы обучающие семинары для повышения их знаний по использованию измерительной техники.
В настоящее время инспекторы, прикомандированные к передвижным линиям технического контроля, не только проводят осмотр сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники в своих регионах, но и проводят осмотр техники, пользующейся этой службой, на основании заявок инспекторов контроля технического состояния близлежащих районных управлений. переводная работа.
С момента введения данной практики с помощью передвижных линий технического осмотра по всей республике проверено более 2500 комбайнов и около 5800 единиц техники.
В результате внедрения практики технического осмотра оборудования с использованием подвижных передвижных линий технического контроля создана возможность проведения технического осмотра на основании анкетирования владельцев оборудования.
В результате удалось провести технический осмотр оборудования в установленные сроки и сэкономить время и лишний расход топлива владельца техники на доставку техники в назначенное место для проведения технического осмотра.