Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида белгиланган вазифаларга мувофиқ ҳамда иқтисодиёт тармоқлари ва давлат бошқаруви тизимига замонавий ахборот технологияларини кенг жорий этиш ва телекоммуникация тармоқларини кенгайтириш орқали республика иқтисодиётининг рақобатбардошлигини янада ошириш мақсадида:
1. Қуйидагилар рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни янада ривожлантиришнинг қўшимча вазифалари этиб белгилансин:
2023 йилга келиб рақамли иқтисодиётнинг мамлакат ялпи ички маҳсулотидаги улушини 2 бараварга кўпайтиришни назарда тутган ҳолда, шу жумладан, ишлаб чиқаришни бошқаришда ахборот тизимлари комплексини жорий қилиш, молиявий-хўжалик фаолиятда ҳисобот юритишда дастурий маҳсулотлардан кенг фойдаланиш, шунингдек, технологик жараёнларни автоматлаштириш орқали уни жадал шакллантириш;
2020-2021 йилларда барча соғлиқни сақлаш муассасалари, мактаблар ва мактабгача таълим ташкилотларини, шунингдек, қишлоқлар ва маҳаллаларни юқори тезликдаги Интернет тармоғига улаш ҳамда алоқа хизматлари сифатини оширишни кўзда тутган ҳолда мамлакатнинг рақамли инфратузилмасини тўлиқ модернизация қилиш ва замонавий телекоммуникация хизматларидан барча ҳудудларда фойдаланиш имкониятини таъминлаш;
2022 йилга қадар электрон давлат хизматлари улушини 60 фоизгача етказишни назарда тутган ҳолда давлат ахборот тизимлари ва ресурсларини яратиш ҳамда интеграция қилиш, давлат маълумотлар базаларидаги ахборотларни унификация қилиш, шунингдек, давлат хизматларини кўрсатиш тартиботларини оптималлаштириш ва тартибга солиш орқали электрон ҳукумат тизимини ривожлантириш;
дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва технологик майдончалар яратиш орқали “рақамли тадбиркорлик”ни ривожлантириш, 2023 йилга келиб ушбу соҳадаги хизматлар ҳажмини 3 бараварга ошириш ва уларнинг экспортини 100 миллион долларга етказиш;
таълим тизимининг барча босқичларида рақамли технологияларни кенг жорий этиш ва замонавий иқтисодиёт учун зарур бўлган рақамли билимларнинг даражасини ошириш, таълим инфратузилмасини такомиллаштириш, шунингдек, “Беш ташаббус” лойиҳасини амалга ошириш доирасида 2022 йилга қадар республиканинг барча ҳудудларида рақамли билимларга ўқитиш марказларини очиш.
2. Белгилансинки, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик):
рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни ривожлантириш соҳасидаги ваколатли орган ҳисобланади;
рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни ривожлантириш доирасида ахборот тизимлари, ресурслари ва бошқа дастурий маҳсулотларни яратиш ва жорий этиш бўйича давлат органлари ва ташкилотларнинг лойиҳалари ва техник ҳужжатлари ҳамда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари лойиҳаларини мажбурий экспертизадан ўтказади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигида (кейинги ўринларда – Агентлик) крипто-активлар ва блокчейн технологиясини жорий этиш бўйича ваколатлар сақлаб қолинсин.
3. Вазирлик ҳузурида қуйидагилар:
а) “Электрон ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази” давлат муассасаси ташкил этилсин ва қуйидагилар унинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
электрон ҳукуматни ривожлантиришда ягона технологик ёндашувни таъминлаш;
давлат органлари ва ташкилотларида рақамли ривожланишнинг устувор йўналишларини ишлаб чиқиш;
давлат органлари ва ташкилотларида ижро интизомининг ягона идоралараро электрон тизимини жорий этиш;
электрон ҳукумат соҳасидаги лойиҳалар ва дастурларни амалга ошириш босқичларини мувофиқлаштириш;
б) “Рақамли иқтисодиёт тадқиқотлари маркази” давлат муассасаси ташкил этилсин ва қуйидагилар унинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
иқтисодиёт тармоқлари ва ишлаб чиқаришга рақамлаштириш жараёнларининг таъсирини баҳолаш;
экспертлар ҳамжамияти билан ҳамкорликда рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукумат соҳасида янги йўналишлар ва замонавий технологияларни чуқур ўрганиш орқали уларни давлат органлари ва ташкилотларида кенг жорий этиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш;
иқтисодиётнинг турли тармоқларида “ақлли” ва бошқа истиқболли технологияларни, шунингдек, катта ҳажмдаги маълумотларни қайта ишловчи технологияларни жорий этишнинг концептуал ва услубий асосини шакллантириш.
4. Вазирлик марказий аппарати тузилмасида:
аграр соҳани жадал рақамлаштириш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳаларига замонавий ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш масалаларига масъул бўлган вазир ўринбосари лавозими киритилсин;
Аграр соҳада рақамли технологияларни ривожлантириш бошқармаси ва Геоахборот технологияларини ривожлантириш бошқармаси ташкил қилинсин.
Белгилаб қўйилсинки, ушбу бандда назарда тутилган вазир ўринбосари лавозимини киритиш ва бошқармаларни ташкил қилиш Вазирлик марказий аппарати ва унинг ҳудудий бошқармалари ходимларининг умумий чекланган сони доирасида амалга оширилади.
6. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг марказий аппарати тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳудудий бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
7. Вазирлик, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Агентликнинг:
“Давлат ахборот тизимларини яратиш ва қўллаб-қувватлаш бўйича ягона интегратор UZINFOCOM” МЧЖнинг устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Ягона интегратор) Вазирликка беғараз асосда ўтказиб бериш;
Вазирлик ташкилий тузилмасидаги хўжалик жамиятларининг устав капиталидаги давлат акция пакетларини (улушларини) Вазирликка ўтказиб бериш;
Агентлик қошидаги “Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази” давлат унитар корхонасининг ахборот тизимлари ва бошқа аппарат-дастурий комплексларини бир ҳафта муддатда Вазирлик ҳузуридаги “Электрон ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази” давлат муассасасига беғараз асосда ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
8. Қуйидагилар:
“Электрон ҳукумат” тизимининг архитектураси 4-иловага мувофиқ;
2020-2022 йилларда электрон ҳукуматни янада ривожлантириш бўйича устувор лойиҳалар рўйхати 5-иловага мувофиқ;
2020-2022 йилларда иқтисодиётнинг реал сектори тармоқларида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий қилиш бўйича устувор лойиҳалар рўйхати 6-иловага мувофиқ;
Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки фаолиятини янада ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” 7-иловага мувофиқ;
2020-2022 йилларда ахборот технологиялари ва телекоммуникацияларини ривожлантириш бўйича устувор лойиҳалар рўйхати 8-иловага мувофиқ;
2020-2021 йилларда қишлоқ ва сув хўжалигида рақамли технологияларни жорий этиш бўйича “Йўл харитаси” 9-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига ушбу қарор билан тасдиқланган лойиҳалар рўйхатига аниқлик киритиш ҳуқуқи берилсин.
9. Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармасида (кейинги ўринларда – Жамғарма) электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиётнинг идоралараро лойиҳаларини молиялаштириш бўйича махсус ҳисобрақам очилсин.
Жамғарма махсус ҳисобрақамининг даромад манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
мобиль алоқа хизматларини кўрсатувчи юридик шахслар (уяли алоқа компаниялари) томонидан абонент рақамидан фойдаланганлик учун тўланадиган тўлов суммасининг тақсимлангунига қадар бўлган 35 фоизи;
Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали давлат хизматларини кўрсатганлик учун тўланган давлат божлари, йиғимлар ва барча турдаги тўловларнинг 11,25 фоизи, шунингдек, Ягона биллинг тизими орқали давлат хизматларини кўрсатганлик учун тўланган давлат божлари ва бошқа тўловлардан тушадиган маблағларнинг 0,5 фоизи;
қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа даромадлар.
Белгилансинки, абонент рақамларидан фойдаланганлик учун тўлов, маблағларнинг тегишли қисми Жамғарманинг махсус ҳисобрақамига ўтказилгандан сўнг, бошқа олувчилар орасида маблағларнинг қолган қисмидан келиб чиқиб, ўрнатилган тартибда тақсимланади ва қонун ҳужжатларида белгиланган мақсадларга йўналтирилади.
10. Белгилаб қўйилсинки:
давлат органлари ва ташкилотлари ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқиш, жорий этиш, интеграция қилиш ва техник қўллаб-қувватлаш бўйича умумий қиймати 1 миллиард сўмгача бўлган битта шартнома доирасида танловларни фақат Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технопарки резидентлари ўртасида ўтказиш ҳуқуқига эга;
давлат органлари ва ташкилотлари томонидан давлат хизматларини кўрсатиш жараёнида ишлатиладиган барча ахборот тизимлари ва ресурсларининг идоралараро электрон ҳамкорлиги фақат “Электрон ҳукумат” тизимининг идоралараро интеграция платформаси орқали амалга оширилади.
11. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2020 йил 1 октябрга қадар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технопарки резидентлари томонидан оммавий молиялаштириш (краудфандинг) ва опцион-шартномаларни тузиш тартибини белгилаш бўйича таклиф киритсин.
12. “Электрон ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази” давлат муассасаси Ягона интегратор билан биргаликда 2020 йил 1 октябрга қадар аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига ахборот хизматларини, жумладан, хабардор қилиш характеридаги маълумотларни тақдим этувчи давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимлари билан интеграциялашган Электрон ҳукумат хизматлари ҳақида ахборот бериш ва хабардор қилиш тизимини ишлаб чиқсин.
13. Ташқи иқтисодий фаолият соҳасида маҳаллий тадбиркорлик субъектларига янада қулайликлар яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Ташқи савдо операцияларининг ягона электрон ахборот тизимига эгалик қилиш, уни юритиш ва бошқариш бўйича ваколатли орган этиб белгилансин.
Агентлик бир ой муддатда Ташқи савдо операцияларининг ягона электрон ахборот тизимининг унга тегишли барча мол-мулк ва асбоб-ускуналари билан биргаликда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига белгиланган тартибда топширилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2020 йил 1 августга қадар давлат органлари ва ташкилотлари томонидан йўлланадиган хат-хабарлар, хабарномалар, чақирув қоғозлари ва бошқа юридик ҳужжатларни фақат почта алоқа объектлари тармоғи орқали етказиб бериш тартибини белгиласин.
Вазирлик 2020 йил 1 августга қадар давлат органлари ва ташкилотлари томонидан почта алоқаси объектлари тармоғи орқали йўлланадиган хат-хабарлар, хабарномалар, чақирув қоғозлари ва бошқа юридик ҳужжатларни жисмоний ва юридик шахсларга етказиб бериш ва етказилганлигини тасдиқлаш, маълумотларни сақлаш ва ҳисобга олишнинг ягона миллий тизимини жорий этсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 19 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги ПҚ–3549-сон қарори 4-банди, шунингдек, қарорга 2-4-иловалар ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
Вазирлик манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Р.А.Гулямов зиммасига юклансин.

О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства
В соответствии с задачами, определенными в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики», а также в целях дальнейшего повышения конкурентоспособности экономики республики путем широкого внедрения современных информационных технологий в отрасли экономики и систему государственного управления и расширения сетей телекоммуникаций:
1. Определить дополнительными задачами дальнейшего развития цифровой экономики и электронного правительства:
ускоренное формирование цифровой экономики, предусмотрев увеличение ее доли в валовом внутреннем продукте страны к 2023 году в 2 раза, в том числе путем внедрения комплекса информационных систем в управление производством, широкого использования программных продуктов при ведении отчетности в финансово-хозяйственной деятельности, а также автоматизации технологических процессов;
обеспечение наиболее полной модернизации цифровой инфраструктуры страны и доступности современных телекоммуникационных услуг в регионах, предусмотрев подключение в 2020–2021 годах всех учреждений здравоохранения, школ, организаций дошкольного образования, сел и махаллей к высокоскоростной сети Интернет и повышение качества услуг связи;
развитие системы электронного правительства, предусмотрев доведение доли электронных государственных услуг к 2022 году до 60 процентов путем создания и интеграции государственных информационных систем и ресурсов, унификации сведений в государственных базах данных, оптимизации и упорядочения процедур оказания государственных услуг;
развитие «цифрового предпринимательства» путем производства программных продуктов и создания технологических площадок, увеличение объема услуг в данной сфере к 2023 году в 3 раза с доведением их экспорта до 100 миллионов долларов;
широкое внедрение цифровых технологий на всех этапах системы образования, повышение уровня цифровых знаний, необходимых для современной экономики, совершенствование инфраструктуры образования, а также открытие до 2022 года во всех регионах республики центров обучения цифровым знаниям в рамках реализации проекта «Пять инициатив».
2. Установить, что Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан (далее – Министерство):
является уполномоченным органом в сфере развития цифровой экономики и электронного правительства;
в рамках развития цифровой экономики и электронного правительства проводит обязательную экспертизу проектов и технической документации государственных органов и организаций по созданию и внедрению информационных систем, ресурсов и иных программных продуктов, а также проектов нормативно-правовых актов.
Сохранить за Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство) полномочия по внедрению криптоактивов и технологии блокчейн.
3. Образовать при Министерстве:
а) Государственное учреждение «Центр управления проектами электронного правительства», определив его основными задачами:
обеспечение единого технологического подхода к развитию электронного правительства;
разработку приоритетных направлений цифрового развития в государственных органах и организациях;
внедрение в государственных органах и организациях единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины;
координацию этапов реализации проектов и программ в сфере электронного правительства;
б) Государственное учреждение «Центр исследований цифровой экономики», определив его основными задачами:
оценку воздействия процессов цифровизации на производство и отрасли экономики;
разработку совместно с экспертным сообществом предложений по широкому внедрению в деятельность государственных органов и организаций новых направлений и современных технологий в области цифровой экономики и электронного правительства посредством их глубокого изучения;
формирование концептуальной и методической основы для внедрения «умных» и иных перспективных технологий, а также технологий по обработке большого объема данных в различные сектора экономики.
4. В структуре центрального аппарата Министерства:
ввести должность заместителя министра, ответственного за вопросы ускоренной цифровизации аграрной сферы, внедрения современных информационных систем и программных продуктов в отрасли сельского хозяйства и продовольственной безопасности;
создать Управление развития цифровых технологий в аграрной сфере и Управление развития геоинформационных технологий.
Установить, что введение должности заместителя министра и создание управлений, предусмотренных в настоящем пункте, осуществляются в рамках общей предельной численности центрального аппарата и территориальных управлений Министерства.
6. Утвердить:
организационную структуру Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
типовую структуру территориальных управлений Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
7. Одобрить предложения Министерства, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан и Агентства о:
безвозмездной передаче Министерству государственной доли в уставном капитале ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM» (далее – Единый интегратор);
передаче Министерству государственных пакетов акций (долей) в уставных капиталах хозяйственных обществ, входящих в организационную структуру Министерства;
безвозмездной передаче в недельный срок информационных систем и иных аппаратно-программных комплексов Государственного унитарного предприятия «Центр управления проектами электронного правительства и цифровой экономики» при Агентстве Государственному предприятию «Центр управления проектами электронного правительства» при Министерстве.
8. Утвердить:
архитектуру системы «Электронное правительство» согласно приложению № 4;
Перечень приоритетных проектов по дальнейшему развитию электронного правительства в 2020–2022 годах согласно приложению № 5;
Перечень приоритетных проектов по широкому внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в отрасли реального сектора экономики в 2020–2022 годах согласно приложению № 6;
«Дорожную карту» по дальнейшему развитию деятельности Технологического парка программных продуктов и информационных технологий согласно приложению № 7;
Перечень приоритетных проектов по развитию информационных технологий и телекоммуникаций в 2020–2022 годах согласно приложению № 8;
«Дорожную карту» по внедрению цифровых технологий в сельское и водное хозяйство в 2020–2021 годах согласно приложению № 9.
Предоставить Премьер-министру Республики Узбекистан право уточнять перечень проектов, утвержденных настоящим постановлением.
9. Открыть в Фонде развития информационно-коммуникационных технологий (далее – Фонд) специальный расчетный счет для финансирования межведомственных проектов электронного правительства и цифровой экономики.
Определить источниками доходов специального расчетного счета Фонда:
35 процентов от суммы платы за использование абонентского номера, уплачиваемой юридическими лицами, оказывающими услуги мобильной связи (сотовыми компаниями), до ее распределения;
11,25 процента уплаченных государственных пошлин, сборов и всех видов платежей за государственные услуги, оказанные через Единый портал интерактивных государственных услуг, а также 0,5 процента средств, поступающих от уплаты через Единую биллинговую систему государственных пошлин и иных платежей за оказанные государственные услуги;
иные доходы, не запрещенные законодательством.
Определить, что плата за использование абонентских номеров распределяется в установленном порядке между другими получателями исходя из оставшейся части средств после перечисления соответствующей части средств на специальный расчетный счет Фонда, и направляется на цели, установленные законодательством.
10. Установить, что:
государственные органы и организации вправе проводить конкурсы исключительно среди резидентов Технологического парка программных продуктов и информационных технологий в рамках одного договора на разработку, внедрение, интеграцию и техническую поддержку информационных систем и программных продуктов общей стоимостью до 1 миллиарда сумов;
межведомственное электронное взаимодействие всех информационных систем и ресурсов, используемых государственными органами и организациями в процессе оказания государственных услуг, осуществляется исключительно через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».
11. Министерству совместно с Министерством финансов, Министерством инновационного развития, Агентством по развитию рынка капитала Республики Узбекистан, а также соответствующими министерствами и ведомствами до 1 октября 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложение об определении порядка публичного финансирования (краудфандинга) и заключения опционных договоров резидентами Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
12. Государственному учреждению «Центр управления проектами электронного правительства» совместно с Единым интегратором до 1 октября 2020 года разработать Систему информирования и уведомления об услугах электронного правительства, интегрированную с информационными системами государственных органов и организаций, предоставляющих информационные услуги населению и субъектам предпринимательства, в том числе сведения уведомительного характера.
13. В целях дальнейшего создания удобств для отечественных субъектов предпринимательства в сфере внешнеэкономической деятельности определить Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан уполномоченным органом по владению, ведению и управлению Единой электронной информационной системой внешнеторговых операций.
Агентству в месячный срок обеспечить передачу Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Единой электронной информационной системы внешнеторговых операций вместе с ее имуществом и оборудованием в установленном порядке.
14. Кабинету Министров Республики Узбекистан до 1 августа 2020 года определить порядок доставки государственными органами и организациями корреспонденции, уведомлений, повесток и иных юридических документов исключительно через сеть объектов почтовой связи в установленном порядке.
Министерству до 1 августа 2020 года внедрить Единую национальную систему доставки и подтверждения доставки физическим и юридическим лицам корреспонденции, уведомлений, повесток и иных юридических документов, направляемых государственными органами и организациями через сеть объектов почтовой связи, а также хранения и учета информации.
15. Признать утратившими силу пункт 4 постановления Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2018 года № ПП–3549 «Об организации деятельности Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан», а также приложений № 2–4 к нему.
Министерству совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.