САМАРҚАНД ВИЛОЯТИДА ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ЕРЛАРИДАН НОҚОНУНИЙ ФОЙДАЛАНИШ ҲОЛАТЛАРИ АНИҚЛАНДИ
“Ўзагроинспексия”нинг Самарқанд вилояти бошқармаси томонидан олиб борилган ўрганишларда, қишлоқ хўжалигига ажратилган ер майдонларидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, тегишли чоралар кўрилди.
Хусусан, Самарқанд туманида жойлашган “Ф.Қосимова агросервис агрофирмаси” ҳудудида, қишлоқ хўжалиги харитасининг 470-контурида жойлашган 81,0 балл бонитетга эга суғориладиган ер майдонида, маҳаллий фуқаро томонидан 80 квадрат метрли молхона қурилиши аниқланган. Ушбу ўзбошимчалик билан қурилган қурилиш туфайли мазкур ер майдони қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарилган. Ҳолат бўйича ҳисоб-китоблар асосида давлатга етказилган зарар миқдори 10 миллион 102 минг 289 сўмни ташкил этди.
Шунингдек, Тойлоқ туманининг “Илмобод” маҳалласида яшовчи фуқаро Самадов Акмал томонидан, узоқ йиллардан буён ижара асосида фойдаланиб келинаётган, “Шоҳрухмирзо Нозима боғлари” фермер хўжалигига қарашли 75 балл бонитетли, 0,1872 гектар суғориладиган ер майдонининг унумдор қатламига жиддий зарар етказилгани аниқланган. Унумдор қатлам 60–70 сантиметр чуқурликда ковланган бўлиб, бу ҳолат натижасида ер қишлоқ хўжалиги айланишидан чиқиб қолган. Мазкур ҳолат натижасида давлат манфаатларига 198 миллион 771 минг 888 сўм миқдорида зарар етказилган.
Мазкур ҳолатлар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 25 майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган Низомга мувофиқ баҳоланди ва қонунчиликда белгиланган тартибда чоралар кўрилди.
“Ўзагроинспексия”нинг Самарқанд вилояти бошқармаси, ерларидан фойдаланувчи ва ижарачи бўлган барча юридик ва жисмоний шахсларни    умуммиллий бойлигимиз, халқимизнинг ҳаёти, фаолияти ва фаровонлигининг асоси бўлган ердан оқилона фойдаланишга, энг аввало суғориладиган ерларнинг алоҳида муҳофаза этилишини, кенгайтириб борилишини ҳамда улардан қатъий белгиланган мақсадда фойдаланишни таъминлаш чақиради.

В САМАРКАНДСКОЙ ОБЛАСТИ ВЫЯВЛЕНЫ СЛУЧАИ НЕЗАКОННОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННЫХ ЗЕМЕЛЬ
В ходе проверок, проведенных Самаркандским областным управлением Узагроинспекции, были выявлены факты незаконного использования земель, отведенных для ведения сельского хозяйства, и приняты соответствующие меры.
В частности, установлено, что на орошаемом земельном участке с земельной ценностью 81,0 балла, расположенном на контуре 470 сельскохозяйственной карты на территории агрофирмы «Агросервис имени Ф. Касимовой» Самаркандского района, местным жителем был построен амбар площадью 80 кв. м. В результате этого произвольного строительства данная территория была выведена из сельскохозяйственного оборота. На основании расчетов по ситуации размер ущерба, причиненного государству, составил 10 миллионов 102 тысячи 289 сумов.
Также установлено, что житель махалли «Илмобод» Тойлокского района Самедов Акмал нанес серьезный ущерб плодородному слою 0,1872 га орошаемых земель бонитетом 75 баллов, принадлежащих фермерскому хозяйству «Шохрухмирзо Нозима Богълари», которые на протяжении многих лет находились в его арендном пользовании. Плодородный слой был снят на глубину 60–70 сантиметров, в результате чего земли были выведены из сельскохозяйственного оборота. В результате данного инцидента ущерб государственным интересам составил 198 миллионов 771 тысячу 888 сумов.
Данные случаи рассмотрены в соответствии с Положением, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 мая 2011 года № 146, и приняты меры в установленном законодательством порядке.
Самаркандское областное управление «Узагроинспекции» призывает всех юридических и физических лиц, являющихся пользователями и арендаторами своих земель, рационально использовать землю, являющуюся нашим национальным богатством, основой жизни, деятельности и благополучия нашего народа, и, в первую очередь, обеспечить особую охрану и расширение орошаемых земель, использование их по строго определенному целевому назначению.