Ғалла майдонларида агротехник тадбирлардаги салбий ҳолатлар бўйича огоҳлантиришлар киритилган
Бугунги кунда Республикада 2024-йил ҳосили учун 1 млн 169 минг 775 гектар майдонда бошоқли дон экинлари парвариш қилинмоқда.
Жорий йилнинг 15-ноябрь ҳолатига ғалланинг ҳолати таҳлил қилинганда, 82 фоиз (961 минг.га) майдонда ғалла тўлиқ униб чиққан, шундан 42 фоизи (410 минг.га) 1-2 барг, 37 фоизи (352 минг.га) 3-4 барг ва 20 фоизи (197 минг.га) туплаш фазасида ривожланмоқда.
Шунингдек, ғалла майдонларининг 1 млн 38 минг гектарида яъни 88 фоизида 1-суғориш, 126 минг гектар 11 фоизида 2-суғориш ишлари амалга оширилган.
Ҳозирги пайтда ғаллани азотли ўғитлар билан куз ойларида озиқлантириш, ниҳолларда қўшимча поя шаклланишига ва туплаш жараёнига ижобий таъсир қилади ва келгусида ғалладан юқори ҳосил олиш учун замин бўлади.
Шунинг учун, ҳудудларда ғаллани қишловга туплаган ҳолда киришини таъминлаш учун гектарига (физик ҳолда) 100-150 кг.дан азотли минерал ўғитлар билан озиқлантириш белгиланди.
Ушбу тадбир, Республикада атиги 154 минг гектар ёки 13 фоиз ғалла майдонларида ўтказилган халос.
Шу билан бирга, ҳудудларда 33 минг 388 гектар ёки 3 фоиз майдонда ғалла баргидан озиқлантирилди.
Республикада 2024-йил ҳосили учун ғалла экилган майдонларда агротехник тадбирларни бажарилиши устидан “Ўзагроинспекция” томонидан назорат ўрнатилди.
Хусусан, “Ўзагроинспекция” томонидан ғалла майдонида агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши юзасидан 12 минг 181 та назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, тадбирлар давомида дон экилган майдонларда ғалланинг униб чиқиши, суғориш, озиқлантириш, тўлиқ кўчат олинганлигига ҳамда маҳаллий ўғит чиқариш ишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ғалла парваришида агротехник тадбирларни бажарилишида қайд этилган салбий ҳолатларни бартараф этиш мақсадида, соҳа масъулларига 105 та тақдимномалар ва фермер хўжаликларига 12 минг 76 та огоҳлантириш берилди.
Ўзагроинспекция” томонидан ҳудудларда ғалла парваришида амалга оширилаётган агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши юзасидан мавсум давомида доимий назоратга олиб борилади.

Warnings about negative situations during agrotechnical activities on grain fields are included.
Today, 1 million 169 thousand 775 hectares of grain crops are cultivated in the republic for the 2024 harvest.
As of November 15 of this year, when analyzing the condition of grain, 82 percent (961 thousand hectares) of grains sprouted completely, of which 42 percent (410 thousand hectares) had 1-2 leaves, 37 percent (352 thousand hectares) - .ha ) 3-4 leaves and 20 percent (197 thousand hectares) develop in the budding phase.
In addition, 1 million 38 thousand hectares were carried out, that is, 88 percent of grain fields, 1 irrigation, 126 thousand hectares, 11 percent, 2 irrigation.
Currently, feeding grain with nitrogen fertilizers in the autumn months has a positive effect on the formation of adventitious stems in seedlings and the budding process, which is the basis for obtaining a high grain yield in the future.
Therefore, to ensure the supply of grain to the countryside in large quantities, fertilizing with nitrogenous mineral fertilizers was determined at the rate of 100-150 kg per hectare (in physical terms).
This event took place on only 154 thousand hectares or 13% of the republic’s grain fields.
At the same time, 33 thousand 388 hectares or 3% of the area were fed with grain leaves.
“Uzagroinspektsiya” established control over the implementation of agrotechnical measures in fields sown with grain for the 2024 harvest in the republic.
In particular, the Uzagroinspectorate carried out 12 thousand 181 control events on the timely and high-quality implementation of agrotechnical measures on the grain field. Particular attention during the events was paid to grain germination, irrigation, fertilizing, completeness of sowing and the production of local fertilizers.
In order to eliminate the negative situations noted during the implementation of agrotechnical measures for grain care, 105 acts were issued to industry leaders and 12 thousand 76 warnings were issued to farms.
During the season, Uzagroinspektsiya constantly monitors agrotechnical measures carried out to care for grain in the regions, on time and in good quality.