Хушхабар: Янги лаборатория озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда муҳим қадам
Бугунги кунда, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш борасида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Ўзагроинспекция” томонидан Республикамизда маҳаллий етиштириладиган ва хориждан кириб келадиган уруғликларни тезкор ва юқори аниқликда экинбоплик сифат кўрсаткичларини баҳолаш бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳрида жойлашган ҳудудий лаборатория янгидан барпо этилди. Бугун ушбу масканнинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбирга Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг бошлиғи Фарход Эрманов ҳамда бир қатор соҳа раҳбарлари ташриф буюришди.
Жаҳон банки томонидан ажратилган 4 млн АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлар ҳисобига лаборатория энг сўнгги замонавий ускуналар билан жиҳозланиб, модернизация қилинди ва натижада ўтказиладиган синовларда иш самарадорлиги ва тезкорлиги ошишига ҳамда инсон омилини кескин камайишига олиб келди. Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида Пахта-тўқимачилик кластерлари ва уруғлик билан шуғулланувчи корхоналарда уруғликларни етиштириш, жамғариш, сақлаш, қайта ишлаш ва экиш учун реализация қилиш жараёнларида уруғликларни сифатини таъминлашга ҳамда сифати паст уруғликларни экилиб кетишининг олди олинмоқда.
Бугунги кунда, мазкур Лаборатория томонидан Қорақалпоғистон Республикадаги мавжуд Пахта-тўқимачилик кластерлари томонидан ишлаб чиқарилаётган пахта маҳсулотлари, яъни пахта толаси, пахта момиғи ва пахта техник чигитини сифат кўрсаткичларини аниқлаш, техник чигитнинг ёғдорлик кўрсаткичини аниқлаш, уларга ҳужжатлар расмийлаштириш ҳамда ишлаб чиқарилаётган пахта тойлари вазнини ўлчаш ишлари амалга оширилмоқда. Жумладан, Пахта толасининг сифат кўрсаткичларини замонавий HVI тизимида аниқлаш жараёнида биргина толанинг 14 та сифат кўрсаткичлари аниқланади.
Бунинг натижасида, пахтачиликда илғор ҳисобланган АҚШ ва Австралия тажрибасини ҳисобга олган ҳолда толани аккредитланган синов лабораторияларида сифат кўрсаткичлари бўйича баҳоланиши (HVI) натижасида дунёда етакчи тўқимачилик брендларнинг талабларига жавоб берадиган тайёр маҳсулотларнинг бирламчи келиб чиқиш ҳужжати шаклланади.
HVI тизимида синовдан ўтказилган толанинг сифат кўрсаткичлари ягона маълумотлар базасига киритилиши ва уларни навлар кесимида таҳлил қилиниши натижасида, маҳаллий шароитда етиштирилаётган селекция навларининг тола сифатини бузилиши олди олиниши ҳамда янги навлар яратиш йўналишларини танлашга хизмат қилади.
Маълумот учун, Агроинспекция ҳузуридаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасининг Республика бўйича жами 13 та пахта маҳсулотларини синаш лабораториялари мавжуд бўлиб, пахта толасини синаш учун 35 та HVI тизимлари билан жиҳозланган. Барча лабораторияларда синовлар ўтказиш учун кўп йиллик тажрибага эга малакали ходимлар билан таъминланган. Барча  ҳудудий лабораторияларда мавжуд бўлган  HVI-900 ва HVI-1000 тизимларини тўғри ва аниқ ишлашлигини доимий ўрганиб бориш, учун бошқа мамлакатларни синов ускуналарида билан таққослаш мақсадида “ICA Bremen” пахта толасини синовдан ўтказиш ва тадқиқот глобал маркази ҳамда Commercial standardization of Instrument testing of cotton (CSITC)-пахтанинг инструментал синовнинг тижорат стандартизацияси халқаро раунд-тестларда иштирок этиб келинмоқда.
Шунингдек Марказ томонидан Ёғ-мой корхоналари томонидан техник чигитни қайта ишлаб чиқаришдан аввал уни ЯМР анализатори (ядерньй магнитньй резонанс) чигит ёғдорлик миқдори мутахассис ходимлари томонидан аниқланади.
“Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасида ташкил қилган “Пахта толасини классификациялаш, сертификатлаш ва маркетинги” курсларида филиал мутахассислари пахта толасини нав ва синфларини аниқлаш ва дунё бозорида пахта толасини сотилиши бўйича малакаларини ошириб келишмоқда.
Ушбу ўқув курси орқали пахта маҳсулотларини синов ва сертификатлаш жараёнлари бўйича малакали мутахассислар тайёрланиб кадрлар захираси яратиб борилмоқда.
Мухтасар айтганда, Инспекция тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган Ҳукумат қарорлари асосида ажратилаётган грант маблағларидан мақсадли фойдаланиш натижасида, келгусида мамлакатимиз деҳқонлари ва фермерларига кафолатланган ҳамда биологик хавфсиз уруғликларнинг етказиб берилишига эришилади. Бунинг натижасида эса, қишлоқ хўжалигида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг туб моҳияти бўлган аҳолимиз дастурхонининг тўкин сочинлиги таъминланади.

Хорошие новости: новая лаборатория — важный шаг в обеспечении безопасности пищевых продуктов
Сегодня в целях обеспечения безопасности пищевых продуктов Узагроинспекция при Министерстве сельского хозяйства создала новую региональную лабораторию, расположенную в городе Нукусе Республики Каракалпакстан, для оперативной и высокоточной оценки показателей качества семян, выращенных на местах и ​​импортированных из-за границы. . Сегодня состоялась церемония открытия этого объекта. На церемонии открытия лаборатории присутствовали глава Совета Министров Республики Каракалпакстан Фарход Эрманов и ряд руководителей отрасли.
Лаборатория была оснащена и модернизирована новейшим современным оборудованием за счет гранта в 4 миллиона долларов США, выделенного Всемирным банком, что привело к повышению эффективности и скорости проведения исследований и резкому снижению человеческого фактора. Также в хлопко-текстильных кластерах и семенных предприятиях Республики Каракалпакстан необходимо обеспечить качество семян в процессах выращивания, накопления, хранения, переработки и реализации семян на посадку и некачественных семян. не позволяют посадить
На сегодняшний день данная лаборатория определяет показатели качества хлопчатобумажной продукции, производимой действующими хлопково-текстильными кластерами Республики Каракалпакстан, а именно хлопкового волокна, ваты и технических семян хлопчатника, а также определяет показатель маслянистости технических семян, выдает документы. им и проводятся замеры веса произведенных тюков хлопка. В частности, в процессе определения показателей качества хлопкового волокна в современной системе HVI определяются 14 показателей качества одного волокна.
В результате с учетом опыта США и Австралии, считающихся передовыми в производстве хлопка, волокно оценивается по показателям качества (HVI) в аккредитованных испытательных лабораториях, в результате чего формируется первичный документ о происхождении хлопка. готовая продукция, отвечающая требованиям ведущих мировых текстильных брендов.
В результате внесения показателей качества волокна, испытанного в системе HVI, в единую базу данных и анализа их в сечении сортов, это позволяет предотвратить нарушение качества волокна селекционных сортов, выращиваемых в местных условиях, и выбирать направления создания новых сортов.
Для справки, ГУ «Центр оценки качества сельхозпродукции» при Агроинспекции имеет в общей сложности 13 лабораторий по испытанию хлопковой продукции по республике, оснащенных 35 системами HVI для испытания хлопкового волокна. Все лаборатории укомплектованы квалифицированным персоналом с многолетним опытом проведения испытаний. С целью постоянного изучения правильной и точной работы систем HVI-900 и HVI-1000, имеющихся во всех региональных лабораториях, для сравнения с испытательным оборудованием других стран, проводятся испытания хлопкового волокна «ICA Бремен» и исследования носят глобальный характер. Центр коммерческой стандартизации инструментальных испытаний хлопка (ЦСИТС) - коммерческая стандартизация инструментальных испытаний хлопка принимает участие в международных круглых испытаниях.Для справки, ГУ «Центр оценки качества сельхозпродукции» при Агроинспекции имеет в общей сложности 13 лабораторий по испытанию хлопковой продукции по республике, оснащенных 35 системами HVI для испытания хлопкового волокна. Все лаборатории укомплектованы квалифицированным персоналом с многолетним опытом проведения испытаний. С целью постоянного изучения правильной и точной работы систем HVI-900 и HVI-1000, имеющихся во всех региональных лабораториях, для сравнения с испытательным оборудованием других стран, проводятся испытания хлопкового волокна «ICA Бремен» и исследования носят глобальный характер. Центр коммерческой стандартизации инструментальных испытаний хлопка (ЦСИТС) - коммерческая стандартизация инструментальных испытаний хлопка принимает участие в международных круглых испытаниях.
Также перед перепроизводством Центром технических семян содержание масла в семенах определяется специалистами-сотрудниками анализатора ЯМР (ядерно-магнитный резонанс).
На курсах «Классификация, сертификация и маркетинг хлопкового волокна», организованных ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции», специалисты отрасли совершенствуют навыки определения видов и классов хлопкового волокна и реализации хлопкового волокна на мировом рынке.На курсах «Классификация, сертификация и маркетинг хлопкового волокна», организованных ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции», специалисты отрасли совершенствуют навыки определения видов и классов хлопкового волокна и реализации хлопкового волокна на мировом рынке.
Посредством данного учебного курса происходит обучение квалифицированных специалистов процессам испытаний и сертификации хлопковой продукции.
Словом, в результате целевого использования грантов, выделенных на основании постановлений Правительства, направленных на дальнейшее совершенствование системы инспекции, гарантированные и биологически безопасные семена будут в будущем поставляться фермерам и фермерам нашей страны. В результате этого будет обеспечена полнота таблицы нашего населения, в чем и состоит суть реформ, реализуемых в сельском хозяйстве.