Ғалла-2024: хирмонлар олтин донга тўлмоқда
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 2024 йил ҳосили учун ғаллачилик кластерлари ва фермер хўжаликлари томонидан  1 млн. 12 минг 775 гектар майдонга ғалла экилиб, ўз вақтида агротехник талаблари асосида парвариш қилинди ва бунинг натижасида буғдойдан жорий йилда мўл ҳосил етиштирилди.
Мавсум олди етиштирилган ҳосилни қисқа муддатларда нес-нобуд қилмасдан ўриб-йиғиб олиш ва шартнома мажбуриятларини тўлиқ бажарилишида 3 149 та дан ортиқ юқори унумли замонавий комбайнлар тайёрланиб, ғаллани ўриш ва қабул масканларига ташиш ишлари уюшқоқлик билан ташкил этиш бўйича барча зарурий чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Хусусан, жорий йилнинг 20 июнь ҳолатига тезкор маълумотларга асосан Республика бўйича жами 305 минг гектар майдонларда ўрим-йиғим ишлари амалга оширилиб, қарийб 2 млн. 577 тонна дон ишлаб чиқарилди.
Олинган ялпи ҳосилга нисбатан ҳосилдорлик ўртача ҳар бир гектар майдондан 84,3 центнерни ташкил қилмоқда.
Шундан, жами ишлаб чиқарилган дондан хўжаликлар томонидан шартнома мажбуриятларини бажариш учун 1 млн 413 минг тонна ёки 55,4 фоиз миқдорда дон топширилиши таъминланди.
Жойларда ўтказилган таҳлиллар шуни кўрсатмоқда-ки, айни дамда барча ҳудудларда ғалла ўрим-йиғим ишлари қизғин паллага кирди.
Республика бўйича 37 197 та хўжаликлардан 17 971 таси ёки 48 фоизи ғалла ўрим-йиғим ишларига киришиб кетган бўлса, шундан 9005 та фермер хўжаликлари томонидан давлат жамғармаси ва вақтинчалик сақлашга гектарига 2,5 тоннадан ғалла топширилиб, белгиланган шартнома мажбуриятлари бажарилган.
Шундан, 650 тадан ортиқ фермер хўжаликлари томонидан ялпи ишлаб чиқариш ҳосилдорлиги гектаридан 90-100 центнердан юқори ҳосил олганлиги маълум бўлди.
Масалан, Қумғўрғон туманидаги “Элобод Зиёси” , “Жасур Чори фермер хўжаликлари, Жарқўрғон туманидаги “Панжи Умид-Бунёд” ва ”Дилшод Равшанқулович” фермер хўжаликлари, Вобкент туманидаги “Бобитр Сухроб Бобир” фермер хўжалиги, Олот туманидаги “Шукурулло Ўрин” фермер хўжалиги, Пахтакор туманидаги “Дамин ота”, “Маъмур” фермер хўжалиги, Косон туманидаги “Тоғаев Анвар”, Бешариқ туманидаги “Илхомжон Олимов” ва Бекобод туманидаги “Шодиёр Темурбек файз” фермер хўжаликларида 100 центнердан юқори ҳосил етиштирилган.
Далаларида ҳали ҳосил чўғи баланд бўлиб, ўрим-йиғим ишлари давом этмоқда. Инспекция томонидан ғаллани ўрим-йиғим ишлари мунтазам мониторинг қилиб борилмоқда.

Grain-2024: threshing floors are overflowing with golden grain
1 million by grain clusters and farms in the Republic of Karakalpakstan and regions for the harvest of 2024. Grain was planted on 12,775 hectares of land, and it was taken care of according to agrotechnical requirements in time, and as a result, an abundant harvest of wheat was produced this year.
More than 3,149 high-performance modern combines were prepared for short-term harvesting of pre-season crops without destruction and full fulfillment of contractual obligations.
In particular, as of June 20 of this year, according to the latest information, harvesting works were carried out on a total of 305,000 hectares of land in the Republic, and nearly 2 million. 577 tons of grain were produced.
Average yield in relation to the obtained gross harvest is 84.3 centners per hectare.
Out of the total produced grain, 1 million 413 thousand tons or 55.4 percent of grain was delivered by farms to fulfill contractual obligations.
On-site analysis shows that grain harvesting is in full swing in all regions at the moment.
17,971 out of 37,197 farms in the republic or 48 percent have started grain harvesting, of which 9,005 farms delivered 2.5 tons of grain per hectare to the state fund and temporary storage and fulfilled the contractual obligations.
From this, it was found out that more than 650 farms had a yield of 90-100 quintals per hectare.
For example, "Elobod Ziyosi" and "Jasur Chori" farms in Kumgorgon district, "Panji Umid-Bunyod" and "Dilshod Ravshankulovich" farms in Zhargorgon district, "Bobitr Sukhrob Babir" farm in Vobkent district, "Shukurullo Orin" farm in Olot district, More than 100 centners of crops were grown in "Damin ota" farm, "Ma'mur" farm in Pakhtakor district, "Togaev Anvar" in Koson district, "Ilkhomjon Olimov" in Beshariq district and "Shodiyor Temurbek Fayz" in Bekobad district.
The harvest is still high in the fields, and harvesting is still going on. The inspectorate regularly monitors grain harvesting.