Қўшма рейд: бир ой давомида мингдан ортиқ қонунбузарлик ҳолатлари аниқланган
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларининг техник ҳолатини назорат қилишни самарали ташкил этиш мақсадида, жойларда “Ўзагроинспекция” ва ИИВ ЙҲХБ билан ҳамкорликда ҳафтанинг пайшанба кунлари қўшма рейдлар ташкил этилиб, назорат тадбирлари ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг июль ойида республика бўйича жами 572 та қўшма рейдлар ташкил этилиб, унда 1 минг 786 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланган.
Жумладан, 477 та ҳолатда техникалардан техник жиҳатдан фойдаланиш қоидаларини қўпол равишда бузиш ва техникани давлат рўйхатидан ўтказмасдан ундан фойдаланиш, шунингдек, 81 та ҳолатда техникани бошқариш ҳуқуқини берувчи ҳужжатлари бўлмаган шахсларнинг техникаларни бошқариш ҳолатлари аниқланган.
Ушбу аниқланган ҳолатлар юзасидан қонунчиликда белгиланган тартибда маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Ўтказилган назорат тадбирлари натижасида:
54 та ҳолатда ёритиш чироқлари носоз ва нур қайтаргичлари бўлмаган тракторлардан фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, мулк эгалари томонидан ушбу камчиликлар жойида бартараф этилиши;
294 та ҳолатда давлат рўйхатидан ўтказилмасдан фойдаланиб келинаётган техникалар аниқланиб, уларни давлат рўйхатидан ўтказилиши;
872 та ҳолатда техник кўрикдан ўтказилмасдан фойдаланиб келинаётган техникалар аниқланиб, ушбу техникалар жойида ҳаракатланувчи мобил техник назорат линияларидан фойдаланиб техник кўрикдан ўтказилиши таъминланди.

Joint raid: more than a thousand violations were detected in one month
In order to effectively control the technical condition of agricultural, reclamation and road construction equipment, joint raids are organized on Thursdays of the week in cooperation with "Uzagroinspektsiya" and the Ministry of Internal Affairs, and control activities are being conducted.
In particular, in July of this year, a total of 572 joint raids were organized across the republic, in which 1,786 cases of law violations were detected.
In particular, in 477 cases, gross violation of the rules of technical use of equipment and use of equipment without state registration, as well as in 81 cases of driving of equipment by persons who do not have the right to operate equipment were found.
In connection with these identified cases, administrative reports were drawn up in accordance with the law.
As a result of the control measures:
In 54 cases, the use of tractors with defective lights and reflectors was identified, and these defects were eliminated by property owners on the spot;
In 294 cases, the techniques used without state registration were identified and their state registration was carried out;
In 872 cases, equipment that was being used without technical inspection was identified, and it was ensured that these equipment were inspected using mobile technical inspection lines.