Қўшма рейд: бир ой давомида мингдан ортиқ қонунбузарлик ҳолатлари аниқланган
Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларининг техник ҳолатини назорат қилишни самарали ташкил этиш мақсадида, жойларда “Ўзагроинспекция” ва ИИВ ЙҲХБ билан ҳамкорликда ҳафтанинг пайшанба кунлари қўшма рейдлар ташкил этилиб, назорат тадбирлари ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг июль ойида республика бўйича жами 572 та қўшма рейдлар ташкил этилиб, унда 1 минг 786 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланган.
Жумладан, 477 та ҳолатда техникалардан техник жиҳатдан фойдаланиш қоидаларини қўпол равишда бузиш ва техникани давлат рўйхатидан ўтказмасдан ундан фойдаланиш, шунингдек, 81 та ҳолатда техникани бошқариш ҳуқуқини берувчи ҳужжатлари бўлмаган шахсларнинг техникаларни бошқариш ҳолатлари аниқланган.
Ушбу аниқланган ҳолатлар юзасидан қонунчиликда белгиланган тартибда маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Ўтказилган назорат тадбирлари натижасида:
54 та ҳолатда ёритиш чироқлари носоз ва нур қайтаргичлари бўлмаган тракторлардан фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, мулк эгалари томонидан ушбу камчиликлар жойида бартараф этилиши;
294 та ҳолатда давлат рўйхатидан ўтказилмасдан фойдаланиб келинаётган техникалар аниқланиб, уларни давлат рўйхатидан ўтказилиши;
872 та ҳолатда техник кўрикдан ўтказилмасдан фойдаланиб келинаётган техникалар аниқланиб, ушбу техникалар жойида ҳаракатланувчи мобил техник назорат линияларидан фойдаланиб техник кўрикдан ўтказилиши таъминланди.

Совместный рейд: за месяц выявлено более тысячи нарушений
В целях эффективного контроля за техническим состоянием сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники по четвергам недели совместно с «Узагроинспекцией» и МВД организуются совместные рейды, проводятся контрольные мероприятия.
В частности, в июле текущего года по республике было организовано 572 совместных рейда, в ходе которых выявлено 1786 случаев правонарушений.
В частности, в 477 случаях выявлены грубые нарушения правил технической эксплуатации техники и использования техники без государственной регистрации, а также в 81 случае управления техникой лицами, не имеющими права эксплуатации техники.
По указанным случаям составлены административные протоколы в соответствии с законодательством.
В результате мер борьбы:
В 54 случаях было выявлено использование тракторов с неисправными фарами и отражателями, которые были устранены собственниками недвижимости на месте;
В 294 случаях выявлены применяемые без государственной регистрации методики и проведена их государственная регистрация;
В 872 случаях выявлено оборудование, которое использовалось без технического осмотра, и обеспечено проведение проверки этого оборудования с использованием передвижных линий технического осмотра.