Июнь ойи ғўза парваришида муҳим палла
Июнь ойи ғўза парваришида муҳим ва долзарб палла ҳисобланади. Айни сабаб, пахта тўқимачилик кластер корхоналари ва фермер хўжаликлари томонидан ғўза парваришида муҳим бўлган агротехник тадбирлар қизғин тус олган.
Мазкур жараёнда ғўза агротехник тадбирларининг кечиктирмасдан ўтказилиши Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари инспекторлари томонидан мониторинг қилиб борилмоқда.
Бугунги кунда ғўза агротехникасида барча тадбирлар, жумладан қатор ораларига ишлов бериш, чуқур юмшатиш, бегона ўтлардан тозалаш, азотли ўғитлар билан озиқлантириш, суспензия сепиш, ғўза зараркунандалари ва ҳашаротларга қарши кураш ишлари тизим асосида ташкил этилмоқда.
Албатта, ушбу агротехник тадбирларни сифатли ва ўз вақтида ўтказилганлиги натижасида ўтган бир ҳафта давомида “шоналаган” майдонлар 390-395 минг гектарга, “гуллаган” майдонлар эса 60-62 минг гектарга кўпайди.
Инспекция томонидан ғўза майдонларида агротехник тадбирларнинг ўтказилиши юзасидан мунтазам мониторинг тадбирлари ўтказиб борилмоқда.
Ўтказилган мониторинг тадбирларига кўра, республикада парвариш қилинаётган 1 млн 12 минг 445 гектар ғўза майдонларнинг бугунги кунда 252 минг гектари ёки 25 фоизи 5-6 барг, 697 минг гектари ёки 69 фоизи шоналаш ҳамда 62 минг гектари ёки 6 фоизи гуллаш фазасида ривожланмоқда.
Шунингдек, ғўза қатор ораларини культивация қилиш ишлари мавсум бошидан буён жами 3,6 марта, чопиқ қилиш ишлари 3,1 марта, чуқур юмшатиш ишлари 2,2 марта, ғўзани баргидан озиқлантириш ишлари 2,7 марта, ғўзани минерал ўғит билан 2-озиқлантириш ишлари 230 минг гектар ёки 23 фоиз майдонда амалга оширилганлиги аниқланди.
Шу билан бирга Инспекция томонидан ҳудудларда парвариш қилинаётган ғўза майдонларида амалга оширилаётган агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши юзасидан мавсум давомида 11 минг 885 та мониторинг тадбирлари ўтказиб, 15 минг 287 та фермер хўжаликларининг 106 минг гектар ғўза майдонларида агротехник тадбирларни бажарилишида камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Ушбу аниқланган камчиликларни бартараф қилиш мақсадида, соҳа масъулларига 179 та тақдимнома ҳам фермер хўжаликлари ва кластерларга 11 минг 706 та огоҳлантиришлар берилди.
Ўзагроинспекциянинг ҳудудий бошқарма ва туманлар бўлимлари билан биргаликда, ғўза парваришида ўтказилаётган барча агротехник тадбирларни ўз муддатда ва сифатли бажарилиши устидан кунлик назорат юритиб борилиб, йўл қўйилаётган хато-камчиликларни бартараф этиш чоралари кўриб борилади.

June is an important period in cotton care
June is an important and relevant period in cotton care. For the same reason, agrotechnical measures important for cotton care by cotton textile cluster enterprises and farms have become intense.
In this process, the implementation of cotton agrotechnical activities without delay is being monitored by the regional department of the Agro-Industry Complex under the Ministry of Agriculture and inspectors of district departments.
Today, all operations in cotton agrotechnics, including inter-row cultivation, deep softening, weeding, feeding with nitrogen fertilizers, suspension spraying, control of cotton pests and insects are organized on a systematic basis.
Of course, as a result of high-quality and timely implementation of these agrotechnical activities, during the past week, the "snowed" areas increased by 390-395 thousand hectares, and the "blooming" areas increased by 60-62 thousand hectares.
Regular monitoring measures are being conducted by the inspectorate regarding the implementation of agrotechnical activities in the cotton fields.
According to the conducted monitoring activities, 252 thousand hectares or 25% of the 1 million 12 thousand 445 hectares of cultivated cotton fields in the republic are currently developing in the phase of 5-6 leaves, 697 thousand hectares or 69% are in the tillering phase and 62 thousand hectares or 6% are in the flowering phase.
Also, since the beginning of the season, cultivation of cotton between the rows has been carried out 3.6 times, weeding 3.1 times, deep loosening 2.2 times, cotton leaf feeding 2.7 times, cotton feeding with mineral fertilizer 2 times. It was found that it was carried out on 230 thousand hectares or 23 percent of the area.
At the same time, the Inspectorate conducted 11,885 monitoring activities during the season to ensure timely and quality agrotechnical activities on 106,000 hectares of cotton fields of 15,287 farms.
In order to eliminate these identified deficiencies, 179 submissions were made to the sector officials and 11,706 warnings were issued to farms and clusters.
Together with the regional administration and district departments of "Uzagroinspektsiya", daily control over timely and quality implementation of all agrotechnical activities in cotton care is carried out, and measures are taken to eliminate errors and shortcomings.