Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказишни мувофиқлаштириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари
29 Август 2023 3341
Жорий йилнинг август ойида Инспекциянинг Сирдарё вилоят бошқармасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказишни мувофиқлаштириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари” тўғрисида ўқув-семинари ўтказилди.
Мазкур семинарда вилоят Ички ишлар бошқармаси, Бизнес-омбудсман ва Гулистон шаҳар Адлия бўлими ҳамда Инспекциянинг вилоят бошқармасининг 69 та ходимдан иборат мутахассислари иштирок этишди.
Жумладан, Вазирлар Маҳкамасининг “Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни юритишнинг электрон тизимини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 431-сонли қарори бўйича Инспекциянинг вилоят бошқармаси томонидан қўлланилган барча маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни “E-Ma`muriy ish” ахборот тизимига киритилишининг ҳуқуқий асослари ҳақида Ички ишлар бошқармаси мутахассиси Ғайрат Эргашевнинг,  Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказишни мувофиқлаштириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари” тўғрисидаги ПҚ-374-сон қарори юзасидан тадбиркорлик субъектларида “хавфни таҳлил этиш” тизими асосида ўтказиладиган текширишларнинг “Ягона ахборот тизими”га жойлаштириш бўйича Бизнес-Омбудсман Девони етакчи инспектори Нурали Қурбоновнинг ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Давлат бошқаруви соҳасида коррупциявий хавф-хатарларни бартараф этиш механизмларини такомиллаштириш ва ушбу соҳада жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-240-сонли қарори мазмун-моҳияти хусусида Гулистон шаҳар Адлия бўлими мутахассиси Собир Халиловнинг мулоҳазалари тингланди.
Агроинспекциянинг вилоят бошқармаси томонидан юқоридаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар асосида назорат тадбирлари ўтказилиб, тадбиркорлик субъектларида ўтказилаётган текширишлар “Ягона ахборот тизими”га ўз муддатида киритилиши ҳамда қўлланилган маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларнинг “E-Ma`muriy ish” ахборот тизимига жойлаштирилиши таъминланмоқда.
Жумладан, Инспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари ходимлари томонидан жорий йилнинг ўтган даврида
5354 та назорат тадбирлари, шундан 39 та текширишлар, 5315 та мониторинг ўтказилган бўлиб, Текширишлар давомида аниқланган қонунбузилиши ҳолатлари юзасидан жами 235 та маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги қарорлар қабул қилиниб, 77 млн
735 минг сўмлик маъмурий жарималар қўлланилган, 1268 та корхоналарга огоҳлантиришлар ва 10 та тақдимномалар киритилди.
Қонуний қарор қабул қилиш учун 22 та материаллар судларга ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Семинар якунида Ўзагроинспекциянинг вилоят бошқармаси бошлиғи Н.Шодиев сўзга чиқиб,  барча ходимларга келгусида Ҳукуматимиз томонидан қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисидаги қонунчиликни, қонун устуворлиги, меъёрий ҳужжатлар ижроси таъминлаш, Инспекция раҳбарияти томонидан берилган топшириқ ва вазифаларни ўз муддатида тўлақонли ҳамда сифатли бажарилиши устидан қатъий назорат ўрнатиш бўйича зарур тавсиялар берди.

Меры по совершенствованию порядка координации проверок в деятельности субъектов предпринимательства
В августе текущего года в Сырдарьинском областном управлении инспекции прошел тренинг-семинар Президента Республики Узбекистан на тему «Меры по совершенствованию порядка координации проверок в деятельности субъектов предпринимательства».
В семинаре приняли участие специалисты 69 сотрудников областного управления внутренних дел, Бизнес-омбудсмена, Гулистанского городского управления юстиции и областного управления инспекции.
В частности, согласно постановлению Кабинета Министров № 431 «О дополнительных мерах по внедрению электронной системы рассмотрения дел об административных правонарушениях», все административные процедуры, используемые региональным отделом Инспекции «Меры по совершенствованию Порядок координации проверок в деятельности субъектов предпринимательства» эксперта ОВД Гайрата Эргашева и Президента Республики Узбекистан о правовых основах внесения уголовных дел в «Электронную административную работу» информация В связи с Решением № PQ-374 о размещении проверок, проводимых на основе системы «Анализ рисков» субъектов предпринимательства в «Единой информационной системе» ведущего инспектора Управления Бизнес-омбудсмена Нурали Курбанова, и Президенту Республики Узбекистан» Сабиру Халилову, эксперту управления юстиции города Гулистан, выслушали мнение по решению PQ-240 «О совершенствовании механизмов устранения коррупционных рисков в сфере государственного управления и меры по расширению участия общественности в этой области».
На основании вышеуказанных нормативно-правовых документов областное управление Агроинспекции проводит контрольные мероприятия, проведенные в субъектах предпринимательства проверки своевременно вносятся в «Единую информационную систему», а дела об административных правонарушениях передаются в Роспотребнадзор. «Э-Ма» «Работа Мури» размещается в информационной системе.
В частности, сотрудниками областного отдела и районных отделов инспекции в истекшем периоде текущего года
Проведено 5354 контрольных мероприятия, в том числе 39 проверок, 5315 проверок. Всего по фактам правонарушений, выявленных в ходе проверок, вынесено 235 решений об административных правонарушениях, а также 77 млн. контрольных мероприятий.
На 1268 предприятий наложены административные штрафы на сумму 735 тысяч сумов, вынесены предупреждения и составлено 10 протоколов.
22 материала направлены в суды и правоохранительные органы для принятия судебных решений.
По итогам семинара выступил начальник областного управления Узагроинспекции Н.Шодиев и посоветовал всем сотрудникам обеспечить соблюдение законодательства по нормативно-правовым документам, принятым нашим Правительством, верховенство закона, выполнение нормативные документы, задание, данное руководством Инспекции и давшие необходимые рекомендации по установлению строгого контроля за полным и качественным выполнением задач в установленные ими сроки.