Навоий: Арбитраж гуруҳлари ўз вазифаларини уддалаяптими?
Жорий йилги пахта ҳосилини уюшқоқлик билан нес-нобуд қилмасдан ўз вақтида ва сифатли йиғиб-териб олиш бўйича Инспекция олдига бир қатор вазифалар қўйилган.
Республика бўйича вилоят ва туманларда ҳокимлик томонидан тасдиқланган пахта тўқимачилик кластерлари қошидаги пахта тозалаш корхоналари ҳамда пахта қабул қилиш масканларидаги лабораторияларда фермер хўжаликлари томонидан топширилаётган пахта хом-ашёсини қабул қилиш, миқдори ва сифатини аниқлашда вужудга келадиган муаммоларни ҳал этиш бўйича жойларда Инспекция мутахассисларидан иборат Арбитраж гуруҳлари фаолият олиб бормоқда.
"Ўзгароинспекция" фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, инспекцияга пахта, бошоқли дон ва бошқа қишлоқ хўжалиги экинларининг қайта ишланган маҳсулотлари, шунингдек, уруғлик материаллари сифати бўйича хўжалик юритувчи субъектлар ўртасида низоли масалалар келиб чиққан тақдирда, назорат синовларини ўтказади ҳамда мамлакат ичида ва экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда жисмоний ва юридик шахслар томонидан бажарилиши мажбурий ҳисобланган хулосаларни бериш вазифаси юклатилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Навоий вилоятида фаолият олиб бораётган “Бахт текстиль” МЧЖ, “Навбаҳор текстиль” МЧЖ ва “Навоий файзком текстиль” МЧЖ ҳамда уларга қарашли 16 та пахта қабул қилиш масканларида 2024 йил пахта ҳосилини қисқа муддатларда сифатли қабул қилиб олиш мақсадида ҳар бир туманда пахта тўқимачилик ишлаб чиқариш кластерлари ва пахта топширувчи фермер хўжаликлари ўртасида низоли ҳолатлар келиб чиққанда бартараф этиш учун арбитраж гуруҳлари ташкил этилди.
Бугунги кунда арбитраж гуруҳлари томонидан 34 та ҳолатдаги низоли масалаларнинг 30 таси фермер хўжаликлари ва 4 таси пахта тўқимачилик ишлаб чиқариш кластерлари фойдасига ижобий ҳал этилди ҳамда арбитраж гуруҳлари мавсум якунига қадар ўзларига топширилган вазифани амалга ошириб борадилар.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Инспекциянинг Навоий вилояти бошқармаси мутахассислари томонидан 2024-йил пахта ҳосилини ёғин-сочин кунларга қолдирмай, нес-нобуд қилмасдан йиғиб-териб олиш ишларини уюшқоқлик билан ташкил этиш ҳамда мавсум давомида юзага келадиган томонлар ўртасидаги низоларни адолатли ҳал этиш бўйича кунлик назорат тадбирлари олиб борилмоқда

Navoi: Are the arbitration groups doing their job?
A number of tasks have been set before the Inspectorate to collect this year's cotton crop in a timely manner and with good quality.
On solving the problems arising in determining the quantity and quality of cotton raw materials submitted by farms in the laboratories of the cotton ginning enterprises and cotton receiving centers approved by the governorship in the regions and districts of the republic. Arbitration groups consisting of Inspection specialists are operating in the areas.
According to the legal documents regulating the activity of "Uzgaroinspeksiya", the inspection is carried out between economic entities on the quality of processed products of cotton, sorghum and other agricultural crops, as well as seed materials. in the event of conflicting issues, it conducts control tests and is tasked with issuing conclusions that are considered obligatory for individuals and legal entities in the implementation of export-import operations within the country.
Based on the above, Bakht Tekstil LLC, Navbahor Tekstil LLC and Navoiy Fayzkom Tekstil LLC, operating in Navoi region, and 16 cotton receiving centers belonging to them, in order to receive the cotton crop of 2024 in a short period of time in each district. Arbitration groups were established to resolve disputes between cotton textile production clusters and cotton supplying farms.
Today, 30 out of 34 disputed issues have been positively resolved by the arbitration groups in favor of farms and 4 cotton textile production clusters, and the arbitration groups will carry out their tasks until the end of the season.
Based on the above, the specialists of the Navoi Region Department of the Inspectorate will organize the 2024 cotton harvest in an organized manner, without leaving it for rainy days, without destroying it, and justly resolving disputes between the parties that arise during the season. daily control activities are being carried out