Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан 2024 йилнинг I чорагида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши ҳолати тўғрисида
29 Май 2024 2742
МАЪЛУМОТ
Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 15 мартдаги ПҚ-4241-сон Қарорига асосан ташкил этилган бўлиб, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга ошириш вазифаси юклатилган.
Жорий йилнинг I чорагида қишлоқ хўжалиги соҳасида камчиликлар содир этилишининг олдини олиш ва уларни бартараф этиш чораларини кўриш мақсадида 21 462 та назорат тадбирлари ўтказилди.
Шундан, 3 954 та текширишлар давомида 1 921 та ҳолатда 284,2 млн сўмлик маъмурий жарималар қўлланилди, 354 та материаллар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга киритилди.
Қишлоқ хўжалиги ерларидан мақсадли фойдаланилиши бўйича олиб борилган мониторингларда 679 та ҳолатда 166 гектар ер майдонларида қонунбузилишлар бўйича 98,1 млрд. сўм миқдорида қишлоқ хўжалигига етказилган зарар ҳисобланди.
Аниқланган ер қонун бузилиши ҳолатлари юзасидан тўпланган 413 та материаллар қонуний қарор қабул қилиш прокуратура органларига киритилган.
“Техникалар ҳисоби” тўғрисидаги маълумотлар алмашувида 6 турдаги ягона интерактив давлат хизматларидан фойдаланиш учун “my.gov.uz” порталида мурожаат қилиш имконияти яратилди ва 15 та вазирлик идораларнинг ахборот тизимига интегрaция қилиниб, сўровларга электрон жавоблар берилиши йўлга қўйилди.
49,1 минг дона техникалар техник кўрикдан, 7,9 минг донаси давлат рўйхатидан ўтказилди. 20,1 минг дона техник паспорт, 2,9 минг дона техник гувоҳнома ва 8,1 минг дона давлат рақам белгиси ҳамда 6,7 минг дона тракторчи-машинист гувоҳномаси берилиб, 9,7 млрд.сўмлик давлат хизматлари кўрсатилган.
Жорий йилда 34 та субъектларнинг 807 гектар уруғлик ғалла майдонлари сифатсизлиги аниқланиб, яроқсиз уруғлик дон жамғарилиши олди олинди.
Доннинг табиий камайиш миқдори бўйича 2024 йилнинг январь-март ойида 5 минг тонна табиий йўқотиш миқдорини иқтисод қилинишига эришилди.
13 та корхоналардан 6 таси пахта техник чигитини қайта ишлайдиган ёғ-мой корхоналар фаолияти Қарор ва Фармон талабларига мувофиқлиги, 7 таси белгиланган талабларга мувофиқ эмаслиги аниқланиб, 14 та таъсир чоралари қўлланилди.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази томонидан жами 16,3 млрд. сўмлик сертификатлаш ва қўшимча хизматлар кўрсатилди.
33 нафар ходимларини давлат тилида иш юритишида саводхонлигини ошириш бўйича ўқитилди, шунингдек, “Коррупцияга қарши курашиш бўйича ходимларнинг ҳуқуқий билим ва кўникмаларини ошириш” бўйича 211 нафар ходимларнинг малакаси оширилди.
Инспекцияда рақамлаштириш ва электрон давлат хизматларини кўрсатиш кўламини кенгайтириш бўйича “uzagroin.uz” ахборот тизимини Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан, “agrosert.uz” ахборот тизимини Солиқ қўмитаси билан интегрaция қилиниб, ишлар такомиллаштирилди;
“my.gov.uz” орқали жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари асосида қишлоқ хўжалиги техникаларини турган жойига бориб мобил техник кўрик жиҳозлари ёрдамида техник кўрикдан ўтказиш хизмати йўлга қўйилди.
“Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни ижроси юзасидан 2024 йил I чорагида “Ўзагроинспекция” марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари ва туман бўлимларига жами 235 та мурожаатлар кўриб чиқилган.
Бундан ташқари 10 533 та жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилинган.
Ўзагроинспексиянинг марказий аппарати томонидан 129 маротаба тарғибот тадбирлари ўтказилган бўлиб, шундан 120 таси оммавий ахборот воситаларида чиқишлар, 4 таси ҳудудий бошқармаларда Пресс тур, 5 таси марказий аппаратда брифинг ва матбуот анжуманини ташкил этиш орқали амалга оширилган.

О состоянии соблюдения требований законодательства в сфере сельского хозяйства в первом квартале 2024 года контрольной инспекцией АПК при Минсельхозе
29 Мая 2024 2767
ИНФОРМАЦИЯ
Инспекция по контролю за агропромышленным комплексом создана на основании Постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-4241 от 15 марта 2019 года, и ей поручено осуществлять государственный контроль за соблюдением требований законодательства в области сельского хозяйства.
В первом квартале текущего года проведено 21 462 контрольных мероприятия в целях принятия мер по предупреждению и устранению недостатков в агропромышленном комплексе.
Из них в ходе 3954 проверок в 1921 случае применены административные штрафы на сумму 284,2 млн сумов, в правоохранительные органы передано 354 материала.
В ходе контроля за целевым использованием земель сельскохозяйственного назначения выявлено 98,1 млрд рублей в 679 случаях нарушений на 166 га земли. Ущерб сельскому хозяйству исчислялся в сумах.
В органы прокуратуры поступило 413 материалов, собранных по делам о нарушениях установленного земельного законодательства.
Оформить заявку на использование 6 видов единых интерактивных государственных услуг по обмену информацией по «Техническому счету» можно было на портале «my.gov.uz», а также он был интегрирован в информационную систему 15 министерских аппаратов. , и можно было предоставлять электронные ответы на запросы.
Техническому освидетельствованию подверглось 49,1 тыс. единиц техники, государственная регистрация – 7,9 тыс. единиц. Выдано 20,1 тыс. технических паспортов, 2,9 тыс. технических удостоверений, 8,1 тыс. государственных номерных знаков и 6,7 тыс. удостоверений трактористов, оказаны
государственные услуги на сумму 9,7 млрд сумов.
В этом году 807 га семенных площадей 34 предприятий признаны некачественными, предотвращено накопление непригодного для использования семенного зерна.
За январь-март 2024 года сохранено 5000 тонн естественной убыли зерна в пересчете на величину естественной убыли.
Из 13 предприятий 6 маслонефтяных предприятий, перерабатывающих технические семена хлопчатника, признаны соответствующими требованиям Указа и Постановления, 7 из них - не соответствующими установленным требованиям, применено 14 мер воздействия. .
Всего 16,3 млрд. руб. Была оказана сумовая сертификация и дополнительные услуги.
33 сотрудника прошли обучение по повышению грамотности на государственном языке, а также 211 сотрудников прошли обучение по теме «Повышение правовых знаний и навыков работников по борьбе с коррупцией».
Доработки проведены путем интеграции информационной системы «uzagroin.uz» с Министерством сельского хозяйства, информационной системы «agrosert.uz» с Налоговым комитетом по цифровизации и расширению сферы оказания электронных государственных услуг в инспекции;
По обращениям физических и юридических лиц через «my.gov.uz» запущена услуга выездного технического осмотра сельскохозяйственной техники с помощью мобильных средств технического осмотра.
В первом квартале 2024 года всего рассмотрено 235 обращений в центральный аппарат, областные управления и районные отделы «Озагроинспекции» в связи с реализацией Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц». ".
Кроме того, были приняты представители 10 533 физических и юридических лиц.
Центральным аппаратом «Узагроинспекции» было проведено 129 рекламных мероприятий, из них 120 - посредством выступлений в СМИ, 4 - посредством пресс-туров в региональные отделения и 5 - путем организации брифингов и пресс-конференций в центральном аппарате.