Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан 2024 йилнинг I чорагида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши ҳолати тўғрисида
29 Май 2024 2742
МАЪЛУМОТ
Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 15 мартдаги ПҚ-4241-сон Қарорига асосан ташкил этилган бўлиб, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга ошириш вазифаси юклатилган.
Жорий йилнинг I чорагида қишлоқ хўжалиги соҳасида камчиликлар содир этилишининг олдини олиш ва уларни бартараф этиш чораларини кўриш мақсадида 21 462 та назорат тадбирлари ўтказилди.
Шундан, 3 954 та текширишлар давомида 1 921 та ҳолатда 284,2 млн сўмлик маъмурий жарималар қўлланилди, 354 та материаллар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга киритилди.
Қишлоқ хўжалиги ерларидан мақсадли фойдаланилиши бўйича олиб борилган мониторингларда 679 та ҳолатда 166 гектар ер майдонларида қонунбузилишлар бўйича 98,1 млрд. сўм миқдорида қишлоқ хўжалигига етказилган зарар ҳисобланди.
Аниқланган ер қонун бузилиши ҳолатлари юзасидан тўпланган 413 та материаллар қонуний қарор қабул қилиш прокуратура органларига киритилган.
“Техникалар ҳисоби” тўғрисидаги маълумотлар алмашувида 6 турдаги ягона интерактив давлат хизматларидан фойдаланиш учун “my.gov.uz” порталида мурожаат қилиш имконияти яратилди ва 15 та вазирлик идораларнинг ахборот тизимига интегрaция қилиниб, сўровларга электрон жавоблар берилиши йўлга қўйилди.
49,1 минг дона техникалар техник кўрикдан, 7,9 минг донаси давлат рўйхатидан ўтказилди. 20,1 минг дона техник паспорт, 2,9 минг дона техник гувоҳнома ва 8,1 минг дона давлат рақам белгиси ҳамда 6,7 минг дона тракторчи-машинист гувоҳномаси берилиб, 9,7 млрд.сўмлик давлат хизматлари кўрсатилган.
Жорий йилда 34 та субъектларнинг 807 гектар уруғлик ғалла майдонлари сифатсизлиги аниқланиб, яроқсиз уруғлик дон жамғарилиши олди олинди.
Доннинг табиий камайиш миқдори бўйича 2024 йилнинг январь-март ойида 5 минг тонна табиий йўқотиш миқдорини иқтисод қилинишига эришилди.
13 та корхоналардан 6 таси пахта техник чигитини қайта ишлайдиган ёғ-мой корхоналар фаолияти Қарор ва Фармон талабларига мувофиқлиги, 7 таси белгиланган талабларга мувофиқ эмаслиги аниқланиб, 14 та таъсир чоралари қўлланилди.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази томонидан жами 16,3 млрд. сўмлик сертификатлаш ва қўшимча хизматлар кўрсатилди.
33 нафар ходимларини давлат тилида иш юритишида саводхонлигини ошириш бўйича ўқитилди, шунингдек, “Коррупцияга қарши курашиш бўйича ходимларнинг ҳуқуқий билим ва кўникмаларини ошириш” бўйича 211 нафар ходимларнинг малакаси оширилди.
Инспекцияда рақамлаштириш ва электрон давлат хизматларини кўрсатиш кўламини кенгайтириш бўйича “uzagroin.uz” ахборот тизимини Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан, “agrosert.uz” ахборот тизимини Солиқ қўмитаси билан интегрaция қилиниб, ишлар такомиллаштирилди;
“my.gov.uz” орқали жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари асосида қишлоқ хўжалиги техникаларини турган жойига бориб мобил техник кўрик жиҳозлари ёрдамида техник кўрикдан ўтказиш хизмати йўлга қўйилди.
“Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни ижроси юзасидан 2024 йил I чорагида “Ўзагроинспекция” марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари ва туман бўлимларига жами 235 та мурожаатлар кўриб чиқилган.
Бундан ташқари 10 533 та жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилинган.
Ўзагроинспексиянинг марказий аппарати томонидан 129 маротаба тарғибот тадбирлари ўтказилган бўлиб, шундан 120 таси оммавий ахборот воситаларида чиқишлар, 4 таси ҳудудий бошқармаларда Пресс тур, 5 таси марказий аппаратда брифинг ва матбуот анжуманини ташкил этиш орқали амалга оширилган.

On the state of compliance with the legislative requirements in the field of agriculture in the first quarter of 2024 by the control inspection of the Agro-Industrial Complex under the Ministry of Agriculture
29 May 2024 2762
INFORMATION
The Inspectorate of Control over the Agro-Industrial Complex was established based on the Decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-4241 dated March 15, 2019, and is tasked with the implementation of state control over compliance with the requirements of the legislation in the field of agriculture.
In the first quarter of this year, 21,462 control activities were carried out in order to take measures to prevent and eliminate deficiencies in the agricultural sector.
Of these, during 3,954 inspections, administrative fines of 284.2 million soums were applied in 1,921 cases, and 354 materials were submitted to law enforcement agencies.
98.1 billion rubles were found in 679 cases of violations on 166 hectares of land during the monitoring of the purposeful use of agricultural land. damage to agriculture was calculated in the amount of soums.
413 materials collected in connection with the cases of violations of the established land law were included in the legal decision-making bodies of the prosecutor's office.
It was possible to apply for the use of 6 types of unified interactive state services in the exchange of information on the "Technical Account" on the "my.gov.uz" portal, and it was integrated into the information system of 15 ministerial offices, and it was possible to provide electronic answers to requests.
49,100 pieces of equipment underwent technical inspection, 7,900 pieces were state registered. 20,100 technical passports, 2,900 technical certificates, 8,100 state license plates and 6,700 tractor-driver licenses were issued, and public services worth 9.7 billion soums were provided.
This year, 807 hectares of seed grain areas of 34 entities were found to be of poor quality, and accumulation of unusable seed grain was prevented.
In January-March 2024, 5,000 tons of natural loss was saved in terms of the amount of natural grain loss.
Of the 13 enterprises, 6 of the oil-oil enterprises processing technical cotton seeds were found to be in compliance with the requirements of the Decree and Decree, 7 of them were not in accordance with the established requirements, and 14 measures of influence were applied.
A total of 16.3 bln. Soum certification and additional services were provided.
33 employees were trained to improve their literacy in the state language, as well as 211 employees were trained on "Improving the legal knowledge and skills of employees to fight against corruption"
Improvements were made by integrating the "uzagroin.uz" information system with the Ministry of Agriculture, and the "agrosert.uz" information system with the Tax Committee on digitization and expanding the scope of providing electronic state services in the inspectorate;
Based on the requests of individuals and legal entities through "my.gov.uz", the service of on-site technical inspection of agricultural machinery with the help of mobile technical inspection equipment was launched.
In the first quarter of 2024, a total of 235 appeals to the central office, regional departments and district departments of the "Ozagroinspektsiya" were considered in connection with the implementation of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Appeals of Natural and Legal Entities".
In addition, representatives of 10,533 individuals and legal entities were accepted.
The central apparatus of "Uzagroinspeksiya" held 129 promotional activities, 120 of which were conducted by media appearances, 4 by press tours in regional offices, and 5 by organization of briefings and press conferences at the central apparatus.