Давлат ресурсига қабул қилинган донни сифатли сақланиши инспекция назоратида
2023 йил ҳосилидан дон қабул қилиш масканлари ва уларнинг очиқ майдонларига қабул қилинган ғаллани дон қабул қилувчи корхоналарининг элеватор ва ёпиқ сиғимларига ўз вақтида киритилиши Инспекция томонидан қатъий назоратга олинган. Шунингдек, Инспекциянинг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар бошқармаларининг тегишли мутахассислари ушбу тадбирлар бажарилишини назоратга олиш бўйича кунлик маълумотлар олиб бормоқда.
2023 йил ғалла ҳосилидан республика бўйича жами 2 млн. 605 минг 328 тонна дон жамғарилган бўлиб, шундан 1 млн. 307 минг 341 тоннаси Жамғарма ҳисобига, 1 млн. 58 минг 666 тоннаси вақтинча сақлаш учун буғдой дони қабул қилиниб, ушбу буғдойнинг 1 млн. 738,4 минг тоннаси очиқ майдонларга қабул қилинган.
Бугунги кунда очиқ майдонларга қабул қилинган буғдойнинг 1 млн. 678 минг 281 тоннаси ёки 96,6 фоизи элеватор ва ёпиқ сиғимларга киритилиши таъминланди.
Вақтинча сақлаш учун қабул қилинган донлардан 59 минг 919 тоннаси ёки 3,4 фоизигина махсус майдонларда атрофи бетон тўсиқлар билан ўралиб, устки қисми бризент чодирлар билан ёпилиши ҳамда келгусида биржа савдоларида сотилиши бўйича назоратга олинди.
Шунингдек, олдимизга қўйилган вазифа ва топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзагроинспексия” ходимлари ишни узлуксиз ташкил қилиб, давлат омборларига қабул қилинган донни сифати, тўғри жойлаштирилиши ва сақланиши устидан доимий назорат олиб бормоқда.
Давлат ресурсидаги дон ва дон маҳсулотларидан оқилона фойдаланиш ва мақсадли ишлатилиши устидан “Ўзагроинспекция” ходимлари томонидан кунлик назорат ўрнатилган.
И.Пирназаров, Инспекциянинг пахта хом-ашёси, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш бошқармаси бош мутахассиси

Качественное хранение зерна, принятого в государственный ресурс, находится под контролем инспекции
Инспекция строго контролировала своевременный ввод зерна, полученного от урожая 2023 года, в элеваторы и закрытые емкости зерноприемных пунктов и их открытые площадки. Кроме того, соответствующими специалистами инспекционного управления Республики Каракалпакстан и областных управлений проводится ежедневная информация по контролю за выполнением данных мероприятий.
Из урожая зерна 2023 года всего 2 млн. Зерна накоплено 605 тыс. 328 тонн, из них 1 млн. тонн. На счет Фонда 307 тыс. 341 тонна, 1 млн. руб. На временное хранение было принято 58 тысяч 666 тонн зерна пшеницы, реализовано 1 миллион тонн этой пшеницы. В открытые месторождения вывезено 738,4 тыс. тонн.
Сегодня 1 млн. В элеваторные и закрытые мощности пришлось 678 тысяч 281 тонна или 96,6 процента.
Лишь 59 тысяч 919 тонн, или 3,4 процента поступившего на временное хранение зерна, было размещено на специальных площадках, обнесенных бетонными заборами, а верхняя часть накрыта брезентом и продана на будущих биржах.
Также, чтобы обеспечить выполнение поставленных перед нами задач и задач, сотрудники «Узагроинспексии» непрерывно организуют работу и осуществляют постоянный контроль за качеством, правильностью размещения и хранения поступающего зерна на государственных складах.
Сотрудники «Узагроинспексии» осуществляют ежедневный контроль за рациональным использованием и целевым использованием зерна и зернопродуктов, находящихся в государственном ресурсе.
Пирназаров И.А., главный специалист отдела контроля использования хлопкового сырья, зерна и продуктов, полученных в результате его переработки, инспекции