Давлат ресурсига қабул қилинган донни сифатли сақланиши инспекция назоратида
2023 йил ҳосилидан дон қабул қилиш масканлари ва уларнинг очиқ майдонларига қабул қилинган ғаллани дон қабул қилувчи корхоналарининг элеватор ва ёпиқ сиғимларига ўз вақтида киритилиши Инспекция томонидан қатъий назоратга олинган. Шунингдек, Инспекциянинг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар бошқармаларининг тегишли мутахассислари ушбу тадбирлар бажарилишини назоратга олиш бўйича кунлик маълумотлар олиб бормоқда.
2023 йил ғалла ҳосилидан республика бўйича жами 2 млн. 605 минг 328 тонна дон жамғарилган бўлиб, шундан 1 млн. 307 минг 341 тоннаси Жамғарма ҳисобига, 1 млн. 58 минг 666 тоннаси вақтинча сақлаш учун буғдой дони қабул қилиниб, ушбу буғдойнинг 1 млн. 738,4 минг тоннаси очиқ майдонларга қабул қилинган.
Бугунги кунда очиқ майдонларга қабул қилинган буғдойнинг 1 млн. 678 минг 281 тоннаси ёки 96,6 фоизи элеватор ва ёпиқ сиғимларга киритилиши таъминланди.
Вақтинча сақлаш учун қабул қилинган донлардан 59 минг 919 тоннаси ёки 3,4 фоизигина махсус майдонларда атрофи бетон тўсиқлар билан ўралиб, устки қисми бризент чодирлар билан ёпилиши ҳамда келгусида биржа савдоларида сотилиши бўйича назоратга олинди.
Шунингдек, олдимизга қўйилган вазифа ва топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзагроинспексия” ходимлари ишни узлуксиз ташкил қилиб, давлат омборларига қабул қилинган донни сифати, тўғри жойлаштирилиши ва сақланиши устидан доимий назорат олиб бормоқда.
Давлат ресурсидаги дон ва дон маҳсулотларидан оқилона фойдаланиш ва мақсадли ишлатилиши устидан “Ўзагроинспекция” ходимлари томонидан кунлик назорат ўрнатилган.
И.Пирназаров, Инспекциянинг пахта хом-ашёси, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш бошқармаси бош мутахассиси

Quality storage of grain accepted as a state resource is under inspection control
The inspection strictly controlled the timely entry of grain received from the 2023 harvest into elevators and closed containers of grain receiving points and their open areas. In addition, relevant specialists from the inspection department of the Republic of Karakalpakstan and regional departments provide daily information on monitoring the implementation of these activities.
Of the 2023 grain harvest, only 2 million. Grain accumulated 605 thousand 328 tons, of which 1 million tons. To the Fund's account 307 thousand 341 tons, 1 million rubles. 58 thousand 666 tons of wheat grain were accepted for temporary storage, 1 million tons of this wheat were sold. 738.4 thousand tons were exported to open deposits.
Today 1 million. Elevator and closed capacities accounted for 678 thousand 281 tons or 96.6 percent.
Only 59 thousand 919 tons, or 3.4 percent of grain received for temporary storage, were placed in special areas surrounded by concrete fences, and the upper part was covered with tarpaulin and sold on future exchanges.
Also, in order to ensure the fulfillment of the tasks and objectives assigned to us, Uzagroinspeksiya employees continuously organize work and constantly monitor the quality, correct placement and storage of incoming grain in state warehouses.
Employees of Uzagroinspeksiya carry out daily monitoring of the rational use and targeted use of grain and grain products located in the state resource.
Pirnazarov I.A., chief specialist of the department for control of the use of cotton raw materials, grain and products obtained as a result of its processing, inspection