Сенаторлар Қонунни рад этишди
Ялпи мажлисда “Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига томорқа ер участкаларидан оқилона фойдаланилишини таъминлашга қаратилган қўшимча ва ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги Қонуни муҳокама қилинди.
Қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс ерга эгалик қилувчининг таклифига асосан белгиланган қишлоқ хўжалиги экинларини экиш ҳақида расман огоҳлантирилганлигига қарамай томорқа ер участкасидан асоссиз равишда оқилона фойдаланмаганлик учун жавобгарликни назарда тутувчи 651-модда билан тўлдирилмоқда.
Бироқ ушбу норма амалиётда турлича талқин қилинишига олиб келиши мумкин. Жумладан, ундаги томорқа ер участкасидан “асоссиз равишда” ёки “оқилона” фойдаланмаслик ёҳуд “самарасиз” фойдаланиш каби тушунчалар қонун ҳужжатларида очиб берилмаган. Бу эса тегишли идоралар томонидан жавобгарликка тортишда коррупция ва бошқа суиистеъмолликларга замин яратади.
Ҳозирги кунда давлатимиз раҳбарининг кўрсатмасига асосан «Шахсий томорқа хўжалиги тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Унда юқоридаги каби қонун ҳужжатларимизда мавҳум бўлган тушунчаларни очиб бериш, шахсий томорқадан самарали фойдаланиш ва аҳоли даромадини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилаётган қўшимча тез кунларда ўзининг долзарблиги ва аҳамиятини ҳам йўқотади.

Сенаторы приняли решение об отклонении Закона
На пленарном заседании обсужден Закон Республики Узбекистан Республики Узбекистан «О внесении дополнений и изменений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, направленных на рациональное использование приусадебных земельных участков».
Отмечалось, что Законом Кодекс об административной ответственности дополняется статьей 651, предусматривающей ответственность за необоснованное нерациональное использование приусадебных земельных участков несмотря на официальное предупреждение о посеве установленных сельскохозяйственных культур на основе предложения землевладельца.
Однако данная норма может привести к различному толкованию на практике. Понятия “необоснованное” или “нерациональное” использование земельного участка в законодательстве не раскрыты. А это при привлечении соответствующими органами к ответственности создает почву для коррупции и злоупотреблений.
В настоящее время в соответствии с указанием главы государства разрабатывается законопроект «О личном приусадебном хозяйстве», в котором особое внимание будет уделено вопросам раскрытия вышеуказанных абстрактных понятий в законодательстве, а также эффективного использования личного приусадебного участка и увеличения доходов населения.
К тому же дополнение, вносимое Законом в Кодекс об административной ответственности, в скором времени утратит свою актуальность и значение.