Хоразм вилоятида қишлоқ хўжалик техникаларини мавсумга тайёрлаш ишлари авж паллада
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 12 июлдаги 575-сонли қарори билан тасдиқланган Ўзагроинспекция тўғрисидаги Низомда берилган ваколатлар ҳамда 2023 йил 29 апрелдаги “Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларидан фойдаланиш соҳасида давлат хизматлари кўрсатиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 170-сонли қарорда белгиланган талаблар асосида вилоят туманларидаги техника назорати мутахассислари томонидан жойларда доимий назорат тадбирлари ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, вилоятда 2025 йил ҳосили учун чигит экиладиган 73,4 минг гектар майдонлардаги дала ишларида қатнашадиган 12 мингдан ошиқ қишлоқ хўжалиги техникалари таъмирлаш учун белгиланган масканларга тўлиқ йиғилиб, айни кунларда жорий таъмирлаш ишлари авж паллага кирган.
Шунингдек, жорий йилдан бошлаб пахтачиликда юқори самарадорликка эга бўлган интенсив усулдаги маҳаллий агротехнологиялар жорий қилинишини инобатга олиб, вилоят туманларида мавжуд бўлган 1742 та культиваторлар ҳам таъмирлаш масканларига йиғилиб, масканлардаги культиваторларни янги тартибда жорий қилинаётган қатор оралари 76х10 см тартибига мослаштириш жараёнлари жадал суратларда олиб борилмоқда.
Амалдаги қонунчилик ҳужжатлари билан Ўзагроинспекцияга берилган ваколатлардан келиб чиқиб соҳа ходимлари томонидан қишлоқ хўжалик техникаларининг мавсумга тайёрланиши доимий назоратга олинган.

В Хорезмской области полным ходом идет подготовка сельхозтехники к сезону
Полномочия, предоставленные Положением об Узагроинспекции, утвержденным постановлением Кабинета Министров от 12 июля 2019 года № 575, и полномочия, установленные постановлением от 29 апреля 2023 года № 170 «О мерах по совершенствованию системы обеспечения Государственные услуги в сфере сельского хозяйства, мелиорации земель и использования дорожно-строительной техники» На основании поступивших требований специалисты технического контроля в районах области проводят регулярные выездные проверки.
В частности, на выделенных ремонтных площадках полностью собрано более 12 тысяч единиц сельскохозяйственной техники, участвующей в полевых работах на 73,4 тыс. га земель региона, где будет проводиться посев семян под урожай 2025 года, и в настоящее время полным ходом идут текущие ремонтные работы. .
Также, с учетом внедрения высокоэффективных интенсивных местных агротехнологий при возделывании хлопчатника с текущего года на ремонтных участках собрано 1742 культиватора в районах области, на участках начат процесс адаптации культиваторов к вновь вводимой ширине междурядий. 76х10 см ведется ускоренными темпами.
На основании полномочий, предоставленных Узагроинспекции действующими законодательными документами, подготовка сельскохозяйственной техники к сезону находится под постоянным контролем работников отрасли.
Д.Полвонов - Отдел контроля технического состояния Хорезмского областного управления Узагроинспекции