Сурхондарё вилояти Термиз тумани Термиз дон қабул қилиш маскани мажлислар залида  Ғалла-2025: йиғим мавсумини уюшқоқлик билан ташкил этиш масалаларига бағишланган семинар  бўлиб ўтди
14 Май 2025 927
Семинарда вилоят ва туман қишлоқ хўжалиги бўлимлари раҳбарлари, ғаллачиликка ихтисослашган фермерлар ва деҳқончилик хўжаликлари вакиллари, Агроинспекция вилоят ва туман раҳбарлари, шунингдек, ғалла қабул қилиш масканлари ва қабул қилувчи ташкилотлар масъуллари иштирок этди.
Ушбу семинарда Ўзагроинспекция бошлиғи Аброл Вахабов иштирок этиб, мавсум олди бажарилиши лозим бўлган ишлар, жумладан ўрим-йиғим ишларида қатнашадиган комбайнлар  ва ташиш техникаларининг созлиги, дон қабул қилиш масканлари ҳамда электрон тарозиларнинг шайлиги ва фермер хўжаликлари ва корхона ўртасида шартномаларнинг тузилиши муҳим аҳамиятга эга эканлигини алоҳида таъкидлади. Бу борада масъул ташкилотларга тегишлилиги бўйича кўрсатмалар берди.
Шунингдек, Ўзагроинспекция бошлиғи А.Вахабов Жарқўрғон туманидаги бир қатор фермер хўжаликларида бўлиб, ғўза майдонларида амалга оширилаётган агротехник тадбирлар билан яқиндан танишди.
Жумладан, “Исмоилтепа зироатчи” ҳудудида жойлашган “Абдураҳмон” фермер хўжалигининг 20 гектарлик контурига экилган хорижий “Хин Лу Зао” ғўза навининг вегетатив ҳолатини кўздан кечирди. Мазкур навнинг ўсиш ҳолати, сув ва озуқага эҳтиёжи, шунингдек, ҳосилдорлик кўрсаткичлари юзасидан масъуллар билан атрофлича суҳбат олиб борилди.
Ушбу контурга ёндош ҳудудда жойлашган “Акмал” фермер хўжалигининг 8 гектарли ғўза майдонига “Равнақ-2” маҳаллий ғўза нави 76 схемада, плёнка остига томчилатиб суғориш технологияси асосида экилган. Ўрганишлар чоғида ғўза навлари бир текис униб чиққани ва самарали агротехник тадбирларнинг ўз вақтида амалга оширилаётгани ҳисобига яхши ривожланаётгани маълум бўлди.
А.Вахабов хўжалик раҳбарлари ва агрономлар билан мулоқотда бўлиб, Сурхондарё вилоятининг иқлим шароити, сув таъминоти ва тупроқ хусусиятларини инобатга олган ҳолда агротехник тадбирларни самарали ташкил этиш бўйича ўз тавсияларини бериб, ҳар бир нав учун мослашган парвариш усулларини жорий этиш юқори натижаларга эришишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.

В конференц-зале Термезского хлебоприемного пункта Термезского района Сурхандарьинской области состоялся семинар по вопросам организации уборки зерновых «Зерно-2025».
14 Мая 2025 783
В семинаре приняли участие руководители областных и районных управлений сельского хозяйства, представители фермерских и дехканских хозяйств, специализирующихся на производстве зерна, руководители областных и районных Агроинспекций, а также руководители хлебоприемных пунктов и приемных организаций.
В работе семинара принял участие руководитель Узагроинспекции Аброл Вахабов, который подчеркнул важность работы, которую необходимо провести перед сезоном, в том числе по состоянию комбайнов и транспортной техники, участвующих в уборке урожая, готовности пунктов приема зерна и электронных весов, заключению договоров между фермерскими хозяйствами и предприятиями. Он дал соответствующие поручения ответственным организациям.
Также руководитель Узагроинспекции А.Вахабов посетил ряд фермерских хозяйств Жаркурганского района и ознакомился с проводимыми агротехническими мероприятиями на хлопковых полях.
В частности, он осмотрел вегетативное состояние зарубежного сорта хлопчатника «Синь Лу Зао», посаженного на участке площадью 20 гектаров фермерского хозяйства «Абдурахмон», расположенного в местности «Исмоилтепа Зироатчи». С ответственными лицами было проведено подробное обсуждение состояния роста этого сорта, его потребностей в воде и питательных веществах, а также показателей урожайности.
На хлопковом поле площадью 8 гектаров фермерского хозяйства «Акмал», расположенном по соседству с данным контуром, по схеме 76 рядов с применением технологии капельного орошения под пленкой был посажен местный сорт хлопчатника «Равнак-2». В ходе исследований установлено, что сорта хлопчатника дружно всходили и хорошо развивались благодаря своевременному проведению эффективных агротехнических мероприятий.
А.Вахабов, беседуя с руководителями хозяйств и агрономами, дал свои рекомендации по эффективной организации агротехнических мероприятий с учетом климатических условий, водообеспеченности и особенностей почв Сурхандарьинской области и подчеркнул, что большое значение в достижении высоких результатов имеет внедрение адаптированных к каждому сорту приемов ухода.