Ғўза агротехникасини нотўғри бажарган кластер ва фермер хўжалиги раҳбарларига огоҳлантиришлар берилди
19 Июль 2024 2333
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Қашқадарё вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари мутахассислари томонидан жойлардаги ғўза майдонларида агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши устидан мониторинг тадбирлари олиб борилмоқда.
Вилоятда бугунги кунда, 19 та пахта кластерлари ҳамда 6 минг 358 та фермер хўжаликлари томонидан жами 133 минг 050 гектар, шундан, 13 минг 317 гектар хорижий навлар экилган бўлиб, қолган 119 минг 733 гектар майдонларга эса маҳаллий навлар парваришланмоқда.
Айни вақтда ғўза майдонларнинг 39 минг 972 гектари (30%) “1-2 кўсак”, 46 минг  412 гектари (34,9%) “3-4 кўсак”, 46 минг 666 гектари (35.1%) “5-6 кўсак” фазасида ривожланмоқда.
Вилоятда мавжуд жами 2 минг 357 дона культиваторлардан, 1 минг 999 та культиваторлар культивация ишларига жалб қилинган бўлиб, бугунги кунгача 6,2 мартадан зиёд ер майдонидаги ғўзага ишлов берилди, 3-озиқлантириш ишлари 81 минг 495 гектар (61,3%) майдонларда амалга оширилди, шунингдек, ғўза майдонларида 126 минг 203 гектар 1-суғориш (94,9%), 28 минг 54 гектар (21,1%) 2-суғориш ишлари бажарилган, 18 минг 341 гектар (13,8%) майдонда чилпиш ишлари амалга оширилган.
Культиваторларнинг ҳосил элементларига зарар етказмаслигини таъминлаш мақсадида ишчи органларини “балиқ сирти” қилиб ўраш юзасидан Ўзагроинспексиянинг вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари мутахассислари томонидан мониторинг-таҳлил тадбирлари ўтказилмоқда.
“Ушбу агротехник тадбирнинг муҳимлиги шундаки, култиваторлар ишчи органларини “балиқ сирти” қилиб ўраш ғўза ҳосилини механик таъсир натижасида тўкилишдан ҳимоя қилади.  Культиваторлар ишчи органлари “балиқ сирти” қилиб ўралиб, чопиқ тракторининг олд ва орқа ғилдираклари олдига махсус йўналтиргичлар (обтекателлар) ўрнатилади.
Ишчи органларнинг ўрнатилган сони, уларнинг жойлашув схемаси, ғўза қатор оралиғининг кенглиги ва чуқурлиги бўйича ростланиши муҳим аҳамият касб этади ва ғўза ҳосил элементларини ривожлантиради.
Муҳим агротехник тадбир ҳисобланган культивация ёки ғўза ниҳолларини бўғизини юмшатиш ишларини ўз вақтида бажарилмаса, жўяк юзалари ёрилиб, ғўза ён томирларининг узилишига олиб келади. Культиваторларнинг яроқсиз ишчи органлари ўз вақтида алмаштирилмаса ва ишчи органлар “балиқ сирти” қилиб ўралмаса, ғўза кўчатидаги ривожланган гул, шона ва кўраклар, ўралмасдан очиқ қолган култиваторнинг рамасига, болт ва бошқа қисмларига урилиб нобуд бўлишига сабаб бўлади. Бу эса, ўз навбатида, ғўза ҳосил элементларининг ривожланишига салбий таъсир кўрсатади.
"Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари мутахассислари томонидан ғўза парваришида агротехник тадбирларнинг бажарилиши устидан доимий мониторинг олиб борилиб, ғўза парваришига масъул соҳа мутасаддиларига нисбатан 31 та тақдимнома ва кластер ҳамда фермер хўжалик раҳбарларига 2 минг 116 та огоҳлантириш хатлари берилди.

Предупреждения вынесены руководителям кластеров и фермерских хозяйств, не внедрившим агротехнику хлопчатника
19 Июля 2024 2319
Проверку контроля за АПК в присутствии Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан проводят специалисты Кашкадарьинской областной администрации и районных отделов, контролируя деятельность по своевременному и качественному выполнению агротехнических мероприятий. деятельность на хлопковых полях.
Сегодня 19 хлопковых кластеров и 6 тысяч 358 фермерских хозяйств области имеют в общей сложности 133 тысячи 050 га, из которых 13 тысяч 317 га засеяны зарубежными сортами, а остальные 119 тысяч 733 га - местными сортами.
При этом 39 тыс. 972 га (30%) хлопковых полей - «1-2 коробочки», 46 тыс. 412 га (34,9%) - «3-4 коробочки», 46 тыс. 666 га (35,1 %) разрабатывается. в фазе «5-6 клеток».
Из общего числа 2 тысяч 357 земледельцев в области к посевным работам было привлечено 1 тысяча 999 земледельцев, на сегодняшний день на земельной площади высеяно более чем в 6,2 раза больше хлопка, 3-кормочными работами 81 тысяча 495 га (61, 3 %) на полях и хлопковых полях проведено 126 тыс. 203 га 1-го орошения (94,9%), 28 тыс. 54 га (21,1%) 2-го орошения, 18 1341 га (13,8%) территория была очищена.
В целях обеспечения того, чтобы культиваторы не нанесли вреда элементам урожая, специалистами областного управления Узагроинспекции и районных отделов проводятся контрольно-аналитические мероприятия в связи с наворачиванием рабочих органов в качестве «рыбной поверхности».
«Значение этого агротехнического мероприятия заключается в том, что культиваторы оборачивают свои рабочие органы в виде «рыбной поверхности», чтобы предохранить урожай хлопка от рассыпания в результате механического воздействия.Рабочие органы культиваторов обернуты «рыбьей поверхностью», а перед передними и задними колесами плужного трактора установлены специальные направляющие (обтекатели).
Важно отрегулировать количество рабочих органов, их расположение, ширину и глубину междурядий и разработать элементы хлопкопроизводства.
Несвоевременно проведенная культивация или смягчение рассады хлопчатника, считающиеся важными агротехническими мероприятиями, приводит к растрескиванию поверхности борозд и разрыву боковых жилок хлопчатника. Если неисправные рабочие органы культиваторов не заменить вовремя и рабочие органы не завернуты в «рыбью поверхность», то развитые цветки, початки и коробочки саженца хлопчатника, рама, затвор и другие части культиватора оставляются. раскрыт без упаковки, в результате чего он разбился и умер. Это, в свою очередь, отрицательно влияет на развитие элементов хлопководства.
Специалисты областного управления «Узагроинспекции» и районных отделов ведут постоянный контроль за выполнением агротехнических мероприятий по уходу за хлопком, а ответственным за уход за хлопком работникам отрасли представлен 31 отчет и кластерами и хозяйствами, выдано 2 тысячи 116 предупредительных писем. лидерам.