Сув ресурсларини бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари доимо соз ҳолатида бўлиши зарур
Белгиланган чора-тадбирларга кўра, “Ўзагроинспекция” ва унинг ҳудудий бошқармалари ҳамда туманлар бўлимлари томонидан сунъий сув обектларидаги сув олиш жойларини сувни бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозлаш ҳамда сувдан фойдаланиш ва сув истеъмолида сув ресурсларининг ҳисоби ва ҳисоботини юритиши юзасидан тизимли мониторинг ўрнатилган.
Хусусан, 2023-йил ёзги суғориш мавсумида сувдан фойдаланиш ва сув истеъмолида сув ресурсларининг ҳисоби тўлиқ ва тўғри юритиш мақсадида сувнинг жами 80 минг 214 та кундалик ҳисоб журналлари , шундан 16 минг 953 таси сув хўжалигининг фойдаланувчи ташкилотлари ҳисобидаги сув олиш жойларида ҳамда сув хўжалигининг махсус хизматлари билан  63 минг 261 та сув истеъмолчилари ўртасида юритилаётган сувнинг кундалик ҳисоб журналлари Инспекциянинг ҳудудий бошқармалари ҳамда туманлар бўлимларида рўйхатдан ўтказилиб, юритилиши назоратга олинди.
Белгиланган тартибда жойларда ўтказилган ўрганишларда сув истеъмолчилари томонидан 3 минг 909 та камчиликка йўл қўйилганлиги аниқланди.
Шундан, 275 та ҳолатда сувни шартномасиз, 298 та ёзма буюртманомасиз,  90 та ҳолатда махсус рухсатномасиз, 397 та ҳолатда сувнинг ҳисобини журналларда қайд қилмасдан олиш, 551 та ҳолатда сувни қабул қилувчи истеъмолчининг имзосисиз, 413 та сув бериш жойларида сув ўлчов ишлари ўтказилмаганлиги,  406 та ҳолатда сувни етказиб бериш ва қабул қилишда икки томонлама ойлик далолатнома расмийлаштирилмаган, 592 та ҳолатда сув олиш жойларини сувни бошқариш ва 636 та ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозланмаган жойлардан ҳамда 251 та ҳолатда рухсат этилмаган жойлардан ноқонуний равишда сув олинганлиги аниқланиб, камчиликларни жойида бартараф этиш чоралари кўрилди.
Ўрганишларда аниқланган камчиликлар юзасидан Инспекция ваколати доирасида ҳуқуқбузарларга нисбатан 451 та (154,9 млн.сўм) маъмурий, 101 та (55,8 млн.сўм) жарима санкция қўлланилди. 35 та ҳолатда тўпланган ҳужжатлар кўриб чиқишлик учун суд ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига киритилиши таъминланди.
Ўз навбатида, тегишли корхона, муассаса, ташкилот раҳбарига маъмурий ҳуқуқбузарликлар содир этиш сабаблари ва уларга олиб келган шарт-шароитларни бартараф қилиш юзасидан чоралар кўриш тўғрисида 3 минг 617 та ёзма кўрсатма ва 117 та тақдимномалар киритилди, 2 955 та ҳолат бўйича сувдан фойдаланувчилар ва сув истеъмолчиларига расман огоҳлантиришлар берилди.
Бугунги кунда, сув олиш жойларини сувни бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозламасдан шунингдек, сув олишга рухсат этилмаган жойлардан сув олганлиги учун белгиланган тартибда жавобгарлик чоралари қўлланилиши тўғрисида жойларда сувдан фойдаланувчилар ва сув истеъмолчиларига тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.
"Ўзагроинспекция"нинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган сув ресурсларидан фойдаланишни ва агротехник тадбирлар ўтказилишини назорат қилиш бошқармаси

Water resources management and accounting tools must always be in good condition
According to the specified measures, "Uzagroinspeksiya" and its regional departments and district departments will equip water intakes in artificial water bodies with water management and accounting tools, and keep accounts and reports of water resources in water use and water consumption. systematic monitoring is installed.
In particular, a total of 80 thousand 214 daily water account journals, of which 16 thousand 953 are water management user organizations, in order to fully and correctly account for water resources in the summer irrigation season of 2023. Daily accounts of water between 63 thousand 261 water consumers at water intake points and special services of water management were registered and maintained in regional offices and district departments of the Inspectorate.
It was found that 3 thousand 909 deficiencies were made by water consumers in the studies conducted on the ground in the prescribed manner.
Of these, in 275 cases, water was received without a contract, 298 without a written order, in 90 cases without a special permit, in 397 cases without recording the water account in the journals, in 551 cases without the signature of the consumer receiving the water, and in 413 water metering works at the water supply points. In 406 cases, a bilateral monthly document was not issued for the delivery and reception of water, in 592 cases, water intake points were not equipped with water management and 636 recording devices, and in 251 cases, it was found that water was taken illegally from unauthorized places, and the deficiencies were eliminated on the spot. measures were taken.
451 administrative sanctions (154.9 million soums) and 101 fines (55.8 million soums) were applied to offenders within the scope of the Inspection's authority due to the deficiencies identified in the studies. In 35 cases, it was ensured that the collected documents were submitted to courts and other law enforcement agencies for review.
In turn, 3,617 written instructions and 117 submissions were made to the head of the relevant enterprise, institution, organization to take measures to eliminate the causes of administrative violations and the conditions that led to them. Official warnings were issued to water users and water consumers in 2,955 cases.
Today, clarification work is being carried out to water users and water consumers in the places where water users and water consumers will be informed about the application of responsibility measures in accordance with the established procedure for taking water from places where water intakes are not equipped with water management and accounting tools.
Department of "Uzagroinspeksiya" for monitoring the use of agricultural water resources and agrotechnical activities