Сув ресурсларини бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари доимо соз ҳолатида бўлиши зарур
Белгиланган чора-тадбирларга кўра, “Ўзагроинспекция” ва унинг ҳудудий бошқармалари ҳамда туманлар бўлимлари томонидан сунъий сув обектларидаги сув олиш жойларини сувни бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозлаш ҳамда сувдан фойдаланиш ва сув истеъмолида сув ресурсларининг ҳисоби ва ҳисоботини юритиши юзасидан тизимли мониторинг ўрнатилган.
Хусусан, 2023-йил ёзги суғориш мавсумида сувдан фойдаланиш ва сув истеъмолида сув ресурсларининг ҳисоби тўлиқ ва тўғри юритиш мақсадида сувнинг жами 80 минг 214 та кундалик ҳисоб журналлари , шундан 16 минг 953 таси сув хўжалигининг фойдаланувчи ташкилотлари ҳисобидаги сув олиш жойларида ҳамда сув хўжалигининг махсус хизматлари билан  63 минг 261 та сув истеъмолчилари ўртасида юритилаётган сувнинг кундалик ҳисоб журналлари Инспекциянинг ҳудудий бошқармалари ҳамда туманлар бўлимларида рўйхатдан ўтказилиб, юритилиши назоратга олинди.
Белгиланган тартибда жойларда ўтказилган ўрганишларда сув истеъмолчилари томонидан 3 минг 909 та камчиликка йўл қўйилганлиги аниқланди.
Шундан, 275 та ҳолатда сувни шартномасиз, 298 та ёзма буюртманомасиз,  90 та ҳолатда махсус рухсатномасиз, 397 та ҳолатда сувнинг ҳисобини журналларда қайд қилмасдан олиш, 551 та ҳолатда сувни қабул қилувчи истеъмолчининг имзосисиз, 413 та сув бериш жойларида сув ўлчов ишлари ўтказилмаганлиги,  406 та ҳолатда сувни етказиб бериш ва қабул қилишда икки томонлама ойлик далолатнома расмийлаштирилмаган, 592 та ҳолатда сув олиш жойларини сувни бошқариш ва 636 та ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозланмаган жойлардан ҳамда 251 та ҳолатда рухсат этилмаган жойлардан ноқонуний равишда сув олинганлиги аниқланиб, камчиликларни жойида бартараф этиш чоралари кўрилди.
Ўрганишларда аниқланган камчиликлар юзасидан Инспекция ваколати доирасида ҳуқуқбузарларга нисбатан 451 та (154,9 млн.сўм) маъмурий, 101 та (55,8 млн.сўм) жарима санкция қўлланилди. 35 та ҳолатда тўпланган ҳужжатлар кўриб чиқишлик учун суд ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига киритилиши таъминланди.
Ўз навбатида, тегишли корхона, муассаса, ташкилот раҳбарига маъмурий ҳуқуқбузарликлар содир этиш сабаблари ва уларга олиб келган шарт-шароитларни бартараф қилиш юзасидан чоралар кўриш тўғрисида 3 минг 617 та ёзма кўрсатма ва 117 та тақдимномалар киритилди, 2 955 та ҳолат бўйича сувдан фойдаланувчилар ва сув истеъмолчиларига расман огоҳлантиришлар берилди.
Бугунги кунда, сув олиш жойларини сувни бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозламасдан шунингдек, сув олишга рухсат этилмаган жойлардан сув олганлиги учун белгиланган тартибда жавобгарлик чоралари қўлланилиши тўғрисида жойларда сувдан фойдаланувчилар ва сув истеъмолчиларига тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.
"Ўзагроинспекция"нинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган сув ресурсларидан фойдаланишни ва агротехник тадбирлар ўтказилишини назорат қилиш бошқармаси

Инструменты управления и учета водных ресурсов всегда должны быть в исправном состоянии
Согласно указанным мероприятиям, «Узагроинспекция» и ее областные управления и районные управления будут оснащать водозаборы в искусственных водоемах водохозяйственными и учетными средствами, вести учет и отчетность водных ресурсов в водопользовании и водопотреблении. .
В частности, 80 тыс. 214 ежедневных журналов водоучета, из них 16 тыс. 953 водохозяйственных организаций, для полного и корректного учета водных ресурсов в летнем оросительном сезоне 2023 года. Суточные журналы водоучета от 63 тыс. На учете и содержании в районных и районных отделениях Инспекции зарегистрированы и обслуживаются 261 водопотребитель на водозаборных пунктах и ​​специальных службах водного хозяйства.
Установлено, что водопотребителями в исследованиях, проведенных на местах в установленном порядке, допущено 3 тысячи 909 недостатков.
Из них в 275 случаях вода получена без договора, в 298 - без письменного распоряжения, в 90 случаях - без специального разрешения, в 397 случаях - без учета учета воды в журналах, в 551 случае - без подписи принимающего потребителя. воды, а в 413 случаях проведены водомерные работы на водоразборных пунктах, в 406 случаях не выдан двухсторонний месячный документ на прием-передачу воды, в 592 случаях водозаборные пункты не оборудованы водохозяйственным оборудованием и в 636 учетных устройств, а в 251 случае было установлено, что вода незаконно забиралась из несанкционированных мест, и недостатки устранялись на месте, принимались меры.
В связи с выявленными в исследованиях недостатками к правонарушителям в пределах компетенции Инспекции применено 451 административное взыскание (154,9 млн сумов) и 101 штраф (55,8 млн сумов). В 35 случаях обеспечена передача собранных документов в суды и другие правоохранительные органы для ознакомления.
В свою очередь, руководителю соответствующего предприятия, учреждения, организации внесено 3 617 письменных предписаний и 117 представлений о принятии мер по устранению причин совершения административных правонарушений и условий, приведших к ним, вынесены официальные предупреждения водопользователям и водопотребителям. в 2955 случаях.
На сегодняшний день проводится разъяснительная работа с водопользователями и водопотребителями в местах информирования водопользователей и водопотребителей о применении в установленном порядке мер ответственности за забор воды из мест, где водозаборы не оборудованы инструменты управления и учета воды.
Отдел «Узагроинспекция» по мониторингу использования сельскохозяйственных водных ресурсов и агротехнической деятельности