Уруғлик ғалла майдонларида апробация кўргини ўтказиш юзасидан ўқув – амалий семинари бўлиб ўтди
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Андижон вилояти ҳокимлиги, Дон ва дуккакли экинлар илмий-тадқиқот институти ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Андижон, Наманган, Фарғона, Тошкент, Сирдарё ва Жиззах вилоятларидан 250 нафардан зиёд соҳа мутахассислари иштирок этишди.
Семинарда уруғлик дон етиштириш борасида мамлакатимизда олиб борилаётган ишлар, ютуқ ва муаммолар, илғор тажрибаларни оммалаштириш, мазкур йўналишдаги ишлар самарадорлигини оширишга қаратилган ишлар хусусида атрофлича сўз юритилди.
Ўқув-амалий семинар иштирокчилари дастлаб Олтинкўл туманидаги “Андижондонмаҳсулотлари” акциядорлик жамияти тасарруфидаги уруғлик цехи фаолияти, мавсумга тайёргарлик борасида олиб борилаётган ишлар билан танишди. Шундан сўнг Дон ва дуккакли экинлар илмий-тадқиқот институти тажриба майдонларида синовдан ўтказилаётган кузги юмшоқ буғдойнинг хорижий ва маҳаллий навларини экологик нав синови, бирламчи уруғчилик тизими ҳамда тажриба майдонларида жорий этилган томчилатиб суғориш лойиҳаси билан танишди.
- Уруғлик дон етиштириш қишлоқ хўжалиги ривожи, умуман, юртимиз иқтисодиётини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этади, - дейди Дон ва дуккакли экинлар илмий-тадқиқот институти директори Р. Сиддиқов. - Шу маънода ўтказилган илмий-амалий семинар мазкур йўналишдаги ишлар самарадорлигини оширишга, янада юқори босқичга кўтаришга, илғор тажрибаларни ўрганиш ва оммалаштиришга ёрдам беради.
Анжуманда Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг масъул раҳбар ва мутахассислари билан бир қаторда Агросаноат мажмуи устидан назорат инспекцияси “Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари етиштирилиши назорат қилиш бошқармаси" бошлиғи М. Қурбонбоев, бош мутахассис Ш.Хайитов ҳамда "Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази" ДУК директори Ж. Каримовлар ҳам иштирок этиб, тадбир қатнашчиларининг “Бошоқли дон экинлари уруғлик майдонларини апробациядан ўтказиш тартиби”, “Республикада экилаётган бошоқли дон экинлари навлари ва уларни ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитидан келиб чиқиб жойлаштириш”, “Янги яратилаётган ва истиқболли ғалла навларини Давлат нав синаш участкаларига топшириш ва синовдан ўтказиш” каби мавзуларга оид маърузалари тингланди.
Иштирокчилар томонидан маърузалар, шунингдек, мавзу доирасидаги ишлар самарадорлигини ошириш, илғор тажрибаларни оммалаштириш юзасидан таклиф, фикр ва мулоҳазалар билдирилди. Мавзу бўйича иштирокчиларни қизиқтирган барча саволларга мутахассис ва мутасаддилар батафсил жавоб қайтарди.

Проведен учебно-практический семинар в связи с приемочной инспекцией посевных площадей
В мероприятии приняли участие более 250 специалистов отрасли из Андижанской, Наманганской, Ферганской, Ташкентской, Сырдарьинской и Джизакской областей, которое было организовано совместно с Министерством сельского хозяйства, правительством Андижанской области, другие организации.
На семинаре состоялось подробное обсуждение работы, достижений и проблем, популяризация передового опыта, работа, направленная на повышение эффективности работы в этом направлении.
Участники учебно-практического семинара впервые ознакомились с деятельностью семенного склада под управлением АО «Андижондон продукты» в Алтынкольском районе, проводимой работой по подготовке к сезону. После этого в НИИ зерновых и зернобобовых культур ознакомились с экологическим сортоиспытанием зарубежных и местных сортов озимой мягкой пшеницы, испытываемых на опытных полях, системой первичного семеноводства и проектом внедрения капельного орошения на опытных полях.
«Семеноводство имеет большое значение в развитии сельского хозяйства, в целом, в подъеме экономики нашей страны, — говорит директор НИИ зерновых и зернобобовых культур Р. Сиддиков. - В этом смысле научно-практический семинар поможет повысить эффективность работы в этом направлении, поднять ее на более высокий уровень, изучить и популяризировать передовой опыт.
На конференции вместе с ответственными руководителями и специалистами Минсельхоза, начальник контрольной инспекции по АПК «Отдел контроля за выращиванием семян сельскохозяйственных культур» М. Гурбанбоев, главный специалист Ш. Хаитов и «Сельское хозяйство» Ж. Каримовлар, директор Центра оценки качества продукции, приняли участие в мероприятиях участников «Порядок утверждения посевных площадей зерновых культур», «Сорта зерновых культур, выращиваемых в республике и их размещение на основе почвенно-климатические условия регионов». Были прослушаны лекции на такие темы, как «Внесение и испытание вновь созданных и перспективных сортов зерна на Государственные сортоиспытания».
Участники выступили с лекциями, а также предложениями, мнениями и комментариями по повышению эффективности работы в рамках темы, популяризации передового опыта. Специалисты и официальные лица дали развернутые ответы на все вопросы участников по теме.