САРА УРУҒ – МЎЛ ҲОСИЛ ГАРОВИ
Халқимиз орасида кенг тарқалган “Сара уруғ – мўл ҳосил гарови” деган нақл бежиз айтилмаган. Ҳосилдорликка эришишда, аввало, ерга қадаладиган уруғликнинг сифати асосий омиллардан бири ҳисобланади. Шу боисдан, юртимизда сўнгги йилларда сифатли уруғлик тайёрлаш ва уни назорат қилиш тизими изчил йўлга қўйилган.
Айни пайтда, Вазирлар Маҳкамасининг 2021-йил 12-октябрдаги 641-сонли қарори талаблари асосида, 2025-йилги ҳосил учун юқори сифатли уруғлик дон тайёрлаш бўйича қатор назорат ва амалий тадбирлар амалга ошириляпти.
Ушбу жараёнларда Инспекция органлари томонидан жойларда амалдаги норматив ҳужжатлар асосида семинарлар ташкил этилиб, мутасадди ташкилотлар ходимларига зарур тавсия ва кўрсатмалар берилмоқда.
Самарқанд вилоятида 2025-йил ҳосили учун 324 та фермер хўжаликлари, элита уруғлик хўжаликлари ҳамда илмий-тадқиқот институтлари томонидан умумий майдони 8138 гектар бўлган ерда бошоқли дон экинлари етиштирилмоқда. Режага кўра, бу ҳудудлардан жами 24 минг тонна сифатли уруғлик дон тайёрланади. Жумладан:
“Кўпайтириш” авлодидаги экинлар – 733 гектар,
“Суперелита” – 6523 гектар,
“Элита” – 797 гектар майдонда етиштирилмоқда.
Шунингдек, қарорнинг 4-бобида белгиланганидек, уруғликка экилган майдонларда экинлар сут пишиш, мум пишиш ва тўлиқ пишиш босқичларида навдорлик ва сифати юзасидан апробация ишлари олиб борилмоқда.
Бугунги кунда вилоятнинг барча туманларида, 2026-йил ҳосили учун навдорлик даражаси юқори бўлган, серҳосил ғалла навларидан сифатли уруғлик дон жамғарилиши устидан “Ўзагроинспекция”нинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари ходимлари томонидан доимий назорат ўрнатилган.
Мазкур тадбирлар орқали келгуси йилларда юртимиз ғаллачилигида барқарор ҳосилдорликка эришиш, экспортбоп навларни кўпайтириш ҳамда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда муҳим қадамлар қўйилмоқда.

СЕМЯ САРЫ - ЗАЛОГ БОЛЬШОГО УРОЖАЯ
Недаром в нашем народе широко распространена пословица: «Доброе семя — залог богатого урожая». Качество посаженных семян является одним из основных факторов в достижении урожайности. Поэтому в последние годы в нашей стране последовательно налаживается система производства и контроля высококачественных семян.
В настоящее время на основании требований Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641 реализуется ряд контрольно-практических мероприятий по подготовке высококачественного семенного материала к урожаю 2025 года.
В ходе этих процессов инспекционные органы организуют семинары на основе действующих нормативных документов на местах, дают необходимые рекомендации и указания работникам соответствующих организаций.
В Самаркандской области 324 фермерских хозяйства, элитно-семеноводческих хозяйств и научно-исследовательских институтов возделывают зерновые культуры на общей площади 8138 гектаров под урожай 2025 года. Согласно плану, с этих площадей будет получено в общей сложности 24 тысячи тонн качественного семенного зерна. Включая:
Посевы в поколении «мультипликация» - 733 га,
«Суперэлита» - 6523 га,
«Элита» - возделывается на площади 797 га.
Также, как предусмотрено в главе 4 постановления, проводятся работы по согласованию сортов и качества сельскохозяйственных культур на посевах на семена в фазах молочной, восковой и полной спелости.
На сегодняшний день во всех районах области сотрудниками областного управления и районных отделов Узагроинспекции установлен постоянный контроль за заготовкой высококачественного семенного материала из высокоурожайных сортов зерновых культур с высоким уровнем сортового разнообразия под урожай 2026 года.
Благодаря этим мероприятиям предпринимаются важные шаги по достижению устойчивой урожайности зерновых в нашей стране в ближайшие годы, увеличению экспортно-ориентированных сортов и обеспечению продовольственной безопасности.