Ёғ-мой корхоналарнинг пахта техник чигитиниқайта ишлаш фаолияти назоратда
«Ўзагроинспекция» томонидан ёғ-мой корхоналарида пахта техник чигитини тўлиқ технологик циклда мақсадли қайта ишланиши ҳамда маҳсулотларнинг сифатини тасдиқловчи гигиеник хулосага эга эканлиги, қайта ишлаб олинган маҳсулотларнинг техник регламентлар ва стандартлар билан белгиланган мажбурий талабларга мувофиқлиги ёғ-мой корхоналари томонидан таъминланганлиги устидан доимий назорат йўлга қўйилган.
2025 йил I чорагида ўтказилган ўрганиш даврида 15 та ёғ-мой корхоналаридан 6 таси қонунчиликда белгиланган талабларга мувофиқ фаолият юритаётганлиги, 9 та корхоналар фаолияти эса мувофиқ эмаслиги аниқланди.
Аниқланган камчиликлар юзасидан корхоналарга нисбатан жами 15 та (9 та ёзма кўрсатма, 6 та огоҳлантириш) таъсир чоралари қўлланилди.
Шунингдек, пахта техник чигитини қайта ишлаш учун тўлиқ технологик цикл (мағизни янчиш, гидротермик ишлов бериш, пресслаш, экстракциялаш, рафинациялаш, дезодорациялаш ва қадоқлаш цехлари)га ва қайта ишлаб олинган маҳсулотларнинг сифатини тасдиқловчи гигиеник хулосага эга ҳамда маҳсулотларнинг техник регламентлар ва стандартлар билан белгиланган мажбурий талабларга мувофиқ деб топилган корхоналар юзасидан маълумотлар Республика товар хом-ашё биржасига киритилмоқда.

Технические семена хлопчатника от предприятий нефтегазовой отрасли деятельность по переработке находится под контролем
14 Апреля 2025 454
Узагроинспекцией установлен постоянный контроль за целенаправленной переработкой хлопкового семени на масложировых предприятиях по полному технологическому циклу, наличием гигиенического заключения, подтверждающего качество продукции, и соответствием продуктов переработки обязательным требованиям, установленным техническими регламентами и стандартами.
В ходе исследования, проведенного в первом квартале 2025 года, установлено, что 6 из 15 предприятий масложировой отрасли осуществляют свою деятельность в соответствии с требованиями, установленными законодательством, а деятельность 9 предприятий не соответствует им.
За выявленные недостатки к предприятиям применено 15 мер дисциплинарного взыскания (9 письменных предписаний, 6 предупреждений).
Также на Республиканскую товарную биржу вносятся сведения о предприятиях, имеющих полный технологический цикл переработки технических семян хлопчатника (цеха дробления ядра, гидротермической обработки, прессования, экстракции, рафинации, дезодорации и фасовки) и гигиеническое заключение, подтверждающее качество продуктов переработки, и продукция которых признана соответствующей обязательным требованиям, установленным техническими регламентами и стандартами.