СУРХОНДАРЁ ВИЛОЯТИДА КЕЛГУСИ ЙИЛ ҲОСИЛИ УЧУН СИФАТЛИ УРУҒЛИК ҒАЛЛА ЕТИШТИРИШГА ЭЪТИБОР ҚАРАТИЛГАН
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил олиш ва сифатли маҳсулот етиштиришда кафолатланган уруғликлар билан таъминлаш энг муҳим ва долзарб жараён бўлиб, апробация кўригини сифатли ўтказилишини талаб қилади.
Сурхондарё вилояти иқлим шароитида бошоқли дон экинлари уруғлик майдонларида дала апробация кўриклари ҳар йили май ойининг бошларида ғалланинг сут, мум пишиши ва пишиш фазаларида апробация ўтказувчи комиссиялар томонидан ўтказилади.
Вилоятда жорий йилда 181 та фермер, элита уруғлик хўжаликлари ҳамда Илмий тадқиқот институтларининг жами 6758 гектар уруғлик ғалла майдонларида 22157 тонна  сифатли ва сара уруғлик дон тайёрлаш белгиланган.
“Ўзагроинспексия”нинг вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари томонидан Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октябрдаги 641-сонли қарори билан тасдиқланган Низом талаблари асосида уруғлик ғалла майдонларида апробация кўригининг ўтказилишига қатъий амал қилиш, навга хос бўлмаган аралашмалари ва бегона ўтлар мавжуд майдонларни уруғликдан чиқариш ва яроқсиз деб топиш бўйича навдорлик сифат кўрсаткичлари юқори бўлган, серҳосил бошоқли дон экинлари навларидан уруғлик дон жамғаришга тайёргарлик жараёнлари устидан Инспекциянинг назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси «Уруғчилик тўғрисида» ги Қонунининг тегишли моддаларига  асосан «Сурхондонмахсулотлари» АЖ дон корхонаси ва  уларга қарашли дон қабул қилиш масканлари ҳамда “Уруғчиликни ривожлантириш маркази”га тизимидаги уруғлик цехларининг жавобгар шахсларига жорий йилда уруғлик материалларини қабул қилишда ғалла навларининг аралашиб кетмаслиги учун алоҳида жойлаштирилишида ва сақланишида меъёрлар талабига амал қилиниши ҳамда апробация комиссияси раҳбарлари номига белгиланган талаблар асосида дала апробация кўрикларни ўтказиш бўйича огоҳлантириш хатлари берилди.
Мақсад, вилоятда 2026 йил ғалла ҳосили учун навдорлик сифат кўрсаткичлари юқори бўлган, серҳосил бошоқли дон экинлари навларидан уруғлик дон жамғариш.

Обеспечение гарантированными семенами является важнейшим и неотложным процессом в достижении высоких урожаев и качественной продукции сельскохозяйственных культур и требует проведения высококачественных испытаний.
В природно-климатических условиях Сурхандарьинской области полевые приемочные осмотры семенных полей зерновых колосовых культур проводятся ежегодно в начале мая комиссиями, проводящими приемку зерна в фазах молочной, восковой и зрелой спелости.
В этом году 181 фермерское хозяйство, элитные семеноводческие хозяйства и научно-исследовательские институты на 6758 гектарах зерновых полей области наметили заготовку 22 157 тонн высококачественного и сортового семенного материала.
Областным управлением и районными управлениями «Узагроинспекции» проводятся мероприятия по контролю за процессами подготовки к сбору семенного зерна высокоурожайных, высококачественных сортов зерновых культур с высокими сортовыми показателями качества, строго соблюдая требования Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 12 октября 2021 года № 641, а также исключая из посева и признавая непригодными площади с несортовыми примесями и сорняками.
Также, согласно соответствующим статьям Закона Республики Узбекистан «О семеноводстве», ответственным лицам хлебоприемного предприятия АО «Сурхандонмахсулотлари» и его хлебоприемных пунктов, а также семенным цехам системы «Центра развития семеноводства» были выданы предупредительные письма по соблюдению требований нормативов по раздельному размещению и хранению сортов зерна при приеме семенных материалов текущего года, недопущению смешивания, проведению полевых апробационных испытаний на основе установленных требований, а также руководителям апробационных комиссий.
Цель — собрать семенной материал из высокоурожайных, высокопродуктивных сортов зерновых с высокими сортовыми показателями качества для урожая зерна 2026 года в регионе.