СУРХОНДАРЁ ВИЛОЯТИДА КЕЛГУСИ ЙИЛ ҲОСИЛИ УЧУН СИФАТЛИ УРУҒЛИК ҒАЛЛА ЕТИШТИРИШГА ЭЪТИБОР ҚАРАТИЛГАН
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил олиш ва сифатли маҳсулот етиштиришда кафолатланган уруғликлар билан таъминлаш энг муҳим ва долзарб жараён бўлиб, апробация кўригини сифатли ўтказилишини талаб қилади.
Сурхондарё вилояти иқлим шароитида бошоқли дон экинлари уруғлик майдонларида дала апробация кўриклари ҳар йили май ойининг бошларида ғалланинг сут, мум пишиши ва пишиш фазаларида апробация ўтказувчи комиссиялар томонидан ўтказилади.
Вилоятда жорий йилда 181 та фермер, элита уруғлик хўжаликлари ҳамда Илмий тадқиқот институтларининг жами 6758 гектар уруғлик ғалла майдонларида 22157 тонна  сифатли ва сара уруғлик дон тайёрлаш белгиланган.
“Ўзагроинспексия”нинг вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари томонидан Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октябрдаги 641-сонли қарори билан тасдиқланган Низом талаблари асосида уруғлик ғалла майдонларида апробация кўригининг ўтказилишига қатъий амал қилиш, навга хос бўлмаган аралашмалари ва бегона ўтлар мавжуд майдонларни уруғликдан чиқариш ва яроқсиз деб топиш бўйича навдорлик сифат кўрсаткичлари юқори бўлган, серҳосил бошоқли дон экинлари навларидан уруғлик дон жамғаришга тайёргарлик жараёнлари устидан Инспекциянинг назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси «Уруғчилик тўғрисида» ги Қонунининг тегишли моддаларига  асосан «Сурхондонмахсулотлари» АЖ дон корхонаси ва  уларга қарашли дон қабул қилиш масканлари ҳамда “Уруғчиликни ривожлантириш маркази”га тизимидаги уруғлик цехларининг жавобгар шахсларига жорий йилда уруғлик материалларини қабул қилишда ғалла навларининг аралашиб кетмаслиги учун алоҳида жойлаштирилишида ва сақланишида меъёрлар талабига амал қилиниши ҳамда апробация комиссияси раҳбарлари номига белгиланган талаблар асосида дала апробация кўрикларни ўтказиш бўйича огоҳлантириш хатлари берилди.
Мақсад, вилоятда 2026 йил ғалла ҳосили учун навдорлик сифат кўрсаткичлари юқори бўлган, серҳосил бошоқли дон экинлари навларидан уруғлик дон жамғариш.

ATTENTION IS FOCUSED ON GROWING QUALITY SEED GRAIN FOR NEXT YEAR'S HARVEST IN SURKHANDARYA REGION
Providing guaranteed seeds is the most important and urgent process in achieving high yields and quality products from agricultural crops, and it requires high-quality testing.
In the climatic conditions of the Surkhandarya region, the field approval inspections of the seed fields of spiked grain crops are held every year at the beginning of May by the commissions that conduct the approval of grain in milk, wax ripening and ripening phases.
This year, 181 farmers, elite seed farms and scientific research institutes have set to prepare 22,157 tons of high-quality and high-quality seed grain on 6,758 hectares of grain fields in the region.
The regional department and district departments of the "Uzagroinspection" are carrying out control measures over the processes of preparing for the collection of seed grain from high-yielding, high-quality varieties of grain crops, strictly adhering to the requirements of the Regulations approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 641 dated October 12, 2021, and excluding from the seeding and declaring as unsuitable areas with non-varietal impurities and weeds.
Also, in accordance with the relevant articles of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Seed Production", the responsible persons of the grain enterprise "Surkhandonmahsulotlari" JSC and their grain receiving facilities and the "Center for the Development of Seed Production" system were issued warning letters to the heads of the approbation commission to comply with the requirements of the standards for separate placement and storage of grain varieties when receiving seed materials this year to prevent mixing, and to conduct field approbation tests based on the established requirements.
The goal is to collect seed grain from high-yielding eared grain varieties with high varietal quality indicators for the 2026 grain harvest in the region.