Surxondaryo: viloyatda yerlarni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan 123 ta holat aniqlangan
9 Yanvar 2024 2848
«O‘zagroinspeksiya»ning Surxondaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilishi bo‘limi tomonidan o‘tgan davr mobaynida 123 ta holatda 7.58 gektar yeR maydonida o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan jami 6 mlrd 356 mln 332 ming 670 so‘m miqdorida yetkazilgan zarar hisoblangan.
Ushbu holat bo‘yicha, viloyat va tuman Prokuraturasiga 103 ta, IIB tergov bo‘linmalariga 20 ta xulosalar berilgan va 1 ta holatda yetkazilgan zararni ixtiyoriy qoplash yuzasidan ogohlantirish xati chiqarilgan.
Jumladan, Termiz tumani “Surxon Xalqobod” massivi «Xalqobod» mahallasida faoliyat yuritib kelayotgan «Javidbek» MCHJ rahbari Xolov Faxriddin tomonidan o‘ziga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jalik xaritasining 63 q-dala konturdagi ball boniteti 58.3 bo‘lgan sug‘oriladigan yer maydoniga o‘zboshimchalik bilan qorovulxona, molxona, oshxona, nasosxona kabi jami 2 ming 552 kv.metr o‘lchamdagi sug‘oriladigan yer maydoniga qurilish qurganligi aniqlangan.
Ushbu holat bo‘yicha yetkazilgan zararni ixtiyoriy qoplash yuzasidan ogohlantirish xati chiqarilib, ijrosi taʼminlangan.
Shuningdek: Surxondaryo viloyati Angor, Termiz, Muzrabot, Sherobot, Qumqo‘rg‘on tumanlarida faoliyat yuritib kelayotgan fermer xo‘jaliklari tomonidan yer maydonlarida samarali va maqsadli foydalanishi yuzasidan o‘rganish ishlari olib borilib, aniqlangan huquqbuzarliklarni bartaraf etish yuzasidan tuman hokimliklariga taqdinoma va yozma ko‘rsatmalar kiritilgan.
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olish, yerlardan oqilona va samarali foydalanishda huquqbuzarliklarga yo‘l qo‘yilishi bo‘yicha jami 10 ta holatlarda yuridik va jismoniy shaxslardan murojaatlar kelib tushgan bo‘lib, ular belgilangan muddatlarda murojaatchilar ishtirokida o‘rganib chiqilib ijobiy xal etildi, zarur holatlarda tushuntirishlar berildi.
Hozirgi kunda yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan Prokuratura hamda IIB tergov bo‘linmalari tomonidan tergov harakatlari davom etmoqda.
Shuningdek, Inspeksiya vakolati doirasida, viloyatdagi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi mutaxassislari tomonidan o‘rganishlar olib borilmoqda.
A. Tilovov, Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi bosh mutaxassisi

Surkhandarya region: 123 cases of land withdrawal from agricultural circulation were identified in the region
9 January 2024 2802
Over the past period, the department of “Uzagroinspection” of the Surkhandarya regional department for control over the use of agricultural land recorded 123 cases of arbitrary seizure of land from agricultural use on an area of 7.58 hectares. 6 billion 356 Losses in the amount of 332 thousand 670 soums were accrued against legal entities and individuals .
At the same time, 103 conclusions were given to the regional and district prosecutor's offices, 20 conclusions were given to the investigative units of the Ministry of Internal Affairs, and in 1 case a warning was issued about voluntary compensation for the damage caused.At the same time, 103 conclusions were given to the regional and district prosecutor's offices, 20 conclusions were given to the investigative units of the Ministry of Internal Affairs, and in 1 case a warning was issued about voluntary compensation for the damage caused.
In particular, Kholov Fakhriddin, the head of Javidbek LLC, operating in the Khalkabad microdistrict of the Surkhan Khalkabad massif of the Termiz region, which belongs to him Kholov Fakhriddin, has an irrigated field with a credit rating of 58.3 in 63 square meters of the agricultural map contour established, that he unauthorizedly built a lodge, a barn, a kitchen, and a pump house on irrigated land with an area of 2 thousand 552 square meters.
In this case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for the damage caused and its execution was ensured.In this case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for the damage caused and its execution was ensured.
Also: in the Angora, Termez, Muzrabotsky, Sherobotsky, Kumkurgan districts of the Surkhandarya region, research was carried out on the issues of effective and targeted use of land by farms, a presentation and a written report to the district khokims on eliminating the identified violations. , instructions included.
In total, in 10 cases of arbitrary seizure of agricultural land, violations of rational and efficient use of land, appeals were received from legal entities and individuals and they were considered by the applicants in a timely manner, studied and resolved positively, and if necessary, explanations were given.
Currently, the Prosecutor's Office and the investigative units of the Ministry of Internal Affairs are conducting investigations against legal entities and individuals who caused the withdrawal of lands from agricultural use.Also, within the scope of the inspection’s powers, research is carried out by specialists from the department for control over the use of agricultural land in the region.
Tilovov A.A., chief specialist of the department for control over the use of agricultural lands of the inspection