Hukumat tomonidan agentlik va inspeksiyalarda qonun hujjatlari ijrosini samarali tashkil etish bo'yicha amaliyot tashkil etildi
25 Dekabr 2023 3231
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qonunchilik hujjatlari ijrosini samarali tashkil etishda davlat boshqaruvi organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlarining shaxsiy javobgarligini kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni va Hukumatning tegishli qaror va topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida 5- kun davomida Vazirlar Mahkamasi apparatida vazirliklar huzuridagi 10 ga yaqin Inspeksiya va agentliklarning ijro intizomi, umumiy bo‘lim va murojaatlar bilan ishlash masalalariga masʼul bo‘lgan xodimlari malakasi oshirildi.
Amaliyotga jalb qilingan xodimlar tomonidan stajirovka davomida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Adliya vazirligi, Yoshlar siyosati va sport vaziriligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirliklarida ijro intizomi, umumiy bo‘lim va murojaatlar bilan ishlash masalalari bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tajriba almashildi.
Amaliyot davrida ishtirokchi xodimlar nafaqat Vazirlar Mahkamasidagi imli va tajribali mutaxassislardan bugungi kundagi dolzarb mavzular yuzasidan boshqa davlat organlari (inspeksiya va agentliklar) vakillari bilan fikr almashdi, balki sohadagi kamchilik va muammolar, ularni bartaraf qilish yuzasidan tajribalar ham almashildi.
Shuningdek, amaliyotning so‘ngi kunida Hukumat uyida Bosh vazir maslahatchisi R.Abduqodirov barcha qatnashchilarga amaliyot yakunlari bo‘yicha inspeksiya va agentliklarda ishlarni yaxshilash bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi.

The government has established the practice of effectively organizing the implementation of regulatory documents in authorities and inspections
25 December 2023 3235
In order to ensure the implementation of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to strengthen the personal responsibility of heads of government bodies and local executive authorities in the effective organization of the execution of legislative documents” and the implementation of relevant decisions and instructions of the Government, within 5 days the Office of the Cabinet of Ministers under the ministries trained about 10 inspectorate and departmental employees responsible for enforcement discipline, general management and appeal activities.
During the internship, employees involved in the internship have experience in work carried out in the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice, the Ministry of Youth Policy and Sports, the Ministry of Higher Education, Science and exchanged innovations in the field of performance discipline, general department and work with appeals.
During the internship, the participating employees not only exchanged views with representatives of other government bodies (inspectorates and departments) on current topics of today from knowledgeable and experienced experts of the Cabinet of Ministers, but also exchanged experiences about shortcomings and problems in the field. , and their elimination.During the internship, the participating employees not only exchanged views with representatives of other government bodies (inspectorates and departments) on current topics of today from knowledgeable and experienced experts of the Cabinet of Ministers, but also exchanged experiences about shortcomings and problems in the field. , and their elimination.
Also on the last day of the exercise, Advisor to the Prime Minister R. Abdukadyrov gave all participants recommendations on improving the work of the inspectorate and departments based on the results of the exercise.