Don qabul qilish shoxobchalarning mavsumga tayyorgarligi inspeksiya nazoratida
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22 maydagi “G‘alla yetishtiruvchi xo‘jaliklar va korxonalardan sotib olinadigan donni saqlash sohasidagi ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 312-son qarori ijrosini o‘z vaqtida taʼminlash maqsadida 2025-yil hosilida fermer xo‘jaliklari tomonidan yetishtirilgan boshoqli don ekinlarini sifatli qabul qilish, saqlash hamda nobudgarchiliklarning oldini olish borasida bir qator vazifalar yuklatilgan.
Mazkur qarordan kelib chiqib, don qabul qilish hamda joylashtirish bilan shug‘ullanuvchi barcha tijorat vakillarining 2025-yil g‘alla hosilini qabul qilishda ularning moddiy-texnika bazasi hamda don qabul qilish mavsumiga tayyorgarlik ishlarini borishi bo‘yicha tashkil etilgan Ishchi guruhi tomonidan o‘rganildi.
Buxoro viloyatida mavjud 3 ta bosh korxona va 17 ta don qabul qilish shoxobchalari obyektlarini kompleks dezinfeksiyalash, donni saqlash sharoitlari, sinovlarini olib borish bo‘yicha laboratoriyalar tayyorgarligi, asfalt maydonlarning holati va boshqa zaruriy talablar bajarilishi yuzasidan ishchi guruh tomonidan amaliy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, g‘alla hosilida fermer xo‘jaliklari tomonidan yetishtirilgan boshoqli don mahsulotini nes nobud qilmasdan, belgilangan davlat standarti talablari asosida qabul qilish, nizoli holatlarni keltirib chiqaruvchi sabablarni oldini olish borasida tizimli ishlar amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olindi.
Bundan tashqari, qabul qilinadigan donning sifati, uning saqlanishi, joylashtirilish tartibiga rioya qilinishi, miqdori va sifati bo‘yicha hisobga olishning to‘g‘riligi hamda donlarning saqlashda tabiiy kamayish normalari qo‘llanishining asoslanganligi ustidan O‘zagroinspeksiya tomonidan nazoratga olindi.

Инспекция контролирует готовность пунктов приема зерна к сезону.
В целях обеспечения своевременной реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 2020 года № 312 «Об утверждении некоторых нормативно-правовых актов в сфере хранения зерна, закупаемого у зерносеющих хозяйств и предприятий» возложен ряд задач по обеспечению качественного приема, хранения и недопущению порчи выращенного фермерскими хозяйствами урожая 2025 года зерна.
На основании данного решения создана Рабочая группа по изучению материально-технической базы всех коммерческих представителей, осуществляющих приемку и размещение зерна урожая 2025 года, а также хода подготовки к сезону приемки зерна.
Рабочая группа осуществляет практические мероприятия по обеспечению комплексной дезинфекции 3 основных предприятий и 17 хлебоприемных пунктов Бухарской области, условий хранения зерна, подготовки лабораторий к проведению испытаний, состояния асфальтобетонных площадок и выполнения других необходимых требований.
Также определены меры по осуществлению системной работы по обеспечению приемки выращенной в хозяйствах зерновой продукции без потери качества, на основе требований установленного государственного стандарта, а также по предупреждению причин возникновения конфликтных ситуаций.
Кроме того, Узагроинспекцией осуществлялся контроль за качеством поступающего зерна, его хранением, соблюдением порядка хранения, правильностью учета количества и качества, обоснованностью применения норм натуральной убыли при хранении зерна.