Don qabul qilish shoxobchalarning mavsumga tayyorgarligi inspeksiya nazoratida
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22 maydagi “G‘alla yetishtiruvchi xo‘jaliklar va korxonalardan sotib olinadigan donni saqlash sohasidagi ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 312-son qarori ijrosini o‘z vaqtida taʼminlash maqsadida 2025-yil hosilida fermer xo‘jaliklari tomonidan yetishtirilgan boshoqli don ekinlarini sifatli qabul qilish, saqlash hamda nobudgarchiliklarning oldini olish borasida bir qator vazifalar yuklatilgan.
Mazkur qarordan kelib chiqib, don qabul qilish hamda joylashtirish bilan shug‘ullanuvchi barcha tijorat vakillarining 2025-yil g‘alla hosilini qabul qilishda ularning moddiy-texnika bazasi hamda don qabul qilish mavsumiga tayyorgarlik ishlarini borishi bo‘yicha tashkil etilgan Ishchi guruhi tomonidan o‘rganildi.
Buxoro viloyatida mavjud 3 ta bosh korxona va 17 ta don qabul qilish shoxobchalari obyektlarini kompleks dezinfeksiyalash, donni saqlash sharoitlari, sinovlarini olib borish bo‘yicha laboratoriyalar tayyorgarligi, asfalt maydonlarning holati va boshqa zaruriy talablar bajarilishi yuzasidan ishchi guruh tomonidan amaliy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, g‘alla hosilida fermer xo‘jaliklari tomonidan yetishtirilgan boshoqli don mahsulotini nes nobud qilmasdan, belgilangan davlat standarti talablari asosida qabul qilish, nizoli holatlarni keltirib chiqaruvchi sabablarni oldini olish borasida tizimli ishlar amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olindi.
Bundan tashqari, qabul qilinadigan donning sifati, uning saqlanishi, joylashtirilish tartibiga rioya qilinishi, miqdori va sifati bo‘yicha hisobga olishning to‘g‘riligi hamda donlarning saqlashda tabiiy kamayish normalari qo‘llanishining asoslanganligi ustidan O‘zagroinspeksiya tomonidan nazoratga olindi.

The inspection is monitoring the readiness of grain receiving stations for the season.
In order to ensure the timely implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 312 dated May 22, 2020 “On approval of certain regulatory legal acts in the field of storage of grain purchased from grain-growing farms and enterprises”, a number of tasks have been assigned to ensure the high-quality reception, storage and prevention of spoilage of grain crops grown by farms in the 2025 harvest.
Based on this resolution, the material and technical base of all commercial representatives engaged in the reception and placement of grain was studied by the established Working Group on the progress of preparations for the grain reception season and the acceptance of the 2025 grain harvest.
The working group is carrying out practical measures to ensure the comprehensive disinfection of the facilities of 3 main enterprises and 17 grain receiving points in the Bukhara region, the conditions for storing grain, the readiness of laboratories for testing, the condition of asphalt areas and other necessary requirements.
Also, measures have been determined to implement systematic work to ensure that grain products grown by farms during the grain harvest are accepted without loss of quality, based on the requirements of the established state standard, and to prevent the causes of conflict situations.
In addition, the Uzagroinspection has taken control of the quality of the grain being received, its storage, compliance with the placement procedure, the correctness of accounting for quantity and quality, and the validity of the application of natural reduction norms for grain storage.