Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari soni Respublika bo‘yicha jami 350 mingtadan ortdi
4 Dekabr 2023 2969
Inspeksiyaning “Texnikalar hisobi” va “Traktorchi-mashinist” avtomatlashtirilgan axborot tizimlari Yagona interaktiv davlat xizmati portali (my.gov.uz)ga integratsiya qilindi.
Natijada, jismoniy va yuridik shaxslarga qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, hisobdan chiqarish va texnikalar to‘g‘risidagi maʼlumotnoma olish, shuningdek, traktorchi-mashinist guvohnomasi olish uchun Davlat xizmatlari markazlari va YAIDXP orqali elektron ariza berish va to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati yaratildi.
Texnikalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda talab etiladigan hujjatlarni qisqartirish maqsadida, texnikalar oldi-sotdi qilinganda, sovg‘a yoki meros qilib qoldirilganda notarial idoralar tomonidan tuziladigan shartnomalar va chetdan olib kirilgan texnikalarga beriladigan bojxona yuk dekoratsiyalarini yuridik va jismoniy shaxslardan talab etilmasdan, ushbu hujjatlarni Inspeksiya tomonidan Adliya vazirligining “Notarius” va Bojxona qo‘mitasining tegishli axborot tizimlaridan integratsiya yo‘li bilan elektron olish yo‘lga qo‘yildi.
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarining texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni elektron yuritish maqsadida “Texnikalar texnik ko‘rigi” avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishlab chiqilib, 2023 yil 1 iyulidan ishga tushirildi.
Inspeksiya tomonidan beriladigan texnik pasport, texnik guvohnoma hamda traktorchi-mashinist guvohnomalarini QR kodlash joriy etildi.
Buning natijasida QR kod yordamida texnika to‘g‘risidagi maʼlumotlarni onlayn rejimda aniqlash imkoniyati yaratildi.
Jismoniy va yuridik shaxslarga qulayliklar yaratish maqsadida 2023 yil 1 maydan boshlab qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini harakatlanuvchi (maxsus avtotransport) mobil texnik nazorat liniyalaridan foydalangan holda majburiy yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazish amaliyotini joriy etildi.
Ushbu xizmatni amalga oshirish uchun Respublika bo‘yicha jami 28 ta harakatlanuvchi mobil texnik nazorat liniyalari tashkil etildi.
Buning natijasida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaati asosida ularga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini turgan joyiga borib texnik ko‘rikdan o‘tkazish imkoniyati yaratildi.
2023 yil 1 avgustdan boshlab qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l- qurilish texnikalarini ishlab chiqaruvchi yoki maxsus savdo tashkilotlarida xaridorlarga sotilgan yangi texnikalar uchun qonunchilik hujjatlarida belgilangan hujjatlar bilan birga "O‘zagroinspeksiya"da ro‘yxatdan o‘tkazish uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan “Hisob-maʼlumotnoma” berish amaliyoti joriy etildi.
Buning natijasida, yangi sotib olingan texnikani davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun mulk egasi tomonidan shartnoma va hisob-fakturalarni taqdim etish talabi bekor qilindi.
Inspeksiya tomonidan “Hisob-maʼlumotnoma” blankalari maxsus himoyalangan qog‘ozda tayyorlanib, Respublikadagi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l- qurilish texnikalarini ishlab chiqaruvchi hamda maxsus savdo tashkilotlariga bugungi kunga qadar 3 mingdan ortiq “Hisob-maʼlumotnoma” blankalari bepul tarqatildi.
Bugungi kunga kelib, davlat ro‘yxatiga olingan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari soni Respublika bo‘yicha jami 350 mingdan ortdi.
Xususan, joriy yilning o‘tgan davri mobaynida yangi 8 ming 756 ta qishloq xo‘jaligi texnikalari va 3 ming 415 ta melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.

Общее количество сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники в республике увеличилось на 350 тысяч.
4 Декабря 2023 2968
Автоматизированные информационные системы инспекций «Технический учет» и «Трактор-машинист» интегрированы в Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz).
В результате физические и юридические лица могут обратиться за государственной регистрацией и снятием с учета сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, а также получить свидетельство на технику, а также удостоверение тракториста в Центрах государственного обслуживания и можно подавать электронные заявки и осуществлять платежи через YAIDXP.
В целях сокращения пакета документов, необходимых для государственной регистрации оборудования, договоров, заключаемых нотариальными конторами при приобретении, дарении или завещании оборудования, а также таможенного оформления грузов, выдаваемых на ввозимое оборудование, без требования к юридическим и физическим лицам представления этих документов проведена проверка. запустил электронную приемную путем интеграции соответствующих информационных систем Минюста «Нотариус» и Таможенного комитета.
В целях электронного ведения информации о техническом осмотре сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники разработана и запущена с 1 июля 2023 года автоматизированная информационная система «Технический осмотр техники».
Введено QR-кодирование технических паспортов, технических сертификатов и удостоверений трактористов, выдаваемых инспекцией.
В результате информацию об оборудовании можно было определить онлайн по QR-коду.
В целях создания удобства для физических и юридических лиц с 1 мая 2023 года введена практика обязательного ежегодного технического осмотра сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники с использованием передвижных линий технического контроля.
Для реализации данной услуги по всей республике создано 28 мобильных линий технического контроля.
В результате на основании обращения физических и юридических лиц создана возможность проведения технического осмотра принадлежащей им сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
С 1 августа 2023 года для новой техники, реализуемой покупателям у производителей сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники или специальных торговых организаций, основанием для регистрации в «Узагроинспекции» являются документы, предусмотренные законодательством. Практика выдачи «Счета» -ссылка» была введена.
В результате было отменено требование о предоставлении собственником недвижимости договора и счетов-фактур для государственной регистрации вновь приобретаемого оборудования.
Инспекцией подготовлены бланки «Учет-справки» на особо защищенной бумаге, и на сегодняшний день более 3 тысяч бланков «Учет-справки» бесплатно розданы производителям сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники и специальным торговым организациям по республике. .
На сегодняшний день количество зарегистрированной на государственной регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники в республике выросло до 350 тысяч.
В частности, за истекший период текущего года зарегистрировано 8 тысяч 756 новых сельскохозяйственных машин и 3 тысячи 415 мелиоративных и дорожно-строительных машин.