Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari soni Respublika bo‘yicha jami 350 mingtadan ortdi
4 Dekabr 2023 2969
Inspeksiyaning “Texnikalar hisobi” va “Traktorchi-mashinist” avtomatlashtirilgan axborot tizimlari Yagona interaktiv davlat xizmati portali (my.gov.uz)ga integratsiya qilindi.
Natijada, jismoniy va yuridik shaxslarga qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, hisobdan chiqarish va texnikalar to‘g‘risidagi maʼlumotnoma olish, shuningdek, traktorchi-mashinist guvohnomasi olish uchun Davlat xizmatlari markazlari va YAIDXP orqali elektron ariza berish va to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati yaratildi.
Texnikalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda talab etiladigan hujjatlarni qisqartirish maqsadida, texnikalar oldi-sotdi qilinganda, sovg‘a yoki meros qilib qoldirilganda notarial idoralar tomonidan tuziladigan shartnomalar va chetdan olib kirilgan texnikalarga beriladigan bojxona yuk dekoratsiyalarini yuridik va jismoniy shaxslardan talab etilmasdan, ushbu hujjatlarni Inspeksiya tomonidan Adliya vazirligining “Notarius” va Bojxona qo‘mitasining tegishli axborot tizimlaridan integratsiya yo‘li bilan elektron olish yo‘lga qo‘yildi.
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarining texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni elektron yuritish maqsadida “Texnikalar texnik ko‘rigi” avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishlab chiqilib, 2023 yil 1 iyulidan ishga tushirildi.
Inspeksiya tomonidan beriladigan texnik pasport, texnik guvohnoma hamda traktorchi-mashinist guvohnomalarini QR kodlash joriy etildi.
Buning natijasida QR kod yordamida texnika to‘g‘risidagi maʼlumotlarni onlayn rejimda aniqlash imkoniyati yaratildi.
Jismoniy va yuridik shaxslarga qulayliklar yaratish maqsadida 2023 yil 1 maydan boshlab qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini harakatlanuvchi (maxsus avtotransport) mobil texnik nazorat liniyalaridan foydalangan holda majburiy yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazish amaliyotini joriy etildi.
Ushbu xizmatni amalga oshirish uchun Respublika bo‘yicha jami 28 ta harakatlanuvchi mobil texnik nazorat liniyalari tashkil etildi.
Buning natijasida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaati asosida ularga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini turgan joyiga borib texnik ko‘rikdan o‘tkazish imkoniyati yaratildi.
2023 yil 1 avgustdan boshlab qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l- qurilish texnikalarini ishlab chiqaruvchi yoki maxsus savdo tashkilotlarida xaridorlarga sotilgan yangi texnikalar uchun qonunchilik hujjatlarida belgilangan hujjatlar bilan birga "O‘zagroinspeksiya"da ro‘yxatdan o‘tkazish uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan “Hisob-maʼlumotnoma” berish amaliyoti joriy etildi.
Buning natijasida, yangi sotib olingan texnikani davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun mulk egasi tomonidan shartnoma va hisob-fakturalarni taqdim etish talabi bekor qilindi.
Inspeksiya tomonidan “Hisob-maʼlumotnoma” blankalari maxsus himoyalangan qog‘ozda tayyorlanib, Respublikadagi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l- qurilish texnikalarini ishlab chiqaruvchi hamda maxsus savdo tashkilotlariga bugungi kunga qadar 3 mingdan ortiq “Hisob-maʼlumotnoma” blankalari bepul tarqatildi.
Bugungi kunga kelib, davlat ro‘yxatiga olingan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari soni Respublika bo‘yicha jami 350 mingdan ortdi.
Xususan, joriy yilning o‘tgan davri mobaynida yangi 8 ming 756 ta qishloq xo‘jaligi texnikalari va 3 ming 415 ta melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.

The total number of agricultural, reclamation and road construction equipment in the republic increased by 350 thousand.
4 December 2023 2965
Automated information systems of the inspections “Technical accounting” and “Tractor driver” are integrated into the Unified interactive portal of public services (my.gov.uz).
As a result, individuals and legal entities can apply for state registration and deregistration of agricultural, reclamation and road construction equipment, as well as obtain a certificate for the equipment, as well as a tractor driver’s license at the Public Service Centers and can submit electronic applications and make payments through YAIDXP.
In order to reduce the package of documents required for state registration of equipment, contracts concluded by notary offices when purchasing, donating or bequeathing equipment, as well as customs clearance of goods issued for imported equipment, an audit was carried out without requiring legal entities and individuals to submit these documents. launched an electronic reception by integrating the relevant information systems of the Ministry of Justice “Notary” and the Customs Committee.
For the purpose of electronically maintaining information on the technical inspection of agricultural, land reclamation and road construction equipment, an automated information system “Technical Inspection of Equipment” was developed and launched on July 1, 2023.
QR coding of technical passports, technical certificates and tractor driver licenses issued by the inspection has been introduced.
As a result, information about the equipment could be determined online using a QR code.
In order to create convenience for individuals and legal entities, from May 1, 2023, the practice of mandatory annual technical inspection of agricultural, reclamation and road construction equipment using mobile technical control lines has been introduced.
To implement this service, 28 mobile technical control lines have been created throughout the republic.
As a result, based on the appeal of individuals and legal entities, the opportunity has been created to conduct a technical inspection of their agricultural, land reclamation and road construction equipment.
From August 1, 2023, for new equipment sold to buyers from manufacturers of agricultural, reclamation and road construction equipment or special trade organizations, the basis for registration with the Uzagroinspectorate is the documents provided for by law. The practice of issuing “Invoices - link” was introduced.
As a result, the requirement for the property owner to provide a contract and invoices for state registration of newly purchased equipment was canceled.
The inspectorate has prepared “Accounting-Certificate” forms on specially protected paper, and to date, more than 3 thousand “Accounting-Certificate” forms have been distributed free of charge to manufacturers of agricultural, reclamation and road-building equipment and special trade organizations throughout the republic. .
To date, the number of state-registered agricultural, reclamation and road-building equipment in the republic has increased to 350 thousand.
In particular, over the past period of this year, 8 thousand 756 new agricultural machines and 3 thousand 415 reclamation and road construction machines were registered.