Samarqand viloyatida 2025-yil g‘alla o‘rim-yig‘im mavsumiga tayyorgarlik yuzasidan amaliy seminar bo‘lib o‘tdi
23 May 2025 1029
Samarqand viloyati Payariq va Ishtixon tumanlarida joriy yilgi g‘alla o‘rim-yig‘imini rejali tarzda tashkil etish maqsadida joriy yilning 22-may kuni amaliy seminar tashkil etildi. 2025-yil hosilini o‘z vaqtida va nest-nobud qilmasdan yig‘ishtirib olish uchun viloyat bo‘yicha jami 255 dona g‘alla o‘rish kombaynlarni shay holatga keltirildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari S.A. Nishanboyev, viloyat hokimi o‘rinbosari Sh.F. Xudoyberdiyev, tuman hokimlari va “O‘zagroinspeksiya”ning Samarqand viloyat boshqarmasi boshlig‘i D. Achilov, hamda mutasaddi tashkilotlar vakillari qatnashishdi.
Shuningdek, tadbirga Bulung‘ur, Jomboy, Toyloq, Samarqand, Urgut, Kattaqo‘rg‘on, Paxtachi, Narpay, Pastdarg‘om, Nurobod va Oqdaryo tumanlaridan mavsumga safarbar etilgan mutaxassislar jalb etildi.
Mazkur seminarda joriy mavsumdagi g‘alla o‘rim-yig‘imini samarali tashkil etish, mavjud texnik va tashkiliy imkoniyatlardan to‘laqonli foydalanish, shuningdek, hosilni yo‘qotishlarsiz yig‘ishtirib olish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

В Самаркандской области прошел практический семинар по подготовке к уборке зерновых 2025 года
22 мая текущего года в Пайарыкском и Иштихонском районах Самаркандской области был организован практический семинар по организации уборки урожая зерновых в текущем году в плановом порядке. Для уборки урожая 2025 года в срок и без повреждения посевов по всему региону подготовлено 255 зерноуборочных комбайнов.
В семинаре приняли участие заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан С.А. Нишанбаев, заместитель хокима области Ш.Ф. В мероприятии приняли участие хокимы районов Худойбердиев, начальник Самаркандского областного управления Узагроинспекции Д. Ачилов, а также представители профильных организаций.
В мероприятии также приняли участие мобилизованные на сезон специалисты из Булунгурского, Джомбойского, Тойлокского, Самаркандского, Ургутского, Каттакурганского, Пахтачинского, Нарпайского, Пастдаргамского, Нурабадского и Акдарьинского районов.
На семинаре были даны рекомендации по эффективной организации уборки зерновых в текущем сезоне, максимальному использованию имеющихся технических и организационных возможностей и уборке урожая без потерь.