Samarqand viloyatida 2025-yil g‘alla o‘rim-yig‘im mavsumiga tayyorgarlik yuzasidan amaliy seminar bo‘lib o‘tdi
23 May 2025 1029
Samarqand viloyati Payariq va Ishtixon tumanlarida joriy yilgi g‘alla o‘rim-yig‘imini rejali tarzda tashkil etish maqsadida joriy yilning 22-may kuni amaliy seminar tashkil etildi. 2025-yil hosilini o‘z vaqtida va nest-nobud qilmasdan yig‘ishtirib olish uchun viloyat bo‘yicha jami 255 dona g‘alla o‘rish kombaynlarni shay holatga keltirildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari S.A. Nishanboyev, viloyat hokimi o‘rinbosari Sh.F. Xudoyberdiyev, tuman hokimlari va “O‘zagroinspeksiya”ning Samarqand viloyat boshqarmasi boshlig‘i D. Achilov, hamda mutasaddi tashkilotlar vakillari qatnashishdi.
Shuningdek, tadbirga Bulung‘ur, Jomboy, Toyloq, Samarqand, Urgut, Kattaqo‘rg‘on, Paxtachi, Narpay, Pastdarg‘om, Nurobod va Oqdaryo tumanlaridan mavsumga safarbar etilgan mutaxassislar jalb etildi.
Mazkur seminarda joriy mavsumdagi g‘alla o‘rim-yig‘imini samarali tashkil etish, mavjud texnik va tashkiliy imkoniyatlardan to‘laqonli foydalanish, shuningdek, hosilni yo‘qotishlarsiz yig‘ishtirib olish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

A practical seminar was held in the Samarkand region to prepare for the 2025 grain harvest season
A practical seminar was held on May 22 of this year in the Payariq and Ishtikhon districts of the Samarkand region in order to organize this year's grain harvest in a planned manner. A total of 255 grain harvesters were brought to readiness in the region to harvest the 2025 harvest on time and without nest destruction.
The seminar was attended by the Deputy Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan S.A. Nishanboyev, Deputy Khokim of the region Sh.F. Khudoyberdiev, district Khokims and Head of the Samarkand Regional Department of "Uzagroinspection" D. Achilov, as well as representatives of relevant organizations.
Also, specialists mobilized for the season from Bulungur, Jomboy, Toyloq, Samarkand, Urgut, Kattakurgan, Pakhtachi, Narpay, Pastdargam, Nurobod and Akdaryo districts were involved in the event.
The seminar provided recommendations on the effective organization of the current season's grain harvest, the full use of existing technical and organizational capabilities, as well as harvesting the crop without losses.