Xorazm: Urug‘lik g‘alla maydonlarini aprobatsiya ko‘rigidan o‘tkazish yuzasidan seminar tashkil etildi
16 May 2024 2448
Viloyatda 2024-yil urug‘lik g‘alla hosili uchun 70 nafar don yetishtiruvchi subyektlar tomonidan 2 mingdan ortiq gektar maydonga kuzgi bug‘doyning 10 ta seleksion navlaridan avlodlar bo‘yicha jami 8000 tonna urug‘lik don yetishtirish rejalashtirilgan.
Joriy yilning 16-may kuni 2024-yil hosilidan urug‘lik don tayyorlash maqsadida Yangibozor tumani “Xorazm faxri” urug‘chilik klasteri urug‘lik g‘alla maydonida kelgusi yil hosili uchun jamg‘ariladigan urug‘lik g‘alla maydonlarini aprobatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha seminar o‘tkazildi.
Seminarda Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, Urug‘chilikni rivojlantirish markazi viloyat boshqarmasi, Inspeksiyaning viloyat va tuman bo‘limlari, Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi DM, va urug‘lik g‘alla yetishtiruvchi subyektlar rahbarlari ishtirok etdilar.
Tadbirda Qishloq xo‘jaligi vazirligi taklifida belgilangan yuqori avlodli urug‘lik don yetishtirish jarayonlarida umumiy maydonlarga nisbatan avlodlar o‘rtasidagi mutanosiblik va oraliqni saqlagan holda aprobatsiyadan o‘tkazish belgilanganligi , shuningdek, Prezidentning 2018-yil 27-apreldagi PQ–3683-sonli qarorida belgilangan “bitta viloyatda o‘ntadan ko‘p, bitta tumanda beshtadan ko‘p boshoqli don ekinlarining rayonlashtirilgan navlarini joylashtirishga yo‘l qo‘yilmasligi” borasida fikrlar almashilib, aprobatorlarga bu borada tushuntirishlar berib o‘tildi.
Bugungi kunda yuqori avlodli urug‘liklar asosan Yangibozor va Urganch tumanlari hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Xususan, Yangibozor tumani bo‘yicha 2024-yil hosilidan 23 nafar urug‘lik don yetishtiruvchi subyektlar tomonidan 1 060 gektar urug‘lik maydonlarida kuzgi bug‘doyning 5 ta seleksion navlaridan avlodlar bo‘yicha jami  4 504 tonna urug‘lik don yetishtirish rejalashtirilgan.
Urganch tumani bo‘yicha 2024-yil hosilidan 10 nafar urug‘lik don yetishtiruvchi subyektlar tomonidan 260,5 gektar urug‘lik maydonlarida kuzgi bug‘doyning 5 ta seleksion navlaridan avlodlar bo‘yicha jami 876 tonna urug‘lik don yetishtirish rejalashtirilgan.
Shunga ko‘ra, aprobatsiya jarayonlarida aniqlangan barcha munozarali masalalarni Inspeksiya tomonidan hal qilinishi bo‘yicha tushuntirishlar berilib, aprobatsiya ko‘rigini hukumatning tegishli qarori asosida tasdiqlangan nizom talablariga binoan o‘tkazish lozimligi taʼkidlandi.
Xususan, urug‘lik maydonlarda nav tozaligi original va elita avlodli urug‘likda 99.7 foiz, r-1 avlodida 98 foizdan kam bo‘lsa, chang qorakuya bilan zararlanish 0.3 foiz va qattiq qorakuya bilan 0.1 foizdan yuqori bo‘lsa urug‘likdan chiqarish choralarini ko‘rish hamda ajralishi qiyin bo‘lgan begona o‘tlar poyalari bilan ifloslanish darajasi 2 foizdan yuqori va ajralishi qiyin bo‘lgan madaniy o‘simlik turlari bilan ifloslanish darajasi 3 foizdan yuqori bo‘lgan maydonlar yaroqsiz- deb topilishi qatʼiy nazorat qilib borilishi to‘g‘risida maʼlumotlar berib o‘tildi.
Seminar davomida O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining viloyat boshqarmasi, Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi viloyat bo‘limi hamda Qishloq xo‘jaligi boshqarmasining aprobatsiya ko‘rigiga masʼul xodimlari tomonidan qo‘shimcha ko‘rsatmalar berib ketildi.
Kelgusi yil hosili uchun yuqori sifatli navdor urug‘lik zaxirasini yaratishda bu kabi tadbirlarning o‘rni va ahamiyati juda katta bo‘lib, g‘allachilikda iqtisodiy samaradorlikning yuqori bo‘lishiga zamin yaratadi.

Khorezm: A seminar was organized on the approval inspection of seed grain fields
For the 2024 seed grain harvest in the region, it is planned to grow a total of 8,000 tons of seed grain from 10 selection varieties of winter wheat on an area of more than 2,000 hectares by 70 grain-growing subjects.
On May 16 of this year, in order to prepare seed grain from the harvest of 2024, in the seed grain field of the "Khorazm Fakhri" seed cluster of Yangibozor district, the seed grain fields to be accumulated for the next year's harvest were approved. a seminar on transfer was held.On May 16 of this year, in order to prepare seed grain from the harvest of 2024, in the seed grain field of the "Khorazm Fakhri" seed cluster of Yangibozor district, the seed grain fields to be accumulated for the next year's harvest were approved. a seminar on transfer was held.
The seminar was attended by the heads of the Department of Agriculture, the regional department of the Seed Development Center, the regional and district departments of the Inspectorate, the Center for Quality Assessment of Agricultural Products, and the heads of seed grain growing entities.
At the event, it was determined that in the high-generation seed grain production processes established by the proposal of the Ministry of Agriculture, in relation to the total areas, it was determined to pass the approval while maintaining the proportion and spacing between generations, as well as the decision of the President of
April 27, 2018 No. PQ-3683 Opinions were exchanged about "not allowing to place more than ten regional varieties of grain crops in one region and more than five in one district" and explanations were given to the approvers in this regard.
Today, high-generation clans are mostly contributed by Yangibozor and Urganch districts.
In particular, it is planned to grow a total of 4,504 tons of seed grain from 5 selection varieties of winter wheat on 1,060 hectares of seed areas from the harvest of 2024 in Yangibozor district.
It is planned to grow a total of 876 tons of seed grain from 5 selected varieties of winter wheat on 260.5 hectares of seed areas from the harvest of 2024 in Urganch district.
Accordingly, explanations were given on the resolution of all controversial issues identified in the approval process by the Inspection, and it was emphasized that the approval review should be conducted in accordance with the requirements of the regulations approved on the basis of the relevant decision of the government.
In particular, if the seed purity of the original and elite generation seeds is less than 99.7 percent, r-1 generation is less than 98 percent, if the contamination with powdery mildew is more than 0.3 percent and more than 0.1 percent with hard mildew, measures to remove from the seed should be taken. Areas with more than 2% visible and difficult-to-separate weed stalk contamination and more than 3% difficult-to-separate cultivated plant species are declared unfit and strictly controlled. information was provided.
During the seminar, additional instructions were given by the regional department of the Plant Quarantine and Protection Agency, the regional department of the National Center of Knowledge and Innovation in Agriculture, and the officials responsible for the approval review of the Department of Agriculture.
The role and importance of such activities in creating a high-quality seed stock for the next year's harvest is very great, and it creates the basis for high economic efficiency in grain production.