"O‘zagroinspeksiya" tomonidan 40 mingga yaqin qishloq xo‘jaligi texnikalariga texnik pasport va texnik guvohnomalar berildi
13 Oktyabr 2023 3261
"O‘zagroinspeksiya" faoliyatini tartibga soluvchi meʼyoriy-huquqiy hujjatlar hamda "Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalaridan foydalanishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi qaroriga asosan bugungi kunda Inspeksiyaning Texnikalar holatini nazorat qilish boshqarmasi tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Jumladan, soha mutaxassislari tomonidan shu kunga qadar jami 3 mingga yaqin profilaktik tadbirlar o‘tkazilgan. Shuningdek tekshirishga oid tadbirlarda aniqlangan, qonunbuzilishi holatlari bo‘yicha 2 145 ta yozma ko‘rsatma, 89 ta taqdimnoma kiritilgan, 3 yarim mingta holatda maʼmuriy choralar qo‘llanilgan, shuningdek, qonunbuzilishi holatlari bo‘yicha 7 ta holatda hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.
Davlat xizmatlari ko‘rsatish yo‘nalishida 28 552 dona qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Jumladan, 39 762 dona texnikalarga davlat ro‘yxatiga olinganligi to‘g‘risida texnik pasport va 23 401 dona davlat raqam belgisi hamda 5 743 dona texnik guvohnoma rasmiylashtirib berilgan.
Jami 206 803 dona qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazilgan bo‘lsa, 20 089 dona traktorchi-mashinist guvohnomalari rasmiylashtirib berilgan.
Shuningdek, mazkur sohada 32,8 mlrd. so‘mdan ortiq davlat xizmatlari ko‘rsatilgan.
Soha raqamlashtirish yo‘nalishida: Inspeksiyaning “Texnikalar hisobi” va “Traktorchi-mashinist” axborot tizimlari Yagona interaktiv davlat xizmati portali (my.gov.uz)ga integratsiya qilindi.
Natijada, jismoniy va yuridik shaxslarga Inspeksiya tomonidan ko‘rsatiladigan 6 turdagi davlat xizmatlaridan Yagona interaktiv davlat xizmati portali (my.gov.uz) orqali foydalanish imkoniyati yaratildi.
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarining texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni elektron yuritish maqsadida “Texnikalar texnik ko‘rigi” avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishlab chiqilib, 2023 yil 1 iyulidan ishga tushirildi.
Inspeksiya tomonidan beriladigan texnik pasport, texnik guvohnoma hamda traktorchi-mashinist guvohnomalari maʼlumotlarini mobil telefon kamerasi yordamida aniqlash imkonini beruvchi QR kodlash tizimi joriy etildi.
2023 yil 1 maydan boshlab jismoniy va yuridik shaxslarning qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini harakatlanuvchi (maxsus avtotransport) mobil texnik nazorat liniyalaridan foydalangan holda majburiy yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazish amaliyotini joriy etildi va uni amalga oshirish uchun har bir hududda 2 tadan (jami Respublika bo‘yicha 28 ta) harakatlanuvchi mobil texnik nazorat liniyalari tashkil etildi.
2023 yil 1 avgustdan boshlab qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l- qurilish texnikalarini ishlab chiqaruvchi yoki maxsus savdo tashkilotlarida xaridorlarga sotilgan yangi texnikalar uchun qonunchilik hujjatlarida belgilangan hujjatlar bilan birga O‘zagroinspeksiyada ro‘yxatdan o‘tkazish uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan “Hisob-maʼlumotnoma” berish amaliyoti joriy etildi.

Около 40 тысяч сельхозтехники получили технические паспорта и технические сертификаты «Узагроинспекции».
13 Октября 2023 3247
Согласно положениям и нормативным документам, регулирующим деятельность «Озагроинспекции», и постановлению «О мерах по совершенствованию использования сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники», отделом контроля состояния оборудования Инспекция сегодня.
В частности, к настоящему времени специалистами в этой области проведено около 3000 профилактических мероприятий. Кроме того, по делам о нарушениях законодательства дано 2145 письменных указаний и 89 представлений, в 3500 случаях применены административные меры, а в 7 случаях нарушений законодательства документы направлены в правоохранительные органы для принятия законных решений.
В сфере госуслуг зарегистрировано 28 552 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
В частности, для государственной регистрации 39 762 единиц техники выданы технические паспорта, 23 401 государственный номерной знак и 5 743 технических удостоверения.
Ежегодному техническому осмотру подвергнуто 206 803 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, выдано 20 089 удостоверений тракториста.
Также 32,8 млрд. руб. оказаны государственные услуги на сумму более сумов.
По направлению цифровизации сферы: информационные системы «Технический учет» и «Трактор-машинист» Инспекции интегрированы в Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz).
В результате физические и юридические лица получили возможность пользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых Инспекцией через Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz).
Автоматизированная информационная система «Технический осмотр» разработана и запущена с 1 июля 2023 года с целью электронного ведения информации о техническом осмотре сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
Внедрена система QR-кодирования, позволяющая определить данные технического паспорта, техпаспорта и удостоверения тракториста, выданного инспекцией, с помощью камеры мобильного телефона.
С 1 мая 2023 года введена практика обязательного ежегодного технического осмотра сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники физических и юридических лиц, использующих передвижные (специальные автомобильные) передвижные линии технического контроля, и для его реализации - по 2 в каждом регионе. (всего по республике создано 28 передвижных линий технического контроля.
С 1 августа 2023 года введена практика выдачи «Справки-счета», являющейся основанием для постановки на учет в Узагроинспекции вместе с документами, указанными в законодательстве, на новую технику, реализуемую покупателям в сфере сельского хозяйства, мелиорации и дорожного строительства. производители оборудования или специальные торговые организации.