NAVBAHOR TUMANIDA G‘O‘ZA AGROTEXNIKASI TADBIRLARI DAVOM ETMOQDA
Avgust oyi g‘o‘za parvarishida muhim dolzarb palla hisoblanadi. Ayni dolzarb mavsumda Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish Inspeksiyasi viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan g‘o‘za agrotexnik tadbirlarining kechiktirmasdan o‘tkazilishi nazoratga olingan.
Navoiy viloyati Navbahor tumani paxtachilikka ixtisoslashgan 182 ta fermer xo‘jaliklari tomonidan 6 ming 600 gektar maydonda g‘o‘za parvarishlanmoqda. Ayni kunlarda g‘o‘za qator oralarida kultivatsiya, sharbat bilan sug‘orish va chilpish (chikanka) kabi agrotexnik tadbirlar davom ettirilmoqda.
Jumladan, tuproq yetilishi bilan qator oralariga kultivatorni kechiktirmasdan kiritilishi o‘simlikning oziqlanish tizimi yaxshilanishi, ildiz chirish va gommoz kasalliklari bilan zararlanishining oldini oladi. Tuman bo‘yicha mavsumga 147 ta kultivatorlar jalb etilgan bo‘lib, mavsum boshidan buyon 8-9-marta g‘o‘za qator orasiga ishlov berildi.
Tumandagi g‘o‘za maydonlarga 3-4-marta suspenziya sepildi. Shu bilan birga, ikki marta to‘liq hamda uchinchi sug‘orish ishlari ham 5 ming 412 gektar yoki 82 foiz maydonda amalga oshirildi. Aytish joizki, bu kabi agrotexnik tadbirlarni kechiktirilmay, sifatli bajarilishida Inspeksiyaning tuman bo‘limi mutaxassislari olib borayotgan nazorat tadbirlarining ahamiyati katta bo‘lmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, hosil taqdiri hal bo‘ladigan ayni shu kunlarda g‘o‘za maydonlarining har gektariga 5 tonnadan mahalliy o‘g‘it chiqarilib, sharbat usulida sug‘orish tashkil etilsa, tuproqdagi mavjud mikroorganizmlar faoliyati jadallashib, mineral o‘g‘itlar samaradorligi  50 foizgacha oshadi. Ushbu jarayonning sifatli amalga oshishi hosildorlik cho‘g‘i baland bo‘lishida muhim rol o‘ynaydi.
G‘o‘za maydonlarida barcha agrotexnik tadbirlarni kechiktirmasdan o‘tkazish bo‘yicha mavsum boshidan buyon tumandagi mutaxassislar tomonidan 120 ta kamchiliklar aniqlangan. Ularni bartaraf etish yuzasidan tuman hokimliklariga 2 ta taqdimnoma, 186 nafar fermer xo‘jalik rahbarlariga ogohlantirish xatlari va 150 nafariga esa yozma ko‘rsatma kiritilgan.

COTTON AGROTECHNICAL EVENTS ARE CONTINUING IN NAVBAHAR DISTRICT
August is an important period in cotton care. In this current season, the supervision of the Agro-Industrial Complex Inspection was carried out by experts of the regional department and district departments of cotton agro-technical activities without delay.
182 farms specializing in cotton growing in Navbahor district of Navoi region grow cotton on an area of ​​6,600 hectares. Nowadays, agrotechnical activities such as cultivation, watering with juice and chilpish (chikanka) are continued between cotton rows.
In particular, the introduction of the cultivator between the rows of soil preparation without delay will improve the nutrition system of the plant, and prevent root rot and gommose diseases. 147 cultivators were involved in the season in the district, and since the beginning of the season, cotton was cultivated 8-9 times between the rows.
The suspension was sprayed on cotton fields in the district 3-4 times. At the same time, two full and third irrigations were carried out on 5,412 hectares or 82% of the area. It should be said that the control activities carried out by the specialists of the district department of the Inspectorate are becoming more important in the timely and quality implementation of such agrotechnical activities.
According to experts, on the same days when the fate of the crop will be decided, if 5 tons of local fertilizer is applied to each hectare of cotton fields and irrigation is organized using the juice method, the activity of existing microorganisms in the soil will accelerate, and the effectiveness of mineral fertilizers will increase up to 50%. Quality implementation of this process plays an important role in high productivity.
Since the beginning of the season, 120 deficiencies have been identified by district experts regarding the timely implementation of all agrotechnical activities in the cotton fields. In order to eliminate them, 2 submissions were made to district administrations, warning letters to 186 farm managers, and written instructions to 150 farmers.