Xorazm: 2024-yil hosili uchun 8 ming tonadan ortiq sifatli uruglik don jamg'arildi
Hukumatning sohaga oid qarorlari ijrosini ta'minlash maqsadida "Uzagroinspektsiya" tomonidan berilgan 2024-yil hosili uchun davlat standartlari talabiga javob beriladi. Navli boshoqli don ekinlari urug'larini jamg'arish, don korxonalariga qabul qilish hamda saqlashda qonunchilikda belgilangan talablarga rioya qilinishi nozarat qilib borildi.
Xususan, Xorazm viloyatida urug‘lik uchun ekilgan maydonlarda aprobatsiya o‘tkazilishi, don topshirish, qabul qilish va sifatli saqlashni nazorat qilish bo‘yicha Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari, shuningdek, Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazining hududiy filiallaridan tegishli mutaxassislari biriktirildi.
Viloyatda 2023-yil g‘alla hosilidan ekilgan urug‘lik g‘alla maydonlarida jami 73 ta urug‘chilik subyektlarining 1878,2 gektaridan 8000 tonna urug‘lik olish rejalashtirilgan bo‘lib, o‘tkazilgan aprobatsiya tadbirlari davomida viloyatning jami 2095 gektar, shundan, 75 ta urug‘chilik subyektlari(fermer xo‘jalik, ITI, Elita urug‘chilik xo‘jaligi, klaster korxonalari)ning 1868,6 gektar urug‘lik maydoni yaroqli deb topildi va 8000 tonna urug‘lik don qabul qilinishi belgilandi
Shuningdek, 2023-yil g‘alla hosilidan viloyatda urug‘lik g‘alla yetishtiruvchi subyektlarda o‘tkazilgan aprobatsiya natijalariga ko‘ra, mavjud ehtiyojlardan kelib chiqib qo‘shimcha ravishda 17 ta fermer xo‘jaliklarining 216,7 gektar maydoni aprobatsiya xulosasiga ko‘ra yaroqli deb topildi va undan 833,8 tonna urug‘lik don olish belgilab olindi.
Aprobatsiya tadbirining qonunchilikda belgilangan talablar asosida o‘tkazilishi o‘rganilganda, bir qator QONUNBUZARLIKLAR aniqlanib, 73 ta ogoxlantirish xatlari, 14 ta yozma ko‘rsatmalar va 2 ta (Yangibozor, Urganch) tuman bosh aprobatorlariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi MjtKning tegishli moddalari bilan javobgarlik masalasi ko‘rib chiqildi.
2024-yil g‘alla hosili uchun urug‘lik donni qabul qilinishi bo‘yicha 8 ta urug‘lik don qabul qilish maskanlariga jami 75 ta urug‘chilik subyektlaridan 8000 tonna urug‘lik don qabul qilinishi rejalashtirilgan bo‘lsa, bu ko‘rsatkich amalda 8032 tonna yoki 100,4 foizga bajarildi.
Kelgusi yil hosili uchun qabul qilingan urug‘lik don to‘dalarini Hukumat qarorlarida belgilangan talablar asosida saqlanishi Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlarining sohaviy xodimlari tomonidan tizimli ravishda nazoratga olingan bo‘lib, aniqlangan QONUNBUZARLIKLAR yuzasidan tegishli tartibda taʼsir choralari ko‘rib borilmoqda.

KHORAZM: more than 8 thousand tons of high-quality seed grains were accumulated for the 2024 harvest
26 July 2023 3370
In order to ensure the implementation of the government's decisions in the field, "Uzagroinspektsiya" monitored compliance with the requirements set by the law in the collection, acceptance and storage of the seeds of grain crops meeting the state standards for the harvest of 2024.
In particular, relevant specialists from the regional department and district departments of the Inspectorate, as well as regional branches of the Center for Quality Assessment of Agricultural Products, were attached to carry out the approval of the fields planted for seeds, control the delivery, reception and quality storage of grain.
It is planned to get 8000 tons of seeds from 1878.2 hectares of 73 seed-growing entities in the grain fields planted from the 2023 grain harvest in the region. During the approval activities, a total of 2095 hectares of the region, of which 75 seed-growing entities (farm, ITI, Elite seed farm, 1,868.6 hectares of seed area of cluster enterprises) was found suitable and 8,000 tons of seed grains were accepted
Also, according to the results of the approval of the grain harvest of 2023 in the entities that grow seed grain in the region, based on the existing needs, 216.7 hectares of 17 farms were considered suitable according to the approval conclusion, and it was determined to get 833.8 tons of seed grain from it.
When the approval event was carried out based on the requirements set by the legislation, a number of violations were identified, 73 warning letters, 14 written instructions and the issue of responsibility with the relevant articles of the Code of Civil Procedure of the Republic of Uzbekistan were considered against the chief approvers of 2 (Yangibozor, Urganch) districts.
For the 2024 grain harvest, 8000 tons of seed grain from a total of 75 seed production entities were planned to be received at 8 seed grain reception centers, but this indicator was actually fulfilled by 8032 tons or 100.4 percent.
Storage of the seed grain bunches accepted for the next year's harvest based on the requirements established by the Government's decisions was systematically monitored by the regional department of the Inspectorate and the regional employees of the district departments.